Dachy płaskie

Jakie rozwiązanie techniczne wybrać przy stalowym dachu hali?

Stalowe konstrukcje, które wykorzystuje się m.in. podczas budowy hal przemysłowych czy obiektów magazynowych, cieszą się coraz większą popularnością. Budowa hali stalowej jest prosta i relatywnie tania w porównaniu do innych rynkowych propozycji tego typu. Ważne jednak, aby wybrać właściwie rozwiązanie techniczne — zwłaszcza przypadku stalowego dachu. Co należy na ten temat wiedzieć?

Wybór wyspecjalizowanej firmy 

Przede wszystkim kluczowy jest wybór renomowanej firmy, która posiada niezbędne doświadczenie w budowie obiektów przemysłowych z wykorzystaniem konstrukcji stalowych. Do realizacji takiego projektu niezbędne jest również zastosowanie specjalistycznych narzędzi, osprzętu czy łączników. 

Dach stalowy jest bez wątpienia jedną z najważniejszych części, składających się na proces budowy hali. Każdy element takiego dachu musi spełniać określoną rolę. Mowa tutaj nie tylko o dostosowaniu własnego obciążenia czy szczelności. Ciężar musi rozkładać się równomiernie na wszystkie elementy nośne w hali. Ważne są też kwestie związane z izolacją. 

Podczas budowy dachu stalowego wykorzystuje się rozwiązania bazujące na montażu bezpośrednim oraz technice wkręcania. Doświadczona ekipa montażowa doskonale wie, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Z perspektywy inwestora to właśnie wykwalifikowani pracownicy są gwarantem wysokiej jakości wykonania każdej konstrukcji stalowej. 

Dachowe konstrukcje hal stalowych

Błędy wykonawcze i projektowe mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Dlatego też dachy hal stalowych buduje się zazwyczaj na dwa sposoby, czyli wykorzystując pręty spawane z blach lub ustroje kratownicowe z prostych prętów. Coraz częściej wykorzystuje się także tzw. pełnościenne układy konstrukcyjne, które jeszcze bardziej minimalizują koszty inwestycyjne. 

Rozwiązania techniczne dachu stalowych hal dotyczą też ich kształtu. Będą się one różnić w zależności od przeznaczenia budynku i otoczenia, w które obiekt ten musi zostać wkomponowany. Wyróżniamy tutaj przede wszystkim kilka rodzajów dachów, w tym m.in.:

  • dach jednospadowy, czyli dach płaski stosowany w długich i wąskich budynkach. 
  • dach dwuspadowy,
  • dach szedowy, czyli połączenie dachów dwuspadowych i jednospadowych,
  • dach przesuwny (droższe i wciąż rzadko spotykane rozwiązanie).

Przy budowie dachu hal stalowych należy też pamiętać o odpowiednim doborze materiałów ocieplających. Popularnym rozwiązaniem są tutaj płyty warstwowe, które cechują się wysokim poziomem izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej. Dodatkowo stosuje się także tzw. wełnę mineralną lub piankę poliuretanową, które skutecznie zabezpieczają obiekt przed wysokimi temperaturami (także przed działaniem ognia). 

Ostateczny dobór konstrukcji dachu hali stalowej należy skonsultować z profesjonalną firmą. Pozwoli to zoptymalizować wszelkie koszty i usprawnić proces budowy. Poza tym i w zasadzie przede wszystkim, wyspecjalizowany wykonawca to gwarancja wybudowania bezpiecznej, a zarazem funkcjonalnej stalowej hali. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 27 marca, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły