Rynny

Jakie rynny – stalowe czy z PVC?

Rynny stalowe czy z PVC – to pytanie zadaje sobie każdy, kto zmaga się z tematem budowy domu, kiedy staje przed wyborem systemu rynnowego do swojej inwestycji. W czym te materiały są podobne a czym różnią się podczas długoletniego funkcjonowania na budynku – odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule.

Półokrągłe, stabilne i estetyczne – to bezsprzecznie wspólne cechy rynien zarówno wykonanych z PVC jak i ze stali. Różnice zaczynają się gdy oba produkty poddamy analizie. Walory wykorzystanego materiału, wytrzymałość na warunki atmosferyczne i odporność na zabrudzenia oraz, finalnie – cena, wywołują u inwestorów chwilę wahania.

Stal na lata

Stal z definicji jest materiałem bardzo wytrzymałym, a każdy producent dodatkowo wzmacnia ją poprzez dodanie warstw ochronnych. Tak jest też w przypadku systemu Galeco STAL, który posiada cztery powłoki zapewniające najwyższą jakość i niezawodność produktu. W systemie dostępne są specjalnie do niego dostosowane haki, dzięki czemu cała konstrukcja jest wytrzymała na obciążenia spowodowane nadmiernymi opadami deszczu lub śniegu. System jest trwały i posiada 35 lat gwarancji producenta. Rozwiązania ze stali polecane są zwłaszcza w miejscach, gdzie występują gwałtowne zjawiska atmosferyczne, obfite deszcze i duże nasłonecznienie. Rynny stalowe wymagają sporadycznego czyszczenia i sprawdzania, czy wszystkie elementy są szczelnie połączone, bowiem ich nieumiejętne połączenie może skutkować pojawieniem się korozji, a tym samym – osłabieniem skuteczności produktów.
jakie-rynny-stalowe-czy-z-pvc_1

PVC bez zmartwień

Używany do produkcji rynien PVC nieplastyfikowany polichlorek winylu to materiał wytrzymały, a odpowiednio zamontowany pozwala na uzyskanie stabilnej i pewnej konstrukcji. Jest to system rynnowy w 100% odporny na korozję, wymaga jedynie okresowego czyszczenia, aby utrzymać swoją drożność. Biorąc pod lupę produkt Galeco PVC możemy przekonać się, jak materiał z czynnikiem najniższej chropowatości pozwala osiągnąć czysty i estetyczny wygląd budynku. Dzięki niemu na rynnie nie osadzają się kurz i inne zabrudzenia, a 15-letnia gwarancja pozwala na spokojne użytkowanie systemu. Niekiedy zdarza się, że również materiał jakim jest PVC ulega odbarwieniom. Marka Galeco poradziła sobie z tym problemem poprzez zastosowanie powłoki UV PROTECT, zmniejszającej ryzyko występowania przebarwień. Taką ochronę firma uzyskała, dzięki specjalnej, ulepszonej mieszance surowców używanych do produkcji rynien PVC. System utrzymuje nieskazitelny wygląd przez długie lata.
jakie-rynny-stalowe-czy-z-pvc_2
Oba systemy różnią się ceną i choć różnica nie jest wysoka, zdarza się, że inwestorzy już z marszu stawiają na systemy z PVC, uważając jego cenę za konkurencyjną. Wystarczy jednak porównać kalkulacje, aby przekonać się, że różnica jest minimalna, a finalny wybór systemu warto uzależnić od indywidualnych potrzeb samego budynku i estetyki, jaką chcemy osiągnąć.

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 18 grudnia, 2015

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły