Rolety, żaluzje i markizy

Jasno, za jasno, roleta – akcesoria do okien dachowych

Okna dachowe mają wiele zalet – jedną z zawsze eksponowanych jest fakt, że doskonale doświetlają pomieszczenia. Lubimy światło i słońce, widne rozświetlone wnętrza, ale… do czasu, gdy nie nadejdzie słoneczne i upalne lato. Wtedy to, co przez ¾ roku stanowi wielką zaletą okien połaciowych zmienić się może w wadę. Można jednak temu zapobiec – sięgając po rolety i markizy.

Od zacienienia do całkowitego zaciemnienia – rolety wewnętrzne

W zależności od naszych potrzeb i upodobań możemy dobrać odpowiednie rolety wewnętrzne, które pozwolą ograniczyć dostęp niepożądanych promieni słonecznych. Wybór jest naprawdę duży.

Rolety przyciemniające (na haczykach) to najprostsze, standardowe i bardzo popularne rozwiązanie dla większości użytkowników wnętrz na poddaszu – łączą w sobie tkaninę zaciemniającą i kilkustopniową obsługę na haczykach. Mogą mieć kilka wariantów kolorystycznych i 3, 4-stopniową obsługę manualną – co zależy od modelu rolety. Rolety te nie umożliwiają całkowitego zaciemnienia pomieszczeń – choćby dlatego, że nie przesuwają się po prowadnicach. Nie można też płynnie zatrzymać ich na dowolnej wysokości okna – trzeba wybrać jedną ze zdeterminowanych przez rozmieszczenie haczyków wysokości. Jednak jeśli nie potrzebujemy całkowicie zaciemniać pomieszczenia, a także dysponujemy możliwością łatwej obsługi ręcznej – to rozwiązanie może być dla nas wygodne – także z powodów ekonomicznych.

Rolety zaciemniające na prowadnicach – nie dają szans promieniom słonecznym, gdyż wykonane są z tkanin nieprzepuszczających światła. Ich ruch odbywa się bezstopniowo po bocznych prowadnicach, ściśle przylegających do ramy okna, co sprawia, że nie dochodzi do przenikania światła na krawędziach (między roletą a ramą okna). To rolety, które stanowią skuteczną ochronę przed słońcem i upałem, razem z możliwością zaciemnienia pomieszczenia. To rolety nadające się do pomieszczeń, w których okna dachowe są trudno dostępne – gdyż dostępne są w wersji manualnej, sterowanej elektrycznie i zasilanej energią słoneczną. W przypadku rolet zasilanych elektrycznie możliwa obsługa za pomocą przycisku lub pilota (programowane ustawienia, obsługa kilku rolet jednym pilotem), rolety z zasilaniem solarnym obsługuje się za pomocą pilota (w sytuacjach awaryjnych – ręcznie).

Rolety plisowane – elegancki dekoracyjny wygląd tych okiennych akcesoriów idzie w parze z ich doskonałymi parametrami. Rolety tego rodzaju dostępne są w dwóch wersjach: przepuszczające światło i nieprzepuszczające światła. Wynika to z tego, że rolety plisowane wykonywane są z różnego typu tkanin: od materiałów przepuszczających światło, przez tkaniny dekoracyjne po materiały nieprzepuszczające światła, a także izolujące cieplnie – kupić można rolety z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową, zapewniające zaciemnienie i poprawę izolacyjności. Ich zastosowanie do ochrony przeciwsłonecznej poprawia izolację okna nawet o 34%. Można kupić rolety plisowane w wersji Duo – to połączenie 2 rolet plisowanych, z możliwością ich wspólnej bądź też pojedynczej obsługi. To pozwala stworzyć doskonałą kompozycję dekoracyjną z rolet w różnych kolorach oraz wysoce funkcjonalny duet, w którym jedna z rolet przepuszcza światło i je rozprasza, druga zaś umożliwia całkowite zaciemnienie.
Stosowane do produkcji rolet plisowanych tkaniny na bazie poliestru odporne są na zabrudzenia, mają też powłokę ułatwiającą czyszczenie. Dlatego gdyby jednak doszło do zabrudzenia – wystarczy czyszczenie za pomocą wilgotnej szmatki z dodatkiem łagodnych środków piorących. Rolety plisowane poruszają się w prowadnicach bezstopniowo, można je zatrzymać na dowolnej wysokości. Obsługiwane są manualnie, w miejscach trudno dostępnych można posłużyć się specjalnym drążkiem.
Rolety ozdobione pięknymi plisami są dekoracyjnym dodatkiem do aranżacji wnętrza, zapewniają efekt zaciemnienia, kontrolę światła, prywatność i izolacyjność w jednym.
Wszystkie rolety wewnętrzne zwijają się do estetycznych kaset.

Jasno, za jasno, roleta – akcesoria do okien dachowych. Fot. Fakro

Fot. Fakro

Rolety zewnętrzne – ciemność, cisza, bezpieczeństwo

Alternatywą dla rolet wewnętrznych są rolety zewnętrzne. To mistrzowie izolacji – zimą chronią dom przed stratami ciepła, latem przed nadmiarem słońca. Całorocznie zapewniają ochronę przed nadmiernym hałasem i włamaniem przez okno dachowe.
Roleta zewnętrzna zbudowana jest z metalowych lameli i ma specjalną konstrukcję pancerza, która pozwala na ścisłe zwijanie lameli, które chowają się w niewielkim panelu górnym. Dzięki temu całość pozostaje idealnie zintegrowana z dachem. Roletę zewnętrzną można obsługiwać ręcznie, bądź też wybrać wariant zdalnie sterowany z napędem elektrycznym lub solarnym. Istnieje też możliwość programowania pracy rolety, która podniesie się i opuści w określonym czasie.
Rolety zewnętrzne mają duże walory izolacyjne – dzięki nim pomieszczenia na poddaszu dużo mniej się wychładzają zimą i nie nagrzewają nadmiernie latem. Ich wadą jest jednak całkowite zaciemnianie pomieszczeń – zamknięte sprawiają, że we wnętrzach jest zupełnie ciemno, co nie służy choćby roślinom pokojowym.
Są też sporo droższe od akcesoriów wewnętrznych, lepiej również jeśli ich montażem zajmie się wyspecjalizowana, certyfikowana przez producenta ekipa.

Markiza – ochrona z widokiem

Jednym z ciekawszych a mniej popularnych rozwiązań służących kontrolowaniu dopływu promieni słonecznych jest markiza do okien połaciowych. Łatwo się ją montuje, nieużywana zwija się do niewielkiej kasety zamocowanej nad oknem. Jej zaletą jest dobra ochrona przed nadmiarem światła słonecznego z jednoczesną możliwością korzystania z uroków widoku za oknem. Markiza jest w stanie zatrzymać 95% promieniowania słonecznego, które nie dociera przez nią do szyby zewnętrznej okna dachowego.
Markizy produkowane są z wysokiej jakości włókna szklanego, odpornego na czynniki atmosferyczne. W zależności od producenta markiza porusza się w prowadnicach jak roleta zewnętrzna albo bez prowadnic jak rolety wewnętrzne. Sposób wykonania prowadnic jest taki sam jak w przypadku rolety zewnętrznej. Markizy w obsługiwane są ręcznie, elektrycznie lub zasilane solarnie.

4.9/5 - (32 votes)

Data publikacji: 11 czerwca, 2017

Autor:

4.9/5 - (32 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. czystko
  czwartek, 8 marca, 2018

  O roletach czy markizach cóż można pisać, ich zalety szyscy na pewno znają, a doceniają Ci, którzy je posiadają. Można jedynie chyba dyskutować nad ich rodzajem, sposobie montarzu, o technologiach w które są wyposażone. Jedno jest pewne, kto posiada okna dachowe musi też mieć zamontowane czy rolety, czy markizy.

 2. Jasiek
  czwartek, 5 lipca, 2018

  Stosowanie w oknach dachowych markiz cz też rolet jest nieodzownym czynnikiem i to nie tylko latem gdy chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem, ale też i zimą gdy chronią przed utratą ciepłą. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem są opisane tu rolety zewnętrzne, które mają jeszcze jeden istotny czynnik, a mianowicie chronią przed hałasem. Takie rolety sprawdzają się przede wszystkim gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej drogi.

 3. jacek
  sobota, 7 lipca, 2018

  Jest wiele zalet w zastosowaniu rolet wewnetrznych na okna dachowe. Sam wynalazek okien dachowych jest świetny, dajacy duzo światła na poddaszu .Natomiast roletami możemy sobie dowolnie to swiatło korygować , np ochrona przed słońcem itp

 4. Janek
  sobota, 7 lipca, 2018

  Zastosowaliśmy u siebie rolety plisowane których jesteśmy mega zadowoleni. Jest ogromny wybór zastosowań, pełnią przy okazji funkcję dekoracyjną i spójną z wnętrzem, a przy okazji idealnie spełniają swoje funkcje. Do tego bardzo łatwo je wyczyścić, a jak się kiedyś znudzą to zawsze można coś zmienić ;).

 5. kos
  sobota, 7 lipca, 2018

  Mam okna dachowe w swoim domu i noszę się z zamiarem montażu rolet,pod uwagę biorę rolety:plisowane oraz zaciemniające na prowadnicach.Ostatecznego wyboru dokonam po konsultacjach z ludźmi którzy użytkują takie rolety,jeszcze w tym roku dokonam ostatecznego wyboru i zamontuję rolety na swych oknach dachowych.

 6. Kama
  niedziela, 8 lipca, 2018

  Tak, rolety są niezbędne w oknie na poddaszu. Do mnie przemawiają chyba najbardziej te zewnętrzne. Cisza i doskonała ciemność przyda się gdy małe dziecko nie chce zasnąć wieczorem czy w dzień na drzemkę, bo jest zbyt jasno w pomieszczeniu i słychać ciągle coś zza okna.

Podobne artykuły