Kable grzejne – całoroczna ochrona rynien
Rynny skute lodem, sople na skraju dachu i śnieg przesłaniający widok z okien dachowych – dla właściciela domu zima ma tyle samo uroków, co wad. Instalacja kabli grzejnych to jedna z bardziej skutecznych, efektywnych i ekologicznych metod ochrony przeciwoblodzeniowej dachu.
Topniejący śnieg i zamarzająca woda, tworząca czopy i sople lodowe, to znaczne obciążenie dla konstrukcji dachu i systemu rynnowego. Często następstwem zalegania lodu w rynnach są uszkodzenia oraz trudne do usunięcia zabrudzenia, obniżające ich drożność. Wystarczy jednak kilkadziesiąt metrów kabli grzejnych, aby otulić system rynnowy ciepłem, a tym samym rozwiązać problem.
Niewidoczna moc ciepła
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe sprawdza się jako ochrona dachów i systemów rynnowych także w przypadku rur spustowych ukrytych w ociepleniu. Jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne i może być stosowane przy każdym rodzaju rynien zarówno
w systemach orynnowania z PVC, jak i stali. System złożony z kabli grzejnych, oferowanych przez Galeco, jest całkowicie zautomatyzowany – jego działanie regulowane jest na podstawie pomiaru temperatury oraz wilgotności w rynnie (na samym czujniku). Jest to również rozwiązanie ekologiczne – wzrost mocy grzejnej następuje tylko w tym miejscu, w którym spada temperatura, dzięki czemu nie ma zatem, że instalacja się przegrzeje. Co najważniejsze, tego rodzaju ogrzewanie przeciwoblodzeniowe osiąga maksymalną temperaturę pracy na poziomie +65°C (jak na przykład system kabli grzejnych SelfTec PRO dostępny w ofercie Galeco.
Stworzone dla trudnego środowiska
Umieszczone w rynnach kable grzejne wykonane są z solidnych materiałów, przewody ocynkowanych drutów miedzianych otoczone są samoregulującym polimerem przewodzącym i dodatkowo osłonięte aż trzema rodzajami specjalnie zaprojektowanych ekranów izolacyjnych, przez co kable, choć narażone na wilgoć i wysokie temperatury, działają niezawodnie.
Łatwy montaż
W zależności od kształtu rynny przewody montowane są za pomocą odpowiednich mocowań – innych dla rynien okrągłych i kwadratowych, odległość pomiędzy klamrami mocującymi nie powinna przekraczać 30-40 cm. Oferowane przez Galeco kable grzejne można ciąć bezpośrednio na placu budowy na wymaganą długość, dzięki czemu łatwiej dobrać przewody do odległości ogrzewanego elementu już na etapie instalacji. O długości poszczególnych obwodów powinien decydować elektryk – dla optymalnej ochrony przez lodem kable należy ułożyć na całej długości odpływu wody, aż do miejsca opuszczenia instalacji rynnowej. Jeśli lokalny klimat tego wymaga, warto umieścić w rynnach dwie, równoległe wiązki kabli.
System kabli grzejnych SelfTec®PRO to intuicyjny system ochrony przeciwoblodzeniowej
- kabel grzejny SelfTrec PRO
- regulator temperatury ETR2R
- zestaw przyłączeniowy EC-PRO
- mocowanie kabli do rynien kwadratowych – w zależności od systemu rynnowego
- mocowanie kabli do rynien okrągłych – w zależności od systemu rynnowego
- mocowanie kabli do rur spustowych
- linka podtrzymująca do budynków wielokondygnacyjnych
- wieszak do linki
Kilka lat temu osobiście doświadczyłem fatalnych skutków zamarznięcia wody w rynnie. Gdy zaczęły się roztopy i spływająca z dachu do rynny woda z roztopionego śniegu natrafiła na zalegający w niej korek lodowy. Rynna najprawdopodobniej rozszczelniła się na wysokości stropu, który zaczął pochłaniać wodę. Z sufitu mojego mieszkania zaczęła się lać woda. Mieszkanie wymagało kilkunastodniowego osuszania. Obecnie w rynnach zamontowane są kable grzejne. Dzięki temu mogę spać spokojnie.
Ciekawy pomysł z tymi kablami. Trzeba raz zainwestować, ale już nigdy nie ma się problemu z zamrazniętą rynną i wszystkimi tego skutkami.