Elektronarzędzia

Kapówki z Metabo

Metabo to doświadczony producent pilarek ukosowych. W swojej ofercie posiada obecnie pięć takich maszyn konstrukcji klasycznej – KGS 255 Plus, KGS 301, KGS 331, KGS 303 Plus, KGS 305 – o odpowiednio dobranych zakresach cięcia, dostosowanych do potrzeb różnych użytkowników. W związku z tym każdy fachowiec potrzebujący ukośnicy w ofercie znajdzie maszynę odpowiednią do wykonywanego przez siebie zakresu prac.

Urządzenia wyposażono w wydajne, bezobsługowe silniki komutatorowe lub indukcyjne (tylko KGS 301 i KGS 331). Tak jak we wszystkich kapówkach, umieszczone są one w głowicach urządzenia. Oprócz niego, głównymi elementami pilarek ukosowych Metabo są:
• piły tarczowe o średnicach 250, 305 mm (średnica wewnętrznego otworu mocującego wynosi 30 mm);
• rękojeści z włącznikiem, blokadami wrzeciona (ułatwia szybką wymianę piły tarczowej) i osłony dolnej;
• osłony – dolna (wykonana z przezroczystego plastiku lub aluminium, odchylana, zapewnia optymalne bezpieczeństwo operatora) i górna (stała, wytworzona z odlewu aluminium);
• mechanizmy posuwu poziomego (od 255 do 320 mm), pionowego osiowego i bocznego pochylania piły (np . KGS 303 – maksymalnie 48° w lewo i prawo), służące do ustawiania parametrów cięcia i jego wykonywania.

Taka konstrukcja głowic tych urządzeń zapewnia wygodną i szybką pracę oraz bezpieczeństwo operatora. Jak wiadomo, wysoka wydajność pracy oraz bezpieczeństwo obsługi pilarek to podstawowe wymagania stawiane obecnie maszynom przez ich współczesnych użytkowników: indywidualnych fachowców, warsztaty stolarskie oraz przemysłowe zakłady meblarskie i produkcji drzewnej. Warto tu wspomnieć, że ukośnice KGS 301 i KGS 331 zostały dodatkowo wyposażone w elektroniczny hamulec silnika, który szybko zatrzymuje piłę tarczową po wyłączeniu tych urządzeń, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania tych maszyn.

Kapówki z Metabo

Stoły prezentowanych kapówek zostały tak skonstruowane, aby zapewniały maksymalną stabilność podczas pracy. Stoły posiadają cztery masywne nogi z otworami umożliwiającymi montaż maszyn do stołu warsztatowego za pomocą śrub. Często zapomina się, że stabilność jest podstawowym warunkiem wykonywania precyzyjnego cięcia. Innym niemniej ważnym warunkiem jest możliwość dokładnego ustawienia obrabianego materiału względem piły tarczowej lub odwrotnie. Stoły pilarek Metabo posiadają prowadnice, regulacje kąta cięcia (np. KGS 303 – 0-50/60° w prawo i lewo) z dokładną podziałką kątową, a także mocujące ściski śrubowe. Dla ułatwienia pracy Metabo wyposażyło swoje kapówki w bezstopniowe blokady zapadkowe najczęściej stosowanych położeń kątowych: 15°, 22,5°, 30° i 45° . Warto tu wspomnieć, że kapówki KGS 255 Plus, KGS 303 Plus mają przystawkę laserową do precyzyjnego wyznaczania linii cięcia. Maszyny te posiadają także regulacje pionowego skosu i głębokości cięcia, oraz prowadnice (tzw. system posuwu) zwiększające jego szerokość, możemy nimi ciąć nie tylko dokładnie wymiarowo i kątowo, ale także wykonywać poprzeczne wpusty o pożądanej głębokości i pozycji kątowej. Warto tu wspomnieć, że wielokrotnie łożyskowany system posuwu głowic kapówek Metabo gwarantuje najwyższą precyzję pracy przy zapewnieniu maksymalnej szerokości cięcia. Do kapówek Metabo oferuje oryginalne akcesoria, np. stoliki, prętowe poszerzenia stołu umożliwiające cięcie długich elementów, a także wiele rodzajów pił tarczowych o zróżnicowanym uzębieniu, za pomocą których można ciąć nie tylko drewno, ale także metale nieżelazne (w tym celu należy zastosować piły z zębami z węglików spiekanych o dużej podziałce). Trzeba podkreślić, że możliwość cięcia metali nieżelaznych jest szczególnie przydatna dla fachowców wykańczających wnętrza, gdyż umożliwia dokładną obróbkę aluminiowych opasek lub kątowników przykrywających.

Wśród akcesoriów niewątpliwie wyróżnia się nowy rozsuwany stół, oznaczony jako Metabo KSU 400. Posiada on dwa teleskopowe ramiona, wysuwane do maksymalnie 4 m. Wyposażony jest także w przesuwne szyny montażowe, do których można zamocować każdą ukośnicę Metabo. Stół KSU 400 wykonany jest z wysokiej jakości stali i aluminium, posiada dużą wytrzymałość (do 250 kg). Jego waga wynosi 25 kg, a ponieważ posiada składane nogi, jest łatwy do transportowania. Do swojego stołu Metabo oferuje dodatkowe nóżki, rolki służące do podpierania i prowadzenia ciętego materiału, a także kółka ułatwiające jego przemieszczanie.

Reasumując, Metabo zaoferowało nowoczesne kapówki klasy profesjonalnej z optymalnie dobraną mocą silników i obrotami zapewniającymi wysoką jakość cięcia wielu różnych materiałów: od drewna do aluminium. Urządzenia te odznaczają się wysoką efektywnością w pracy i ponadprzeciętną trwałością, są bogato wyposażone, łatwe w obsłudze regulacje kąta cięcia w pionie i poziomie, a także umożliwiają piłowanie przez posuw tarczy. W ich doborze należy kierować się rozmiarami obrabianych elementów. Można więc powiedzieć, że każdy fachowiec potrzebujący ukośnicy znajdzie w ofercie Metabo maszynę odpowiednią do wykonywanego przez siebie zakresu prac.

Więcej informacji: www.metabo.pl

Kapówki z Metabo
5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 14 lutego, 2013

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły