Chemia budowlana

Kiedy i dlaczego należy przeprowadzać konserwację dachu?

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego domu. Utrzymanie go w dobrym stanie jest niezbędne, aby zamieszkiwanie budynku, było w pełni bezpieczne. Z tego też powodu do utrzymania optymalnego czasu użytkowania jego powierzchni zaleca się przeprowadzanie regularnej konserwacji. Na czym ona polega?  

Wybierając pokrycie dachowe, kierujemy się nie tylko jego estetyką, czy też ceną, a przede wszystkim jakością i właściwościami. Dzięki temu możemy być pewni, że posłuży nam ono przez naprawdę długi czas. I nie ma wątpliwości, że tak będzie — pod warunkiem, że nie zapomnimy o pielęgnacji dachu. Regularne czyszczenie połaci jest absolutnie niezbędne do utrzymania optymalnego czasu użytkowania. Pozostaje więc pytanie, jak prawidłowo pielęgnować blachodachówkę i jak często przeprowadzać prace konserwacyjne? 

Konserwacja powierzchni dachu — dlaczego to takie ważne? 

Zanim dowiemy się, jak konserwować blachodachówkę, powinniśmy sprawdzić, dlaczego właściwie jest to tak istotne. To jednak nie jest zbyt trudne do wyjaśnienia. Nie jest tajemnicą, że pokrycie dachowe jest stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Silne słońce, deszcz, czy grad sprawiają, że na jego powierzchni mogą pojawić się różnego rodzaju osady i porosty w postaci mchu, a nawet grzybów. W związku z tym dach wygląda nieestetycznie, a struktura blachodachówek ulega osłabieniu, co może mieć tragiczne konsekwencje. Aby więc zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i przywrócić dachowi świetny wygląd, warto regularnie i prawidłowo pielęgnować blachodachówkę.

Jak konserwować blachodachówkę?

Mogłoby się wydawać, że czyszczenie dachu to trudne zadanie. W rzeczywistości jednak wcale nie wymaga skomplikowanych prac konserwatorskich. Oczywiście wszystko zależy od stopnia ewentualnych zniszczeń. To właśnie to będzie bowiem decydować o tym, jakie działania trzeba będzie podjąć oraz, jakich środków użyć. Jeśli na powierzchni pokrycia znajdują się jedynie drobne zanieczyszczenia, wystarczy dach zmyć wodą. Jeśli użyjemy w tym celu specjalnej myjki ciśnieniowej oraz miękkiej szczotki, bez trudu pozbędziemy się wszystkich nieczystości.

Czasem zdarza się jednak, że zabrudzenia są uporczywe i zwykła woda nie wystarcza do ich usunięcia. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? To proste — wystarczy użyć odpowiednich detergentów. Te przeznaczone do najpopularniejszych pokryć dachowych są dostępne w wielu sklepach branżowych. Nałożenie ich na blachodachówkę przyczynia się do pękania powierzchni powłoki organicznej, dzięki czemu możemy pozbyć się nawet najbardziej kłopotliwych osadów. 

Jak często warto przeprowadzić konserwację powierzchni blachodachówki? 

Wiemy już, jak konserwować blachodachówkę. Jak często powinniśmy to jednak robić, by utrzymać dach w dobrym stanie i aby nie dopuścić do powstania większych szkód? To zależy od wielu kwestii. Decydujący jest tu między innymi rodzaj blachodachówek oraz warunki pogodowe. W naszej strefie klimatycznej warto przeprowadzić zabieg czyszczenia połaci przynajmniej raz w roku. Najlepszy czas na wykonanie takiej konserwacji to wczesna wiosna. Warto wiedzieć bowiem, że to właśnie po zimie pojawia się najwięcej szkód. Przy obfitych opadach śniegu dach ma stały kontakt z niską temperaturą i wilgocią, co działa na jego powierzchnie bardzo negatywnie. 

Oczywiście sam przegląd dachu możemy robić znacznie częściej. Jest to wręcz wskazane. Jeśli mamy własny dom, możemy raz na kilka miesięcy zerknąć, czy pokrycie ma się dobrze. 

4.8/5 - (32 votes)

Data publikacji: 26 sierpnia, 2021

Autor:

4.8/5 - (32 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    czwartek, 26 sierpnia, 2021

    Konserwacja dachu jedna z najważniejszych czynności, które należy wykonywać corocznie. Zapobieganie drobnym usterkom uchroni nas przed kosztownymi naprawami i spowodowanym tym faktem stresem. Dach to jedna z pierwszych barier i warto o niego dbać

  2. Marta
    niedziela, 29 sierpnia, 2021

    Konserwacja dachu jest ważna, ale to niełatwe zadanie. Nie jest może skomplikowaną pracą konserwatorską, ale praca na wysokości oraz przemieszczanie się po dachu bez jego uszkodzenia to już nie lada wyzwanie dla przeciętnego mieszkańca domu.

Podobne artykuły