Porady

Kiedy lodówka zużywa mniej prądu?

Na to ile energii zużywa lodówka, wpływ ma kilka czynników. Niekiedy wystarczy zmienić kilka zwyczajów, by znaczenie ograniczyć pobór energii w naszej chłodziarko-zamrażarce, zwłaszcza że jest to urządzenie, które pracuje 24 godziny na dobę. Sprawdź, ile prądu pobiera lodówka i jak obniżyć rachunki za prąd.

Lodówki – zużycie prądu

Podwyżki cen energii elektrycznej generują wyższe rachunki za prąd sprawiają, że szukamy oszczędności wszędzie, gdzie się tylko da. Nie da się ukryć, że sprzęty AGD mają duży udział w naszych rachunkach za energię. Korzystając z nich we właściwy sposób, możemy zatem sporo zaoszczędzić. Szczególnie gdy na tapet weźmiemy lodówkę, która przecież pracuje 24 na 7. Szacuje się nawet, że lodówka zużywa ponad 28% energii w naszym gospodarstwie domowym. Konkluzja jest zatem prosta: jeżeli lodówka zużywa mniej prądu, oszczędzamy. Ile lodówka pobiera prądu i kiedy zużywa go mniej?

Lodówka – ile pobiera prądu?

Zacznijmy od tego, ile prądu zużywa lodówka w ciągu roku. Aktualnie, po zmianie etykiet energetycznych, do najbardziej energooszczędnych chłodziarko-zamrażarek należą te oznaczone literą A (w skali od A do G). Rocznie pobierają one niewiele ponad 100 kWh. Na rynku nie znajdziemy jednak jeszcze zbyt wiele modeli w klasie A, a nawet B (które zużywają od ok. 120 do 140 kWh rocznie). Najbardziej energooszczędne lodówki szeroko dostępne w sklepach AGD, to te w klasie C, które wcześniej oznaczane były jako A+++. Te chłodziarki pobierać będą od 140 do ok. 170 kWh w ciągu roku.

Ile prądu zużywa lodówka na dobę?

Znając roczne zużycie energii, łatwo obliczyć, ile zużywa prądu lodówka w 24 h. Sprawdźcie to w tabeli poniżej na przykładzie dostępnych na rynku dwudrzwiowych lodówek wolnostojących z dolnym zamrażalnikiem o pojemności ok. 350 – 380 l. Pamiętajmy jednak, że klasa energetyczna urządzeń wyznaczana jest nie tylko na podstawie rocznego poboru prądu, dlatego poszczególne wartości mogą się na siebie nakładać w różnych klasach.

KLASA ENERGETYCZNAŚREDNIE POBÓR ENERGII ROCZNEŚREDNIE ZUŻYCIE ENERGII NA DOBĘ
A100 kWh0,27 kWh
B120 – 140 kWh0,33 – 0,38 kWh
C141 – 170 kWh0,39 – 0,46 kWh
D180 – 230 kWh0,49 – 0,63 kWh
E225 – 304 kWh0,61 – 0,83 kWh
F295 – 315 kWh0,80 – 0,86 kWh

Lodówka – co jeszcze wpływa na zużycie prądu?

To ile lodówka zużywa prądu, zależy nie tylko od jej klasy energetycznej, lecz także od typu urządzenia i sposobu, w jaki z niego korzystamy. Najwięcej energii w lodówce potrzebuje kompresor, który cyklicznie uruchamia się po to, by obniżyć temperaturę w chłodziarce. Duże ilości prądu pobierane są, w momencie, kiedy kompresor się uruchamia, później – podczas jego pracy – zużycie energii stopniowo spada. Na zużycie energii wpływ będzie mieć oczywiście również wielkość urządzenia. Niewielka chłodziarka potrzebować będzie mniej energii, podczas gdy duża lodówka side-by-side zużyje jej znacznie więcej. We współczesnych modelach producenci najczęściej stosują energooszczędne oświetlenie LED, jeżeli jednak posiadamy starą lodówkę, musimy liczyć się z tym, że będzie ona pobierała spore ilości energii również do oświetlenia swojego wnętrza.

Chłodziarko-zamrażarka do zabudowy Kernau KBR 08122.1
Chłodziarko-zamrażarka do zabudowy Kernau KBR 08122.1

Lodówka – ile prądu można oszczędzić, wybierając nowoczesną chłodziarkę?

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki zużywają mniej energii, ale też są bardziej komfortowe w użytkowaniu, dzięki czemu pozwalają nam oszczędzać nie tyko pieniądze, lecz także czas. Kluczową technologią stosowaną w nowoczesnych lodówkach, która ma niebagatelny wpływ na wysokość rachunków za prąd, jest system NoFrost. Jego zadaniem jest zapobieganie gromadzeniu się lodu i szronu w zamrażalniku. W ten sposób No Frost eliminuje konieczność rozmrażania zamrażarki, ale też zmniejsza intensywność pracy kompresora. Ocenia się bowiem, że każda 3-milimetrowa warstwa szronu czy lodu zwiększa zużycie energii aż o 10%.

Kiedy lodówka zużywa mniej prądu? Ustawienie lodówki

Aby lodówka nie zużywała dodatkowych ilości energii, przede wszystkim powinna być właściwie ustawiona. Nie może bowiem znajdować się w zbyt bliskiej odległości źródeł ciepła, takich jak chociażby kaloryfer. W przypadku chłodziarek wolnostojących, istotne jest także zachowanie zalecanego przez producenta dystansu od ściany czy mebli, a jeżeli w naszej kuchni ma pojawić się model do zabudowy, zadbajmy o jego odpowiednią wentylację. Nigdy też nie zabudowujmy lodówki, która nie jest do tego przeznaczona. Poza tym każda chłodziarka – bez względu na jej rodzaj – musi być też właściwie wypoziomowana. To da nam pewność, że jej drzwi zamykać będą się samoczynnie.

Chłodziarko-zamrażarka wolnostojąca Kernau KFRC 20163 NF EB
Chłodziarko-zamrażarka wolnostojąca Kernau KFRC 20163 NF EB

Lodówki – zużycie energii – jak obniżyć?

Kiedy lodówka zużywa mniej prądu, my płacimy niższe rachunki. Warto więc zastosować kilka prostych patentów na to, by zapobiec nadmiernemu poborowi energii przez naszą chłodziarkę.

  1. Dobierz odpowiednią temperaturę w chłodziarce i zamrażarce – temperaturę w chłodziarce ustaw na 7°C, a w zamrażarce na -18°C. Im wyższa temperatura, tym mniej prądu pobiera lodówka. Temperaturę obniżaj chwilowo wyłącznie, jeżeli do lodówki czy zamrażarki wkładasz większą porcję jedzenia i zależy Ci na ich szybkim schłodzeniu.
  2. Otwieraj drzwi lodówki tylko wtedy, kiedy już wiesz, co chcesz z niej wyjąć – każde otwarcie drzwi powoduje napływ ciepłego powietrza do lodówki i podniesienie temperatury w komorze chłodzenia, to z kolei wymusza na chłodziarce wzmożoną pracę.
  3. Zawsze zamykaj drzwi lodówki – w nowoczesnych chłodziarkach przypomni Ci o tym alarm niezamkniętych drzwi.
  4. Przechowuj żywność na odpowiednich poziomach i we właściwych dla poszczególnych produktów miejscach – w ten sposób przedłużysz ich świeżość, ale też będziesz dokładnie wiedzieć, gdzie się znajduje to, czego potrzebujesz, i będziesz w stanie szybciej wyjąć potrzebną rzecz.
  5. Żywność przechowuj w pojemnikach – ograniczysz dzięki temu parowanie. Lodówka No Frost nie będzie dodatkowo zużywać energii na osuszanie powietrza. Tradycyjna lodówka, bez technologii No Frost, również szybciej poradzi sobie ze schłodzeniem mniej wilgotnego powietrza.
  6. Do lodówki nie wkładaj produktów o wyższej temperaturze niż pokojowa – wstawienie do lodówki gorącego dania spowoduje wzmożoną pracę lodówki. Lodówka w takiej sytuacji może zużywać nawet trzykrotnie więcej energii. Jeżeli jakiś produkt wyciągasz z lodówki tylko na chwilę, umieść go z powrotem w chłodziarce jak najszybciej – zanim jego temperatura znacznie wzrośnie.
  7. Regularnie rozmrażaj lodówkę bez technologii No Frost.
  8. Regularnie sprzątaj lodówkę – w środku, ale i na zewnątrz. Jeżeli jesteś w posiadaniu lodówki starego typu, dopilnuj, by na spirali wymiennika ciepła nie gromadził się kurz.
  9. Dbaj o uszczelki i sprawdzaj ich stan – nieszczelne uszczelki powodują przedostawanie się ciepła do wnętrza lodówki.
  10. Podczas urlopu poza domem uruchom Tryb Wakacyjny (Holiday) lub – jeżeli to możliwe – wyłącz lodówkę – tryb wakacyjny, dostępny w nowoczesnych modelach, utrzymuje temperaturę w komorze chłodzenia na poziomie 15°C, dzięki czemu urządzenie pobiera mniej energii. Temperatura w zamrażalniku pozostaje bez zmian. Dzięki temu nie musimy przejmować się stanem mrożonek, a niemalże pusta chłodziarka nie generuje niepotrzebnych kosztów.
5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 1 listopada, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły