Porady

Kiedy okno może kwalifikować się do wymiany?

Okna są elementem budynku pozwalającym na korzystanie w pomieszczeniach ze światła naturalnego, a jednocześnie chroniącym przed wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych. Dzięki odpowiednim oknom ograniczamy zużycie prądu, ponieważ umożliwiają one dotarcie do wnętrz światła, a także ciepła. Aby jednak okno właściwie spełniało swoją funkcję izolacyjną, nie może być uszkodzone ani nadmiernie zużyte, tymczasem jednoznaczne stwierdzenie, kiedy dane okno nadaje się do wymiany, może sprawiać kłopot.

Okna są elementem budynku pozwalającym na korzystanie w pomieszczeniach ze światła naturalnego, a jednocześnie chroniącym przed wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych. Dzięki odpowiednim oknom ograniczamy zużycie prądu, ponieważ umożliwiają one dotarcie do wnętrz światła, a także ciepła. Aby jednak okno właściwie spełniało swoją funkcję izolacyjną, nie może być uszkodzone ani nadmiernie zużyte, tymczasem jednoznaczne stwierdzenie, kiedy dane okno nadaje się do wymiany, może sprawiać kłopot. Jakie symptomy mogą sugerować, że okno nadaje się do wymiany?

Okno do wymiany – nieszczelność

Nieszczelność okien jest zmorą, która niekoniecznie musi wynikać z długiego czasu eksploatacji. Często dochodzi do niej w wyniku błędnego montażu okien albo ościeżnicy, czy też ze względu na niedopatrzenie w rodzaju zamontowania ramy bez listew progowych. Obecnie kupowane i montowane nowoczesne okna PVC są obliczone na 20 i więcej lat bezproblemowego funkcjonowania, a jednak niefortunne dobranie okna albo jego nieprawidłowy montaż może dosyć szybko spowodować wcześniejszą konieczność wymiany.

Inną przyczyną nieszczelności może być intensywna eksploatacja okna, która powoduje szybsze zużywanie się niektórych jego elementów, np. uszczelek albo ościeżnicy. Ponadto takie okna wypełniane są izolacją gazową pomiędzy szybami, a gaz z biegiem czasu, najczęściej szlachetny argon lub krypton po prostu się ulatnia. Wszystko to powoduje obniżenie izolacyjności okna i jego szczelności, a więc de facto obniża wartość użytkową okna.

 Okno do wymiany – uszkodzenia mechaniczne

Niewłaściwa eksploatacja jest główną przyczyną większości uszkodzeń mechanicznych okien. Zazwyczaj są to proste, ale szkodliwe czynności, czyli np. używanie zbyt dużej siły do otwarcia okna. Jednocześnie sporo uszkodzeń powstaje podczas mycia okien, z rysowaniem szyb i uszkodzeniami ram włącznie. Także rozkręcanie, a następnie skręcanie ramy okiennej może zakończyć się spowodowaniem odchyleń, których konsekwencją będzie powolne niszczenie okna. Dodatkowo okna dawniej praktycznie były wymieniane w kwestii jedynie szyb i wówczas, gdy doszło do ich stłuczenia. Współczesne okna najczęściej kwalifikują się do wymiany, gdy dojdzie do ich uszkodzenia. Wyjątki stanowią zacięcia klamek, które fachowcy potrafią jeszcze naprawić.

Jest to walor, a jednocześnie przekleństwo nowoczesnych okien i bez względu na to, czy zostały wykonane z PVC, drewna, czy aluminium. Stosowane są w nich szyby zespolone raz skomplikowane uszczelki, które chronią warstwę gazu izolacyjnego przed wydostaniem się na zewnątrz. Awaria takiego systemu powoduje dramatyczny spadek własności izolacyjnej okna i nie trzeba zbijać szyby, żeby kwalifikowało się całe do wymiany.

Okno do wymiany – przestarzała technologia i materiał

Rozwój technologiczny postępuje i dotyczy również rozwiązań w stolarce okiennej – wiele firm np producent nowoczesnej stolarki okiennej firma VIDOK posiada własny dział badań i rozwoju. Nowoczesne okna PVC są tego jednym z doskonałych przykładów. Ich parametry izolacyjne w odniesieniu do akustyki, termiki, czy odporność mechaniczna są nieporównywalne dla okien starszego typu. Ponadto różnorodność projektów okien oraz zastosowań sprzyja dostosowywaniu okien do coraz powszechniejszego dążenia do mieszkania nie tylko wygodnie, ale i w eleganckim otoczeniu.

Warto na koniec wspomnieć, że wypaczone okno łatwo sprawdzić za pomocą zwykłej poziomnicy. Wystarczy ją przyłożyć do ramy i gdy widzimy odchylenie przekraczające 3 mm, oznacza to, że okno nadaje się do wymiany.


Data publikacji: 2 kwietnia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły