Dachy płaskie

Czy i kiedy potrzebna jest bariera pary wodnej?

Publikacja „Jednopowłokowy dach wykonany ze stalowych blach fałdowych z wierzchnią izolacją cieplną i uszczelnieniem – kiedy potrzebna jest bariera pary wodnej” jest kolejną pozycją techniczną wydaną przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA.

Czy i kiedy potrzebna jest bariera pary wodnej?

To wydawnictwo jest kontynuacją cyklu wcześniejszych opracowań, a co za tym idzie konsekwentnym realizowaniem jednego z zadań postawionych sobie przez Stowarzyszenie DAFA– podnoszenie kultury projektowej, wykonawczej i eksploatacyjnej lekkich metalowych obudów ścian i dachów poprzez przekazywanie informacji technicznej oraz przykładowych rozwiązań za pomocą wspomnianych publikacji. Zadaniem publikacji technicznych, opracowywanych w ramach zespołów eksperckich, jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz poziomu jakości świadczonych usług oraz dbałość o zachowanie standardów technicznych. Wydawnictwa takie są pomocne wszystkim, którzy uczestniczą w procesach planowania, przygotowywania i realizacji inwestycji budowlanych. Publikacja powstała na bazie tłumaczenia broszury niemieckiego Stowarzyszenia ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym IFBS, jednakże duży wkład merytoryczny w jej powstanie wnieśli również Członkowie DAFA.

Opracowanie próbuje dać odpowiedź na istotne pytanie, stawiane sobie bardzo często przez projektantów i architektów: czy i kiedy potrzebna jest bariera pary wodnej. Publikacja zawiera pomocny materiał przydatny do zrozumienia zasad i warunków stosowania /bądź nie/ bariery pary wodnej w obiektach wykonywanych głównie w stalowej technologii szkieletowej, ale nie tylko. Zasady fizyki budowli znajdują wszędzie swoje zastosowanie, różnią się tylko warunki ich odpowiedniego zastosowania i interpretacji do konkretnego przypadku. Podobnie jednak jak w przypadku poprzednich opracowań, tak i teraz przyjęto generalną zasadę, że opracowania IFBS-u będą tłumaczone możliwie wiernie, mimo, że niektóre zawarte informacje (np. odnoszące się do norm i przepisów niemieckich) nie mogą być bezpośrednio wykorzystane w Polsce. Stąd też przy lekturze niniejszego opracowania należy mieć na względzie, iż nie wszystkie wytyczne zawarte w tym tłumaczeniu zostały zweryfikowane pod kątem zgodności z polskimi normami, aprobatami technicznymi i zaleceniami producenta.

Szczególne pomocne w zrozumieniu i określaniu warunków stosowania /lub nie/ bariery parowej mogą być dla czytelnika tabele zawarte w publikacji, odnoszące się stricte do naszych lokalnych, krajowych warunków i wymogów. I tak Tabela 1 z wartościami współczynnika przewodzenia ciepła U max pokazuje krajowe wymagania w zakresie jego wartości w zależności od rodzaju przegrody i temperatury w pomieszczeniu (poniżej). Kolejna Tabela 2 przedstawia zestawienie najpopularniejszych obecnie i najczęściej stosowanych materiałow termoizolcyjnych z właściwymi dla nich obecnie wartościami przewodności cieplnej lambda (l).

Tabela 3 pokazuje z kolei średnie roczne temperatury termometru suchego. Dane te mogą być pomocne przy obliczeniach cieplno-wilgotnościowych przegród budowlanych lub do obliczeń związanych z zapotrzebowaniem energetycznym dla budynków.

Publikacja dostępna jest na stronie
www.dafa.com.pl
Jarosław Grabowski Stowarzyszenie DAFA

4.8/5 - (5 votes)

Data publikacji: 20 grudnia, 2012

Autor:

4.8/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły