Porady

Kiedy wykonać i od czego zacząć malowanie dachu stalowego

Dach to jeden z ważniejszych elementów każdego budynku. Nie tylko zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale także usztywnia ściany budynku, czyniąc je bardziej odpornymi na podmuchy wiatru. Jednym z częściej stosowanych pokryć dachowych jest blacha i blachodachówka.

Mimo że materiały te są fabrycznie zabezpieczone przed korozją, to co około 10 konieczne jest malowanie dachu, aby odświeżyć istniejącą powłokę.

Kiedy zachodzi potrzeba malowania dachu?

Malowanie dachów należy przeprowadzić zawsze w jednym z poniższych przypadków:

  • stara powłoka lakiernicza odpada i się łuszczy,
  • pojawiają się wykwity rdzy,
  • kolor spłowiał od słońca,
  • dokonano miejscowej wymiany pokrycia.

Do malowania dachu należy się odpowiednio przygotować. Polega to na zapewnieniu niezbędnych materiałów i narzędzi. Dotyczy to przede wszystkim zakupu właściwej farby, dostosowanej do rodzaju pokrycia. Przed rozpoczęciem malowania dachu jego powierzchnia musi zostać właściwie przygotowana. Polega to na starannym odtłuszczeniu powierzchni dachu. Do malowania dachów należy także wykorzystać właściwe narzędzia. Można do tego celu zastosować narzędzia ciśnieniowe lub ręczne, w postaci szczotek i wałków.

Przygotowanie powierzchni dachu do malowania

Powierzchnia dachu, szczególnie jeśli są na niej widoczne ogniska korozji, musi być właściwie przygotowana. Polega to na usunięciu rdzy metodami mechanicznymi, np. szlifierką kątową lub papierem ściernym. Kiedy ogniska rdzy zostały usunięte, przystępujemy do oczyszczenia dachu z zalegających na nim liści, igliwia, a także ptasich odchodów, pajęczyn, owadów, a także kurzu i pyłu. Do tego celu doskonale sprawdzają się szczotki i miotły na wysięgniku teleskopowym. Przydatne do tego celu jest również wykorzystanie kompresora i oczyszczanie dachu sprężonym powietrzem.

Jak poprawić przyczepność starej powłoki malarskiej?

Jeśli mamy podejrzenie, że stara powłoka malarska może mieć zbyt niską przyczepność, należy ją poprawić. Jej zdzieranie z całego dachu, jeśli nie jest to potrzebne, byłoby zbyt czasochłonne. Szczególnie jeśli jest w dobrym stanie. Można natomiast zastosować specjalne preparaty aktywujące, tzw. primery, przygotowujące istniejącą powłokę pod wykonanie nowej. Malowanie dachu pokrytego starą farbą, zawsze wymaga sprawdzenia jej przyczepności na całej powierzchni.

Kiedy rozpocząć malowanie dachów?

Jaka pogoda jest najlepsza na malowanie dachu? Wbrew temu, co wiele osób uważa, malowaniem dachu nie powinno się zajmować w czasie upalnej i słonecznej pogody, kiedy blacha trapezowa może być bardzo rozgrzana. Może to doprowadzać do zbyt szybkiego wysychania farby, zanim uzyska ona odpowiednią przyczepność. Jeśli wykonujemy malowanie dachu pędzlem, a powierzchnia połaci jest duża, dobrze jest rozłożyć tę czynność na kilka dni i wykonywać ją wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce tak mocno już nie operuje. Należy także dokładnie sprawdzać prognozy pogody, szczególnie w kontekście opadów deszczu. Jeśli istnieje ryzyko ich wystąpienia, lepiej przesunąć te prace na inny dzień.

Ile kosztuje malowanie dachu?

Dach lepiej malować samodzielnie, czy zlecić tę pracę profesjonalistom? Wszystko zależy od ilości czasu, który mamy, umiejętności i zapału. Samo malowanie dachu nie jest tam wymagające jak jego wcześniejsze oczyszczenie i przygotowanie. Jeśli do malowania jest dach o stromym pochyleniu, czynność ta jest jeszcze bardziej wymagająca i niebezpieczna, zmuszając nas do korzystania z różnych środków ochrony i asekuracji, o czym nie wolno zapominać. Można przyjąć, że cena za malowanie dachu waha się w przedziale 30 do 50 zł jeden metr kwadratowy.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 9 czerwca, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły