Samochód fachowca

Klasa G wciąż bezkonkurencyjna

Produkowana nieprzerwanie od niemal 33 lat, Klasa G to wciąż konkurencja sama dla siebie. Kolejny rok z rzędu czytelnicy magazynu „Off Road” nagrodzili ją tytułem Off-roader of the Year 2012 i to w dwóch kategoriach: Luxury off-roader oraz Classic.

W świecie samochodów terenowych Klasa G dorobiła się już statusu ikony. Od 1979 roku pozostaje stałym elementem gamy Mercedes-Benz, a jej oferta jest systematycznie rozwijana. Najnowsze wcielenie Klasy G to mieszanka najnowszej technologii i wrodzonych cech modelu takich jak ekstremalna solidność i wybitne zdolności terenowe. Wszystko to sprawiło, że Klasa G już po raz dziewiąty zdobyła uznanie czytelników magazynu „Off Road”, którzy nagrodzili ją tytułem off-roadera roku. Tym samym kolejne wyróżnienia dołączają do bogatej listy nagród zgromadzonych w ciągu ponad 30 lat rynkowej kariery.

Dziś Klasa G to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych modeli na off-roadowej scenie. Rodzina Klasy G obejmuje trzy wersje nadwoziowe: Station Wagon z krótkim rozstawem osi, Station Wagon z długim rozstawem osi oraz kabriolet. Każdy z nich występuje z turobodieslem V6 z technologią BlueTEC o mocy 210 KM i 540 Nm maksymalnego momentu obrotowego lub z 5,5-litrowym silnikiem benzynowym V8 o mocy 388 KM i 530 Nm momentu. Flagowy model G 55 AMG, dostępny tylko z 5-drzwiowym nadwoziem, napędza doładowany motor V8 o mocy 507 KM i maksymalnym momencie obrotowym aż 700 Nm.

Niezrównane własności terenowe gwarantuje Klasie G najnowsza technologia z dziedziny układów napędowych i dynamiczne systemy kontroli prowadzenia. Seryjne wyposażenie modelu obejmuje permanentny napęd na cztery koła z reduktorem, elektroniczny system kontroli stabilności 4ETS, trzy blokady mechanizmów różnicowych uruchamiane za naciśnięciem przycisku oraz 7-stopniową przekładnię automatyczną 7G-Tronic.

Klasa G Professional, nagrodzona w kategorii Classic, to odmiana użytkowa, zaprojektowana z naciskiem na terenową wytrzymałość. Doskonale sprawdza się w sytuacjach ekstremalnych (na przykład w rękach służb ratowniczych i miłośników off-roadowych wyzwań).

Źródło: off-road.pl

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 14 lutego, 2012

Autor:

5/5 - (9 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły