Budownictwo tradycyjne

Klimat, styl i klasyczna elegancja. Projekty domów z dachem czterospadowym – ozdoba każdej działki.

Projekty domów z czterospadowym dachem, zwanym też dachem kopertowym, mają swój niepowtarzalny charakter i klimat. Te tradycyjne konstrukcje parterowe pasują do wielu koncepcji architektonicznych. Bungalow z dachem kopertowym świetnie prezentuje się zarówno w tradycyjnej aranżacji, jak i nowoczesnej stylistyce, charakterystycznej dla budynków wysoce energooszczędnych.

Dach czterospadowy – rodzaje i charakter konstrukcji.

Istnieje kilka rodzajów dachów czterospadowych, ale najogólniej można je podzielić na takie, które posiadają kalenicę (prostopadłą lub równoległą) i takie, które jej nie mają, a połacie dachu zbiegają się w jednym, centralnym punkcie konstrukcji. Spotkamy się z różnymi określeniami takiego typu zadaszenia, takimi jak dach kopertowy, namiotowy, czterospadowy, lub po prostu wielospadowy. Jego powierzchnia składa się z czterech płaszczyzn zamiast dwóch, jak w przypadku domów z dachem dwuspadowym, które posiadają prostszą konstrukcję. Czterospadowa forma, w wersji z kalenicą, składa się z dwóch przeciwległych dachów trapezowych i dwóch innych dachów trójkątnych. Dachy kopertowe posiadają cztery symetryczne połacie dachu zbiegające się w szczytowym wierzchołku konstrukcji. Projekty domów z dachem czterospadowym wymagają większych nakładów finansowych na wykonanie więźby i zakup pokrycia dachowego. Nie odstrasza to jednak licznych inwestorów przed wyborem takich projektów, głównie przez ich estetyczne walory i klasyczny charakter.

Dom przy Bukowej 45
Dom przy Bukowej 45

Projekty domów z dachem czterospadowym – klasyczna elegancja i nienaganny styl.

Domy z dachem czterospadowym nawiązują do tradycyjnych budynków, których wyznacznikiem jest harmonia, szyk i klasyczna estetyka. Kopertowe dachy doskonale sprawdzają se w projektach domów parterowych opartych na planie kwadratu. Połacie dachowe o symetrycznych płaszczyznach tworzą regularną formę na wzór egipskich piramid. Taki układ dachu z powodzeniem można zastosować również w domach z poddaszem. Gdy wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym czterospadowy dach nadaje budynkowi klimat przedwojennej willi. Gdy pragniemy mieć funkcjonalne i dobrze doświetlone poddasze, warto skupić się na projektach domów z lukarnami. Takie dodatkowe okno zaburza jednolitą strukturę dachu wpuszczając dzienne światło pod dach naszego domu. Wykusze i lukarny nie tylko spełniają funkcję użytkową, ale stanowią również ciekawe urozmaicenie i ozdobę domu z poddaszem. Najczęściej dachy czterospadowe możemy spotkać, gdy przeglądamy projekty domów z pełnym piętrem. Budynki, w których nie ma poddasza, a pełna kondygnacja najłatwiej przykryć dachem czterospadowym o niewielkim kącie nachylenia. To najpopularniejsze, a zarazem funkcjonalne i estetyczne wykończenie dachu w takim domu. Drugim wariantem są projekty domów dachem płaskim. Te jednak w naszych warunkach klimatycznych cechują się gorszą skutecznością odprowadzania wody opadowej i śniegu.

Dom przy Sielskiej 9
Dom przy Sielskiej 9

Minusy i ograniczenia czterospadowego dachu.

Do najpoważniejszych ograniczeń domów z dachem czterospadowym możemy zaliczyć mniejszą powierzchnię użytkową poddasza. W domach tego typu skosy pojawiają się na każdej ścianie i nie ma możliwości zamontowania okna stałego w ścianie szczytowej, gdyż dom jej nie posiada. Projekty domów możemy oczywiście modyfikować w celu poprawienia parametrów użytkowych budynku, jednak z takimi zmianami nie ma co przesadzać. Delikatna korekta wysokości ścianki kolankowej jest powszechną modyfikacją, jednak należy pamiętać, że gdy ścianę zrobimy zbyt wysoką nasz dom może stracić na estetyce i nie odpowiadać już harmonijnym proporcjom, które nas urzekły.
Kolejnym minusem, który możemy zapisać po stronie czterospadowych dachów są koszty realizacji. Ze względu na większe skomplikowanie konstrukcji projekty domów z dachem czterospadowym są droższe w budowie od takich samych domów z dachem dwuspadowym. Również w kwestii pokrycia dachowego mamy mniejsze możliwości wyboru. Preferowanym materiałem w tym przypadku są dachówki ze względu na swoje niewielkie wymiary. Stosując do czterospadowych konstrukcji np. blachę narażamy się na znaczne straty materiałowe wynikające z przycinania blachy w niesymetryczne płaty. Dachówka daje się lepiej układać i nie powoduje powstawania zbędnych odpadów.

Jeśli budżet naszej inwestycji jest odpowiednio pojemny, a od zawsze podobały się nam projekty domów z dachem czterospadowym nie powinniśmy się obawiać takiego rozwiązania. Domy z symetrycznymi dachami wielospadowymi z pewnością ozdobią każdą działkę i ucieszą oko zdeterminowanych inwestorów, którzy cenią sobie ponadczasowa elegancję i nienaganny styl.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 19 lutego, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły