Złącza ciesielskie

KNAPP – łączymy Wasze pomysły

Łączenie belek stropowych ze słupem drewnianym (po lewej) i stalowym (po prawej) z zastosowaniem złączy RICON® S.

Austriacka firma KNAPP® jest producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań w zakresie progresywnych systemów połączeń dla konstrukcji budownictwa drewnianego i konstrukcji inżynieryjnych budownictwa drewnianego. Oferowane przez firmę KNAPP® złącza takie, jak RICON®, GIGANT, WALCO® V, RICON® S, MEGANT® czy T-JOINT i MATEO posiadają Europejską Aprobatę Techniczną (ETA) i mogą być stosowane do łączenia elementów konstrukcji wykonanych z drzew iglastych, jak również z drzew liściastych.

Zobacz wpis

Historia i teraźniejszość KNAPP

Przed ponad 20 laty firma KNAPP® zrewolucjonizowała pierwszy i jedyny na tamte czasy system łączenia belek drugorzędnych z belkami głównymi. Złącze GIGANT jako pierwsze na europejskim rynku uzyskało niemiecką Aprobatę Budowlaną w tym zakresie.
Obecnie wszystkie ww. systemy połączeń są przetestowane, sprawdzone, opatentowane i posiadają aktualne aprobaty i certyfikaty.

Konstrukcja słupowo-ryglowa: rygle łączone ze słupami za pomocą złączy RICON®.
Konstrukcja słupowo-ryglowa: rygle łączone ze słupami za pomocą złączy RICON®.

Doskonałe pod każdym względem

Zarówno złącza RICON® jak i WALCO® V nadają się do budowlanych konstrukcji modułowych, spełniając jednocześnie wysokie wymagania dotyczące szybkości i prostoty montażu jak również wysokiej jakości wykonania i wyglądu w efekcie końcowym. Każdy rodzaj złączy posiada różne warianty wymiarowe, wykonania i wykończenia czy sposobu łączenia. I tak złącza RICON® doskonale nadają się do łączenia rygli ze słupami w ramowych konstrukcjach słupowo-ryglowych altan, pergol czy wiat garażowych.
Złącza WALCO® V umożliwiają wysoki stopień prefabrykacji i łączenia ramowych i szkieletowych konstrukcji ścian drewnianych. Złącza GIGANT, RICON® S są nie do zastąpienia w różnych rozwiązaniach konstrukcji stropów. Z kolei złącza MEGANT® okazują się niezastąpione w rozwiązaniach konstrukcyjnych dużych obiektów kubaturowych hal magazynowych, sportowych, kompleksów rekreacyjnych i basenów krytych, ujeżdżalni koni itp.

Mocowanie belki drewnianej do słupa stalowego (po lewej), do ściany żelbetowej (w środku) i do słupa drewnianego (po prawej) za pomocą złącza MEGANT®.
Mocowanie belki drewnianej do słupa stalowego (po lewej), do ściany żelbetowej (w środku) i do słupa drewnianego (po prawej) za pomocą złącza MEGANT®.

Cechami charakterystycznymi wszystkich złączy są wysokie wytrzymałości na obciążenia od 26 kN dla złączy RICON®, przez 230 kN dla złączy RICON® S aż po obciążenia do 768 kN dla złączy MEGANT®. W przypadku konstrukcji ramowych obciążenie przeszkleniem może wynosić nawet do 1 000 kg.
Ponadto wszystkie złącza mogą być montowane jako niewidoczne z zewnątrz, dzięki czemu uzyskuje się odporność ogniową połączenia R60 zgodnie z normą DIN 4102-2. Dodatkowo, ze względu na rodzaj połączenia i zastosowanego złącza, pod wpływem występujących sił złącza działają samozaciskowo. Mimo to, każde połączenie można w każdej chwili rozłączyć a złącza zdemontować po czym ponownie je przykręcić i całość ponownie połączyć. Pod względem konstrukcyjnym wszystkie złącza są statycznie wyznaczalne i dla każdego rodzaju połączenia można dobrać odpowiednie złącze na podstawie obliczeń statycznych. Bazę złączy firmy KNAPP® do doboru złączy i obliczeń statycznych posiadają programy R-Stab firmy Dlubal i DC-Statik firmy Dietrich’s. Wszystkie wiodące na rynku programy do projektowania konstrukcji budownictwa drewnianego posiadają bazę złączy firmy KNAPP® umożliwiającą ich zastosowanie w projektach z uwzględnieniem koniecznych i wymaganych obróbek maszynowych.

KNAPP Polska
Przedstawiciel: AWO-SYSTEM Paweł Wołącewicz
Tel. 601 788083
polska@knapp-zlacza.pl
www.knapp-zlacza.pl

4.9/5 - (19 votes)

Data publikacji: 9 listopada, 2020

4.9/5 - (19 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. łącznik
    poniedziałek, 9 listopada, 2020

    Złącza konstrukcji drewnianych mają istotne znaczenie przede wszystkim dla ich stabilności i wytrzymałości. Właściwy dobór zapewni bezpieczeństwo budynku. Ponadto złącza powinny cechować się estetyką w miejscach gdzie będą widoczne a także prostotą i szybkością montażu.

Podobne artykuły