Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne. Prosty i estetyczny montaż w dachu

Efektywne wykorzystanie naturalnych źródeł energii to temat niezwykle aktualny. Wzrasta świadomość inwestorów w tym zakresie – zarówno tych instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Coraz więcej budynków posiada zainstalowane na dachach kolektory słoneczne, bowiem niezależne i odnawialne źródło energii to przede wszystkim bezpieczeństwo, oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska naturalnego.

Współcześni architekci coraz częściej wpisują w bryły projektowanych budynków kolektory słoneczne. Nie ulega wątpliwości, że tego typu instalacje mają olbrzymi wpływ na wygląd zewnętrzny budynku. Efektywność systemu solarnego jest tym większa, im większa jest jego powierzchnia. To powoduje, że instalacje pokrywają coraz większe połacie dachów skośnych. Koncern Roto Frank od kilkunastu lat specjalizuje się w produkcji urządzeń o wysokiej wydajności: kolektorów słonecznych i modułów fotoelektrycznych. Ofertę Roto wyróżnia przede wszystkim estetyka zewnętrzna systemu. Założeniem konstruktorów od samego początku było stworzenie zintegrowanego systemu umożliwiającego połączenia wielokrotne kolektorów z oknami dachowymi Roto (patrz fot 1).

Kolektory słoneczne. Prosty i estetyczny montaż w dachuFot. 2 – Okna integrowane z dachem przy użyciu modułów połówkowych(małe kolektory lub panele blachy w kolorze kołnierzy).
Kolektory słoneczne. Prosty i estetyczny montaż w dachuFot. 3 – Schemat instalacji do wspomagania ogrzewania wody użytkowej. Zasobnik biwalentny c.w.u. połączony w dolnej części z obiegiem kolektorów a w górnej z dogrzewaniem przez kocioł c.o. w celu zapewnienia ciepłej wody przez cały rok.

Roto Sunroof to nowość w ofercie Roto – modułowy system do pozyskiwania energii słonecznej, który zmienia funkcję dachu z tylko ochronnej na całkowicie użytkową. Przeznaczony do nowego budownictwa oraz do już istniejących budynków Roto Sunroof daje możliwość zaprojektowania „słonecznego dachu”, w 100% zagospodarowującego południową połać dachową. Dla pozyskania energii słonecznej wykorzystany zostaje niemal każdy metr kwadratowy dachu – bez dachówek, wyłącznie kolektory, moduły fotoelektryczne i oczywiście markowe okna dachowe Roto (patrzfot 1 i 2) Roto Sunroof umożliwia także projektowanie systemów z pojedynczymi modułami kolektorów słonecznych. Przeciętne nasłonecznienie w Polsce po- zwala kolektorom Roto w 70% pokryć koszty energii związanej z ogrzewaniem wody użytkowej. Roto Sunroof może też wspomagać ogrzewanie budynków i podgrzewać wodę w basenach. Koszt podstawowej instalacji dla czteroosobowejrodziny do ogrzewania wody użytkowej (kolektory, sterownik, stacja solarna z grupą bezpieczeństwa, zasobnik c.w.u. i płyn roboczy) rozpoczyna się od 9980zł netto, zaś instalacji do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania od 24090zł netto.

Prosty montaż – gwarancja sukcesu z Roto

Kolektory słoneczne. Prosty i estetyczny montaż w dachuFot. 4 – Zestaw podstawowy 2 płaskich kolektorów perfekcyjnie zamontowany w dachówce.

Kolektory montujemy na łatach dachowych i łączymy z dachem kołnierzami uszczelniającymi tak jak okna dachowe. Daje to pewne i estetyczne połączenie z każdym pokryciem dachowym. Wszystkie prace na dachu wykonują dekarze i zapewniają w ten sposób jego szczelność.

Szczegółowych informacji nt. systemów solarnych Roto udziela Pan Tomasz Urbański pod numerem telefonu 0-604 194 015, e-mail: tomaszurbanski@roto-frank.com

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 11 lutego, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krystian
    poniedziałek, 21 czerwca, 2021

    Ja polecam zaopatrywanie się z energię odnawialną przez system solarny, aby to wszystko dobrze działało, należy mieć odpowiedni sterownik. Odpowiada on za kontrolę pracy pompy, nadzoruje pracę solarów (dbając o to, by urządzenie załączało się w odpowiednich momentach) i zabezpiecza kolektor przed przegrzaniem lub zamarznięciem. Tutaj ten, który zainstalowałem https://www.techsterowniki.pl/p/st-401n-pwm

Podobne artykuły