Kolor pokrycia dachowego a otoczenie
Niewłaściwie dobrany kolor pokrycia dachowego może nie tylko oszpecić całościowy wygląd domu, ale też najpiękniejszy krajobraz wokół niego.
Przodują w tym zwłaszcza zwolennicy jaskrawych kolorów, którzy według własnego widzimisię, bez konsultacji z architektem albo nawet wbrew jego opinii, wybierają dachówki w takich barwach. Kolor pokrycia, bowiem powinien pasować nie tylko do elewacji i stylu domu, ale i do otoczenia. Gdy się z niego nachalnie wyróżnia świadczy, niestety, o nienajlepszym guście mieszkańców.
Chata za wsią
Modnie jest w dzisiejszych czasach porzucić mieszkanie w bloku na rzecz domku na peryferiach miasta lub wręcz na wsi. Urzeka nas malowniczy krajobraz i bliskość przyrody. W takich okolicznościach natury najlepiej będzie wyglądał dom zestawiony z barwami i materiałami, które wpiszą dach w otoczenie.
Naprawdę stylowo będzie wyglądał dom pokryty gontem, strzechą lub blachodachówkami imitującymi tradycyjne materiały. W przypadku domów góralskich, najadekwatniejszy jest dach czarny, z gontu lub aluminiowej gontopodobnej blachodachówki zestrojonej z elewacją. Dach w odcieniach szarości dobrze będzie współgrał z domami o ścianach ozdobionych drewnianą okładziną.
Dom w mieście



W mieście może być problem, gdyż trudno o jednolity kolor dachów. Nieformalnie obowiązuje zasada, że każdy wybiera taki kolor jaki chce. A praktycznie ma wielki wybór, bo barw jest tyle, ile ofert na rynku. Dlatego w tym przypadku powinniśmy się kierować kształtem dachu, który ma niebagatelny wpływ na jego wygląd. I tak na dachach wielospadowych powinniśmy wybrać kolory jasne, gdyż ciemne mogą zdominować budynek. Zaś w przypadku dwuspadowego spokojnie można wybrać ciemne pokrycie bez obawy, że dach przytłoczy bryłę. Dobrym pomysłem jest też wzorowanie się na okolicznych domach.
Polski dworek
W klasycznej architekturze kontrastowe zestawienie jest niezwykle urokliwe i pożądane, a połączenie brązowego dachu i białej elewacji jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem.. Zresztą brązowy dach jest niezwykle uniwersalny i będzie pasował do elewacji z klinkieru o naturalnej ceglanej barwie. Jasność ścian doskonale podkreśli dach kryty dachówką ceramiczną w naturalnym kolorze, zaś ciepłe barwy i pokrycie w kolorze czerwonej cegły to obowiązkowe zestawienie stylu dworkowego. Elewacje z odważnego żółtego klinkieru dobrze wyglądają z ciemnym grafitowym, prawie czarnym dachem, ponieważ akcentuje jej ciepłą barwę. Będzie też doskonałym pokryciem przy drewnianej elewacji.
ASZ
Oszpecenie własnego domu dachem o jakimś wyrafinowanym kolorze (np. kolor niebieski) to architektoniczne harakiri. W dzisiejszych czasach każdy architekt dzięki oprogramowaniu przedstawi nam wizualizację wyglądu i warto z tego skorzystać. Tym bardziej, że często o sukcesie całość decydują detale. A dach zawsze widać.
Dach jest jednym z najistotniejszych elementów każdego domu. Jeśli jest dopasowany, współgrający z całością i otoczeniem to podnosi wartość estetyczną ale również finansową. Jeśli zaś dach jest wymysłem szalonego inwestora jeśli chodzi o kształt lub kolor to wtedy całość inwestycji mocno traci. Kolorystyka powinna być stonowana dopasowana do kolorystyki elewacji oraz otoczenia tak aby harmonia barw wpływała na nas pozytywnie. Są wizualizacje, profesjonalne oprogramowanie które pozwolą przybliżyć planowany wygląd domu.