Na rynku

Komfort za przystępną cenę

Wiele osób długo zastanawia się nad wyborem materiału, z którego ma powstać ich wymarzony dom. Z jednej strony kuszą domy murowane, z drugiej – te wznoszone z drewna. Choć domy drewniane w Polsce nie są jeszcze zbyt popularne, mają grono swych zagorzałych zwolenników wychwalających ich zalety. Ich zdaniem domy drewniane mają ogromną przewagę nad murowanymi, są bowiem bardziej komfortowym i ekonomicznym rozwiązaniem. Czy tak jest w rzeczywistości?

Drewno – naturalny materiał budowlany. Pierwszą ważną kwestią są właściwości drewna jako materiału budowlanego. Jako budulec naturalny drewno posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jest materiałem trwałym oraz łatwym w obróbce, wyróżnia się również swoimi właściwościami akustycznymi. Wnętrza drewnianych budynków są nie tylko przytulne, ciepłe i ciche, ale również przyjazne dla zdrowia. Panujący w nich mikroklimat połączony z estetyką – oto największe zalety posiadania domu z drewna.

Czysta oszczędność

Przejdźmy do sprawy najważniejszej, czyli ekonomii. Budowa własnego domu to ogromna inwestycja, zatem koszty budowy oraz późniejszego utrzymania budynku mają ogromne znaczenie. Domy z drewna okazują się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż murowane już w fazie budowy. Dzieje się tak z kilku powodów. Jakich? Przede wszystkim domy drewniane powstają znacznie szybciej niż te z cegły. Czas budowy zazwyczaj nie przekracza 3 miesięcy (w przypadku obiektów murowanych czas ten wynosi minimum dwa razy tyle), zaś lekka konstrukcja sprawia, że mniej uwagi trzeba poświęcić fundamentom. Krótszy czas budowy sprawia, że na jednym metrze kwadratowym można zaoszczędzić nawet do 700 złotych. Ceny domów murowanych to średnio 3 tysiące za mkw, podczas gdy te z drewna dostępne są za 2,3 tysiąca za mkw.

Dodatkową zaletą drewnianych budynków jest również niższy koszt związany z ewentualną przebudową lub rozbudową w późniejszym czasie. Zaoszczędzić można nie tylko w trakcie budowy, ale również w czasie eksploatacji domu. Drewno jest materiałem idealnie sprawdzającym się w przypadku budynków energooszczędnych. Ich ściany ocieplane są wełną o wysokich parametrach izolacyjnych, podczas gdy w budynkach murowanych stawia się głównie na styropian. W efekcie dom z drewna można szybciej ogrzać, oszczędzając w ten sposób sporą sumę pieniędzy.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 28 stycznia, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    wtorek, 25 lutego, 2020

    Jako użytkownik kanadyjczyka potwierdzam informacje zawarte w artykule. Rzeczywiście koszty budowy i eksploatacji są niższe trzeba tylko wybrać dobry projekt i wykonawcę. co nie jest sprawą łatwą, ale wykonalną. Dla młodych jest to propozycja dobra i rozsądna.

Podobne artykuły