Wentylacja dachu

Komin wentylacyjny – jaki będzie działał najlepiej?

Codziennie spędzamy w domu wiele godzin, zwłaszcza w czasach, w których powszechne stają się e-learning i praca zdalna. Nic więc dziwnego, że sprawny system wentylacji jest bardzo istotny dla komfortu domowników i ich zdrowia. Trzeba dobrze zaplanować budowę systemu wentylacyjnego lub poszukać sposobów na usprawnienie pracy dotychczasowego. Sprawdź co koniecznie trzeba wiedzieć na temat systemów wentylacyjnych. 

Komin wentylacyjny wewnętrzny

W budynkach montuje się kilka rodzajów systemów wentylacyjnych. Najpopularniejszy jest system grawitacyjny. Nie trzeba stosować żadnych dodatkowych mechanizmów, wystarczą tylko odpowiednie przewody. Wymiana powietrza odbywa się dzięki różnicy ciśnień. Chłodne powietrze wypiera cieplejsze, które ulatuje do góry przez przewody wentylacyjne. Kolejny popularny system to wentylacja mechaniczna. W tym przypadku wymiana powietrza odbywa się dzięki specjalnemu mechanizmowi zasilanemu energią elektryczną. Dzięki temu można w pełni kontrolować działanie systemu i w razie potrzeby, zwiększać jego moc. Do wyboru jest jeszcze instalacja z rekuperatorem, czyli z funkcją odzysku ciepła. Systemy mechaniczne są wydajne i niezależne od temperatury na zewnątrz budynku, ale to instalacja grawitacyjna jest tańsza w montażu i eksploatacji. 

Lekki komin wentylacyjny

Obecnie systemy wentylacyjne buduje się z gotowych elementów. Warto wybierać części z wysokiej jakości blachy ocynkowanej o dużym stopniu odporności na uszkodzenia mechaniczne i korozję. W sklepach internetowych dostępne są wszystkie części, z których buduje się komin wentylacyjny: trójniki, rury, przepustnice, skrzynki filtracyjne, skrzynki rozdzielcze, redukcje, wyczystki i obejmy. Systemy wentylacyjne mogą mieć różne kształty. Bardzo często inwestorzy decydują się na wybór systemów okrągłych, ponieważ są łatwe w montażu. Z kolei systemy kwadratowe oraz owalne zapewniają oszczędność miejsca, choć ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany. Do wyboru są rury sztywne i giętkie. Ten pierwszy typ jest wytrzymały i lepiej tłumi dźwięki. Giętkie przewody wykorzystywane są zazwyczaj jedynie w newralgicznych punktach systemu. 

Komin wentylacyjny zakończenie

Jeśli w budynku występują problemy z działaniem instalacji, należy rozważyć  montaż nasady. Na terenach wietrznych stosowanie takich elementów jest wręcz wymogiem prawnym. Nakaz obowiązuje w pasie nadmorskim oraz na południu Polski, na obszarach górskich. Ponadto nasady okażą się niezbędne, jeśli w sąsiedztwie znajdują się wysokie budynki lub drzewa, jeśli komin usytuowany jest poniżej kalenicy dachowej oraz jeśli komin ma zbyt mały przekrój. Do wyboru jest kilka nasad. Pierwsza propozycja to nasada ruchoma, która obraca się pod wpływem wiatru, wytwarzając w kominie podciśnienie wzmacniające ciąg. Kolejny typ to nasada samonastawna, która ustawia się zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru, dzięki czemu nie występuje zjawisko cofania się powietrza z powrotem do komina. W sprzedaży są też nasady stałe. Skutecznie chronią wylot komina przed wiatrami opadającymi, a także przed deszczem i śniegiem. 

Komin wentylacyjny zewnętrzny

Czasami nasada nie wystarczy i konieczne jest zamontowanie dodatkowego przewodu wentylacyjnego. W takim przypadku nie trzeba kuć ścian i decydować się na przeprowadzenie kosztownego remontu. Zamiast tego trzeba zamontować komin zewnętrzny, który umieszcza się na ścianie budynku. Tego rodzaju komin wentylacyjny powinien zostać skonstruowany z elementów izolowanych. Jeśli zastosujemy tradycyjne części bez izolacji, w chłodniejsze dni ciepłe powietrze zaczęłoby się skraplać. Woda skapywałaby z powrotem do budynku, więc wkrótce wokół kratek wentylacyjnych mogłaby pojawić się pleśń. 

Części do wentylacji – gdzie kupić?

Wszystkie elementy niezbędne do budowy systemów wentylacyjnych można zamówić w sklepach internetowych. Warto dokonywać zakupu u sprzedawców z kilkuletnim doświadczeniem na rynku. Jeśli klient ma wątpliwości co do wyboru odpowiednich elementów wentylacyjnych, może skorzystać z porady pracowników e-sklepu. Wystarczy zadzwonić na infolinię i dopytać o wszystkie najważniejsze kwestie związane z wyborem części. 

Wentylacja to jeden z najważniejszych systemów, bez którego mieszkanie w budynku byłoby praktycznie niemożliwe. Warto więc zadbać o wybór najlepszej jakości elementów do budowy systemu wentylacyjnego. To kwestia bezpieczeństwa i zdrowia domowników. 


Data publikacji: 2 października, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły