Kominki dachowe

Kominek wentylacyjny Röben – bez niego jak bez powietrza

Skuteczna wentylacja w pomieszczeniach, w których przebywamy jest niezmiernie ważna. Nasze mieszkania, domy, biura, szkoły muszą być wyposażone w niezawodną instalację wentylacyjną. Prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej zapewni kominek wentylacyjny marki Röben, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Optymalnie dobrany kominek przyczynia się też do uszczelnienia pokrycia w miejscu zakończenia kanałów wentylacyjnych.

Kilka słów o wentylacji

Wentylacja to proces wymiany powietrza, w wyniku którego z pomieszczenia usuwane jest zużyte powietrze, a wprowadzane jest świeże, z zewnątrz. W budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym stosowane są trzy podstawowe rodzaje wentylacji:

– Wentylacja grawitacyjna czyli naturalna– funkcjonuje w oparciu o naturalny ciąg, który stworzony jest przez ciepłe, ale zużyte powietrze, w sposób naturalny unoszące się do góry i następnie uciekające przez komin wentylacyjny, tworząc tzw. ciąg kominowy. Aby zachować równowagę ciśnień świeże powietrze zewnętrzne jednocześnie wchodzi do budynku przez nieszczelności i nawietrzaki okienne. W ten sposób dokonuje się wymiana powietrza.
– Wentylacja mieszana – w tym przypadku wentylacja wywiewna zostaje wzmocniona wentylatorem wyciągowym, wymuszającym mechanicznie wywiew powietrza z pomieszczeń. Napływ powietrza świeżego, tak jak w pierwszym przypadku, następuje przez nawietrzaki w oknach i wyrównuje układ ciśnień w budynku.
– Wentylacja mechaniczna – to praca wentylatorów (nawiewnego oraz wywiewnego), która jest niezależna od warunków atmosferycznych. Często występuje w opcji z rekuperatorem, dzięki czemu jednocześnie dochodzi do jego filtracji i odzysku ciepła z powietrza usuwanego.

Konsekwencje złej wentylacji to:

– pleśń na ścianach,
– skropliny pary wodnej na szybach oraz innych powierzchniach w pomieszczeniu,
– podwyższony poziom wilgotności powietrza,
– niszczenie ścian budynku,
– nawracające bóle głowy,
– zmęczenie,
– podrażnione błony śluzowe,
– częste choroby układu oddechowego,
– alergie.

Wymagania dotyczące wentylacji, jakie powinny spełniać budynki w Polsce określają przede wszystkim dwa akty prawne:

– Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać
– budynki – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, aktualizacja z 6.11.2008 r.
– Polska Norma PN-83/B-03430: Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania.

Zgodnie z nimi wentylacja powinna zapewnić przede wszystkim odpowiedni wywiew powietrza z pomieszczeń sanitarnych oraz nawiew wymagany dla potrzeb higienicznych, bilansujący jednocześnie układ ciśnień.

Kominek wentylacyjny Röben

Urządzenie to może być wykorzystywane jako zakończenie instalacji wentylacyjnej m.in. łazienki, garażu i kuchni (np. podłączenia okapu). Nie nadaje się jednak do odprowadzania spalin z kotła gazowego, olejowego ani innych urządzeń grzewczych. Kominek wentylacyjny jest na stałe połączony z dachówką standardową. Wymiary elementów ceramicznych:
– średnica rury: 150 mm,
– długość rury: 210 mm,
– wysokość całkowita: 330 mm.

W komplecie z kominkiem sprzedawana jest plastikowa rura wentylacyjna o średnicy 150 mm, która umożliwia podłączenie przewodu wentylacyjnego do kominka.

Co warto podkreślić, kominek wentylacyjny jest kompatybilny ze wszystkimi pokryciami marki Röben, ponieważ występuje w każdym kolorze oraz modelu z oferty firmy.

Informacje techniczne

Kominek wentylacyjny ma 150 mm średnicy, co umożliwia podłączenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej i jest mrozoodporny (150 cykli) i ognioodporny (klasa A1).

Kominek wentylacyjny powinien być montowany wysoko na dachu, w pobliżu kalenicy, z tego względu, że jego niewielka wysokość uniemożliwia prawidłowe działanie w przypadku zamontowania w niższych partiach dachu. Kominek wentylacyjny nie powinien być umieszczony poniżej trzeciego rzędu dachówek, licząc od górnego styku połaci. Prawidłowa cyrkulacja powietrza gwarantuje zdrowie, dobre samopoczucie i brak problemów z nadmierną wilgocią w domu, która objawia się szkodliwą dla organizmu pleśnią na ścianach i szybach okiennych.

4.5/5 - (11 votes)

Data publikacji: 28 grudnia, 2013

Autor:

4.5/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kinga
    wtorek, 12 lutego, 2019

    Wysoka wilgotność w pomieszczeniach to rzeczywiscie bardzo duży problem, który może występować nawet w nowym domu. Takiego kominka jeszcze nie widziałam, być może byłby on wyjątkowo skuteczny. Warto spróbować.

Podobne artykuły