Obróbka komina

Kominiarz przyniesie Ci szczęście i … drożny komin!

Zawód kominiarza to ciężka i brudna profesja, której mimo postępującego zaawansowania technologicznego na świecie nie można na razie niczym zastąpić. Jego główne zadania to przede wszystkim działania profilaktyczne, które mają uchronić właścicieli domów jednorodzinnych od wybuchu pożaru i szkód, jakie mogą powstać wskutek niedrożności przewodów kominowych . Kominiarz dba nie tylko o kominy, ale też o nasze bezpieczeństwo.

Czyszczenie kominów wymagane jest przez prawo. Zaleca się czyścić komin przynajmniej dwa razy w roku. Jest to szczególnie istotne w przypadku przewodów dymowych – osadzająca się sadza może bowiem zapalić się i wywołać pożar.

Najlepszym pomysłem jest zaprosić kominiarza już podczas projektowania dachu i uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie stopni i ław kominiarskich, co zdecydowanie ułatwi mu pracę. Choć instalowanie akcesoriów kominiarskich w większości przypadków nie jest obowiązkowe, będzie to niezwykłym udogodnieniem dla kominiarza. Bezwzględnie jednak pamiętać należy, o tym, że rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi, iż wymóg wykonania stałego dojścia do kominów dotyczy tylko dachów o spadku ponad 25 % oraz dachów pokrytych materiałami łamliwymi. Specjaliści zgodnie podkreślają, że taki system komunikacji sprawdza się na wszystkich dachach, gdyż nie tylko zapewnia bezpieczne i komfortowe poruszanie się po dachu, ale również pozwala uniknąć zniszczenia pokrycia przez nieumiejętne chodzenie po dachu.

Niezwykle ważne jest też dobre rozplanowanie komunikacji dachowej i zadbanie, by te akcesoria dachowe były prawidłowo zamontowane oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów: -Podczas wyboru ław i stopni kominiarskich warto zwrócić uwagę na to, aby ich powierzchnia była optymalnie duża oraz antypoślizgowa. Istotna jest możliwość regulacji kąta nachylenie stopni. Te cechy sprawdzają się szczególnie w sezonie zimowym, kiedy powierzchnia dachu jest oblodzona. – mówi Przemysław Skibiński Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Kominiarz przyniesie Ci szczęście i … drożny komin!

Odpowiednie rozplanowanie stopni kominiarskich powinno pozwolić na swobodne dojście z wyłazu dachowego bądź też z drabiny do komina, pod którym powinna być umieszczona ława kominiarska zapewniająca możliwość bezpiecznej pracy.

Ważne

Po każdej przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych oraz po każdym czyszczeniu, powinniśmy otrzymać od kominiarza dokument potwierdzający wykonanie czynności: po kontroli odpowiedni protokół pokontrolny, po czyszczeniu – potwierdzenie zakresu wykonanych prac.

Czy wiesz, że… Przesądy mówią, że widząc kominiarza należy jak najszybciej złapać się za guzik, wtedy taki kominiarz może przynieść szczęście. Zwyczaj ten pochodzi z dawnych czasów. Przed wiekami do osady ciągnęli różni rzemieślnicy, w tym kominiarze. Każda gospodyni chciała, żeby to jej dom był odwiedzony przez kominiarza jako pierwszy. Jego ubranie było wówczas jeszcze czyste, nieosmolone sadzą. Gospodynie ciągnęły kominiarza za guzik do swojego domostwa. Ta, do której zawitał jako pierwszy, uchodziła za szczęściarę.

ASZ

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 5 lipca, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły