Łączniki

Kompletny system montażowy do modułów fotowoltaicznych – nowość od Eurotec

Wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii to przede wszystkim technologia solarna, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Jednak by montaż przebiegł prawidłowo, potrzebny jest odpowiednio dopasowany do dachu system montażowy. Tym potrzebom odpowiada dziś najnowsze osiągnięcie spółki Eurotec, czyli wszechstronny system montażu paneli fotowoltaicznych, dopasowany do każdego rodzaju dachu.

Ogólna charakterystyka systemu

Nowy system montażowy Eurotec został zaprojektowany stricte dla paneli fotowoltaicznych i pozwala wykonać prace w sposób szybki i nieskomplikowany. Niezależnie od tego, czy chodzi o dach skośny czy płaski, betonowy, drewniany czy też pokryty blachą falistą, system zawsze dostarcza odpowiednie komponenty i osprzęt mocujący. Co więcej, dzięki takim elementom, jak różnego rodzaju profile, łączniki, podpory o regulowanym kącie pochylenia, haki dachowe, zaciski, wkręty i śruby oraz wiele innych, użytkownicy systemu mogą go idealnie dopasować do wymagań dachu jak i samych paneli.

Kompletny system montażowy do modułów fotowoltaicznych – nowość od Eurotec

Zestaw dla dachów skośnych z pokryciem dachówkowym

System Eurotec do mocowania paneli PV na dachach skośnych pokrytych dachówkami oparty jest na takich podzespołach, jak m.in. specjalne haki dachowe, wkręty typu Paneltwistec lub Topduo, dedykowane profile montażowe, zaciski modułowe, śruby z łbem młoteczkowym i nakrętki samohamowne. Montaż paneli fotowoltaicznych w tej wersji systemu odbywa się w trzech krokach:

  1. najpierw haki dachowe należy przykręcić do kontrłat za pomocą wkrętów Paneltwistec lub Topduo,
  2. następnie zamyka się dachówki, po czym mocuje profile montażowe do haków za pomocą wkrętów z łbem młotkowym i nakrętek samohamownych,
  3. na koniec panele fotowoltaiczne umieszcza się na profilach i trwale do nich mocuje za pomocą zacisków modułowych.

Zestaw dla dachów skośnych pokrytych blachą trapezową

W przypadku tego typu dachów system przewiduje montaż profili do blachy za pomocą cienkich blachowkrętów. Aby wykonać całą operację instalator potrzebuje specjalnych profili dla blach trapezowych, blachowkrętów, nakrętek rowkowych i zacisków modułowych. Poszczególne kroki przebiegają następująco:

  1. przykręcenie profili montażowych do blachy trapezowej za pomocą cienkich blachowkrętów, układając je w element ciągły lub w odstępach od siebie,
  2. umieszczenie paneli słonecznych na profilach,
  3. zamocowanie paneli przy użyciu zacisków modułowych.
Kompletny system montażowy do modułów fotowoltaicznych – nowość od Eurotec

Zestaw Eurotec do mocowania paneli PV na dachach płaskich

Dachy płaskie w sposób oczywisty nie oferują odpowiedniego nachylenia paneli fotowoltaicznych względem słońca, dlatego zestaw montażowy dla tych dachów obejmuje specjalne podpory systemowe z regulacją nachylenia paneli. Zmienia się tu również obciążenie dachu, gdyż przejmuje on 100% ciężaru instalacji, dlatego wymagane jest amortyzowanie i równomierne rozkładanie masy paneli na możliwie największej powierzchni, by nie uszkodzić izolacji. Właśnie dlatego ta odmiana systemu Eurotec obejmuje takie podzespoły, jak m.in. amortyzujące podkłady korkowe, systemowe płyty podtrzymujące i rozkładające masę na dużej powierzchni, system łączników między płytami (trójniki, narożniki itd.), profile montażowe do dachu płaskiego, zaciski modułowe, wanny balastowe i balasty dla dociążenia instalacji by zachowała stabilność oraz osłony przeciwwiatrowe. Montaż przebiega w czterech głównych krokach i wygląda nieco inaczej niż w przypadku skośnych dachów. Kluczową różnicą jest rozpoczynanie pracy od płyt rozkładających obciążenie oraz jej zakończenie poprzez ustawienie kąta pochylenia paneli i ich finalne zamocowanie modułami zaciskowymi.

Podsumowanie

Trudno o prostszy i zarazem równie stabilny system mocowania paneli fotowoltaicznych na dachach, jak system opracowany przez inżynierów Eurotec. Dodając do tego jego wszechstronność i bogactwo rodzajów łączników, profili i pozostałych elementów, uzyskujemy unikalne rozwiązanie dla absolutnie wszystkich dachów, a do tego łatwe do opanowania nawet przez nowicjuszy.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5, 58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0
Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 24 stycznia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły