Warsztat

Kompresory kompaktowe VITAS, VIGON, WARRIOR, PREMO, MOBILO

Firma PREBENA posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji narzędzi pneumatycznych, lecz także skupia się na konstruowaniu niezbędnych do pracy źródeł zasilania, czyli sprężarek. W tym wydaniu przedstawimy segment kompresorów kompaktowych, które idealnie sprawdzają się na budowie czy warsztacie. Są stosunkowo małe, lecz bardzo wydajne i praktycznie, a także łatwe w transportowaniu

Pierwszy, najmniejszy z rodziny Prebeny to VITAS 45. Kompresor jest bezolejowy, dzięki czemu jest praktycznie bezobsługowy. Posiada 4-litrowy zbiornik powietrza i wydajność na poziomie 120 litrów/min. Urządzenie jest bardzo lekkie (10 kg) i ciche 72 dB (A) dzięki czemu idealnie nadaje się do prac wyjazdowych, u klienta, wewnątrz, jak i na zewnątrz. Posiada czytelną tablicę z dwoma manometrami oraz wyjściem na wąż pneumatyczny.

Kolejne sprężarki, to grupa VIGON. Trzy modele VIGON 120, VIGON 240 I VIGON 300 różnią się wielkością zbiornika powietrza: 12, 24 i 50 litrów oraz wydajnością kolejno: 120, 240 i 300 l/min. Bardzo poręczne i łatwe w obsłudze znajdą zastosowanie podczas wielu prac budowlanych, serwisowych, warsztatowych czy garażowych.

kompresory-kompaktowe-vitas-vigon-warrior-premo-mobilo_1

Prebena VIGON 240

Prebena posiada także sprężarki zaprojektowane z myślą o pracach budowlanych, gdzie niejednokrotnie są przenoszone i transportowane. Dzięki swojej konstrukcji są łatwe i stabilne podczas podróży. Modele WARRIOR 255 oraz WARRIOR 435 posiadają solidną ramę chroniącą silnik, długi kabel zasilający (10 m), duże koła ułatwiające transport (nawet po schodach), wygodną rączkę, czytelną tablicę z manometrami oraz dwoma wyjściami na węże pneumatyczne co daje możliwość jednoczesnej pracy dwoma urządzeniami, a także uchwyt do montażu bębna z wężem pneumatycznym 30 metrowym. Mniejszy – WARRIOR 255 oferuje zbiornik 20 litrów i wydajność 256 l/min oraz ciśnienie max. 10 bar. Większy – WARRIOR 435 posiada zbiornik 25 litrów, a dzięki silnikowi dwucylindrowemu, wydajność aż 433 l/min oraz ciśnienie robocze max 10 bar.

kompresory-kompaktowe-vitas-vigon-warrior-premo-mobilo_2

Prebena WARRIOR

Flagowym modelem jest kompresor PREMO 400 – bardzo wydajny, napędzany dwucylindrowym silnikiem o mocy 2,5 kW. Dwa zbiorniki o pojemności 18 litrów oraz wydajność na poziomie 350 litrów/min. i ciśnienie robocze do 10 bar zapewniają wystarczającą ilość powietrza do szerokiej gamy narzędzi pneumatycznych – od małych zszywaczy czy pistoletów na silikon, po wkrętarki, szlifierki czy duże gwoździarki.

kompresory-kompaktowe-vitas-vigon-warrior-premo-mobilo_3

Prebena PREMO 400

Sprężarka posiada łatwy w obsłudze i bardzo czytelny, regulowany reduktor ciśnienia oraz dwa wyjścia (szybkozłącza) na węże pneumatyczne co pozwala na jednoczesną pracę dwoma narzędziami. Koła są pompowane, dzięki czemu urządzenie bez problemu można transportować nawet na nierównościach. Dodatkowo ułatwi to ruchoma, składana rączka. Podczas transportu w pojazdach, stabilna konstrukcja i nisko osadzony środek ciężkości zapewnia bezpieczny transport. W górnej obudowie zainstalowano adapter na rozwijany na bębnie wąż pneumatyczny 30-metrowy. Pomyślano także o uchwycie na kabel elektryczny (przedłużacz).

Inną propozycją, ultralekką i kompaktową jest mobilny kompresor w systemie PKT, czyli 300 bar sprężonego powietrza w butli o pojemności 1,5 l. PKT MOBILO umożliwia pracę w każdych warunkach, nawet podczas niskich temperatur bez strat wydajności oraz w każdym miejscu, nawet pod wodą. Nie potrzebuje żadnych dodatkowych źródeł zasilania jak prąd, gaz czy akumulator. Butle można wielokrotnie napełniać poprzez kompresor PKT FILLMASTER. Łatwy w obsłudze reduktor zapewnia płynną regulację ciśnienia do 10 bar co pozwala na podłączenie wielu rodzajów narzędzi pneumatycznych.

kompresory-kompaktowe-vitas-vigon-warrior-premo-mobilo_4

Prebena MOBILO

Warto wspomnieć, o wydajności kompresorów. W przeciwieństwie do wielu urządzeń dostępnych na runku, w tym tanich kompresorów marketowych, ich wydajność obliczana jest przy niskim ciśnieniu, co nie daje rzetelnych wyników i w rzeczywistości faktyczna wydajność jest znacznie niższa niż ta podane na etykiecie. Sprężarki Prebeny testowane są przy ciśnieniu 6 – 8 bar, czyli takim, które jest wymagane do prawidłowej pracy większości narzędzi.

Podobna sytuacja dotyczy kwestii serwisu posprzedażowego. Prebena zapewnia kompleksową listę części zamiennych co umożliwia pełnowartościowe, wieloletnie korzystanie z urządzenia. W przypadku urządzeń marketowych, najczęściej są to produkcje krótkich serii, do których brak części i serwisu posprzedażowego.

4.3/5 - (3 votes)

Data publikacji: 25 lipca, 2015

Autor:

4.3/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły