Warsztat

Kompresory mobilne Pumper z oferty firmy B.Pro

Wbrew pozorom dobór kompresora do pneumatycznych narzędzi dekarskich nie jest prosty. Większość dekarzy tak naprawdę nie dysponuje fachową wiedzą na temat tego, jaki wybrać kompresor do swoich narzędzi. Z oferty firmy B.Pro idealnie na budowę nadają się kompresory Pumper 256-20 i 433-25.

Dobry kompresor powinien zapewniać odpowiednią ilość sprężonego powietrza. Bardzo często zdarza się, że firmy dekarskie nabywają tanie kompresory. Najważniejszym kryterium, jakie dekarz i cieśla powinien uwzględnić na etapie wyboru kompresora, jest wydajność w odniesieniu do ilości zasilanych narzędzi. Chodzi o ilość wytworzonego sprężonego powietrza w litrach na minutę. W następnej kolejności bierze się pod uwagę zastosowaną pompę, a dopiero potem właściwości w postaci cech konstrukcyjnych, wymiarów, wygody transportu itp. Bardzo często nabywany jest kompresor o niewielkich rozmiarach, po czym okazuje się, że jego wydajność nie jest wystarczająca do zasilania narzędzi. Niejednokrotnie wynika to z trudności w zakresie przeliczenia zapotrzebowania na sprężone powietrze w godzinnym cyklu pracy.

Ważnym kryterium, które należy uwzględnić przy dobieraniu kompresora jest stosunek długości pracy do czasu przerwy. Najbardziej optymalną pracą kompresora jest stosunek 1:1 czyli na jedna minutę pracy kompresor jest w stanie spoczynku również minutę. Przy stosunku pracy do przerw powyżej 2:1 kompresor zacznie się przegrzewać i straci swoją sprawność, a jego żywotność znacząco się skróci.

Fot. 2 Kompresor 256-20.Fot. 2 Kompresor 256-20.
Fot. 3 Kompresor 433-25.Fot. 3 Kompresor 433-25.

Pompa rzecz ważna

Ważnym kryterium podczas wyboru kompresora jest pompa w nim zastosowana. Dostępne na rynku kompresory bazują na pompach 8- lub 10-barowych.

Należy podkreślić, że większość narzędzi pneumatycznych cechuje się ciśnieniem pracy mieszczącym się pomiędzy 7 a 8 barów. Stąd też przy intensywnej eksploatacji narzędzia może dojść do zjawiska dostarczania niewystarczającej ilości powietrza, co wynika z faktu, że kompresor wyposażony w pompę 8-barową włącza się przy spadku ciśnienia do 5,5 – 6 barów. Zatem jeżeli narzędzie potrzebuje stałego ciśnienia wynoszącego 7 – 8 barów, to kompresor w dolnym zakresie nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności. Należy podkreślić, że takimi właściwościami cechuje się większość tanich kompresorów dostępnych na rynku. Oprócz tego cechami kompresorów tego typu są niewielkie rozmiary przy wydajności wynoszącej około 130 – 140 l/min.

Cechy kompresorów Pumper

Wszystkie kompresory serii Pumper z oferty firmy B. Pro to urządzenia wyposażone w pompy 10-barowe, zatem górna wartość ciśnienia wynosi 10 barów (wyłączanie kompresora) a dolna 8 barów (załączenie kompresora). Tym sposobem zapewnione jest odpowiednie ciśnienie powietrza niezbędnego do prawidłowej pracy narzędzi pneumatycznych.

Fot. 4 Kompresor 433-60.Fot. 4 Kompresor 433-60.

Warto również zwrócić uwagę na wydajność pomp. Np. w przypadku kompresora 256-20 wydajność wynosząca 256 l/min. pozwala na zasilanie jednej dużej gwoździarki i innego mniejszego narzędzia wykończeniowego. Z kolei kompresor 433-25 to również urządzenie mobilne o wydajności 433 l/min. , które jest w stanie zasilić np. dwie duże gwoździarki konstrukcyjne.

Mówiąc o zaletach kompresorów mobilnych Pumper 256-20 i 433-25 z oferty firmy B. Pro należy wspomnieć o poziomej zabudowie, z nisko położonym środkiem ciężkości. Tym sposobem zagwarantowano stabilność urządzenia, zarówno podczas pracy, jak i transportu. Wszystkie elementy urządzenia obudowane są ramą, dając ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kompresory mają wygodne rączki transportowe i platformy z uchwytami na wąż zwijany na bębnie. Zastosowano wysokiej jakości łatwo rozłączalne szybkozłącza, metalowe obudowy filtrów, wygodne kraniki spustu wody, precyzyjne i niezawodne zawory ciśnieniowe oraz wygodne układy wlewu i spustu oleju.

Konserwacja kompresorów

Nie można zapominać o czynnościach związanych z konserwacją kompresorów. Przede wszystkim ważna jest wymiana oleju w kompresorze nie rzadziej niż raz w roku oraz pilnowanie jego odpowiedniego poziomu. Ważną czynnością jest spuszczanie skroplin wody powstających w zbiorniku minimum raz dziennie, a zimą czynność tą należy wykonywać przynajmniej 2-3 razy dziennie. Pamiętać należy, że nie spuszczana woda może przedostawać się do przewodów pneumatycznych oraz do narzędzi powodując ich degradację. Ważne jest okresowe czyszczenie filtrów kompresora. W ramach podsumowania warto podkreślić, że oferta B. Pro w zakresie kompresorów serii Pumper jest bardzo obszerna, począwszy od kompresorów przeznaczonych do prac wykończeniowych (np. model 49-04), poprzez mobilne kompresory do narzędzi dekarskich konstrukcyjnych (np. modele 256-20 i 433-25), kończąc na urządzeniach używanych na halach produkcyjnych (np. modele 433-60 i 433-100).

Fot. 5 Kompresor 433-100.Fot. 5 Kompresor 433-100.
Tab. 1 Dane techniczne 433-25
parametr wartość
Zbiornik 25 l
Wydajność – ssanie 433 l/min.
Moc silnika 3 HP
Zasilanie 230 V / 50 Hz
Pobór prądu 11 A
Napęd bezpośredni
Obroty / min. 2840
Zawór ciśnieniowy ON/OFF 8 bar / 10 bar
8 bar / 10 bar olejowa
Skok zaworów O 47 x 44 x 2cyl. x 2P
Opakowanie karton
Ciężar 54 kg
5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 7 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły