Na rynku

Komu powierzyć odśnieżanie dachu?

Atak zimy oznacza zwykle dodatkowe obowiązki dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Dłuższe opady śniegu to nie tylko konieczność uporządkowania chodnika przed posesją, ale także odpowiedniego zabezpieczenia dachu. Zalegający śnieg tworzy niebezpieczne dla ludzi i mienia nawisy śnieżne oraz sople lodu, które należy usunąć. Odśnieżanie dachów bywa zadaniem kłopotliwym, dlatego warto zdać się na profesjonalne usługi, które wykonują alpiniści przemysłowi.

Czym grozi pozostawienie zalegającego śniegu na dachu?

Śnieg zalegający na dachu może być realnym zagrożeniem dla osób przechodzących wzdłuż nieruchomości, przejeżdżających w pobliżu samochodów oraz znajdującego się nieopodal mienia. Dodatkowo, mokry lub zlodowaciały śnieg może naruszyć konstrukcję budynku. Jak poważne jest to zagrożenie obrazują dane, z których wynika że metr sześcienny śniegu może ważyć kilkaset kilogramów. Spadające nawisy śnieżne stanowią więc poważne zagrożenie dla życia ludzkiego. Odśnieżanie dachów to obowiązek, który nakłada na właścicieli oraz zarządców nieruchomości Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawa Prawo budowlane. Obowiązek ten jest egzekwowany przez Straż Miejską, Policję oraz nadzór budowlany. Pozostawienie zalegającego na dachu śniegu może więc skutkować mandatem karnym rzędu nawet 5000 zł lub skierowaniem sprawy do sądu.

Jak poradzić sobie z odśnieżaniem dachu?

Aby dach odpowiadał standardom bezpieczeństwa, a jego konstrukcja nie groziła zawaleniem, dobrze jest odśnieżać go po każdych opadach. W ten sposób zapobiegnie się osadzaniu grubej i ciężkiej warstwy śniegu. Część właścicieli domów próbuje poradzić sobie z problemem zalegającego na dachu śniegu samodzielnie. Nieumiejętne usuwanie śniegu z dachu przez osoby bez przeszkolenia może skończyć się tragedią. Odśnieżanie dachów zalicza się do prac na wysokości, które może wykonywać osoba bez przeciwwskazań lekarskich i po odbytym szkoleniu BHP, uwzględniającym kwestie odśnieżania dachów.

Usługi odśnieżania dachów

Z zalegającym śniegiem bez problemu radzą sobie alpiniści przemysłowi i z firmy Ropeexpert, którzy oferują usługę odśnieżania dachów. Dzięki alpinistycznemu przeszkoleniu i uprawnieniom do prac wysokościowych usługa ma charakter kompleksowy, przebiega sprawnie i w pełni bezpiecznie. Usługa obejmuje:

 • odśnieżanie dachu,
 • usuwanie sopli lodu,
 • usuwanie śnieżnych nawisów,
 • kontrolę i nadzór nad dachem w okresie zimowym,
 • możliwość wywozu śniegu.

Firma wykorzystuje nieinwazyjne metody odśnieżania dachu (ropeexpert.pl/odsniezanie-dachow/), w tym odśnieżanie ręczne, mechaniczne oraz chemiczne. Metoda odśnieżania jest każdorazowo dopasowywana do typu i konstrukcji budynku, powierzchni dachu oraz grubości pokrywy śnieżnej. Alpinistyczne doświadczenie gwarantuje bezpieczne i dokładne usunięcie śniegu, nawet z miejsc trudno dostępnych. Firma Ropeexpert oferuje odśnieżanie zarówno dachów płaskich, jak i spadzistych na budynkach prywatnych, obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej.

4.9/5 - (23 votes)

Data publikacji: 26 stycznia, 2021

Autor:

4.9/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. kosa
  środa, 27 stycznia, 2021

  Odśnieżanie dachów jest niezbędne przy intensywnych opadach śniegu i jeśli we własnym zakresie tego nie możemy przeprowadzić ,to warto je powierzyć komuś zaufanemu i odpowiedzialnemu.Pomocy przy odśnieżaniu najlepiej szukać w najbliższej okolicy aby w razie potrzeby wzywać pomocników do odśnieżenia naszego dachu.

 2. Tomasz
  środa, 27 stycznia, 2021

  najgorsza jest gruba pokrywa śniegu i sople. jeżeli jest duży spad lub brak dostępu to lepiej to zlecić wyspecjalizowanym osobom, które wykonają co trzeba w bezpieczny sposób. na szczęście w ostatnich latach takie sytuacje nie występują zbyt często.

Podobne artykuły