Na rynku

Komunalwood 2018

I edycja Forum Ekologicznego Budownictwa Komunalnego KOMUNALWOOD w Gdańsku to odpowiedź na zainteresowanie inwestorów nowymi technologiami, łączącymi oszczędność z ekologią. To zapatrzenie w świat drewna i tego, jak wiele inwestycji z tego surowca jeszcze przed nami.


Budownictwo drewniane jest w centrum zainteresowania inwestorów indywidualnych i instytucji od kilku lat. Jego popularność nie maleje, wręcz przeciwnie – wzrasta z miesiąca na miesiąc. Organizatorzy Forum skierowali swoją ofertę do przedstawicieli sektora publicznego. Chcieli zainteresować samorządy realizujące budowę przedszkoli, szkół, żłobków czy budynków społecznych i myślące o drewnianych prefabrykatach.
Samorządowcy, leśnicy, ale także właściciele firm produkujących materiały budowlane przybyli tłumnie, by nie tylko uczestniczyć w dyskusji dotyczącej pozycji budownictwa drewnianego, ale także, by obejrzeć gdańskie przedszkole, żłobek i budynek społeczny wykonane w technologii modułowej. Wizyta studyjna w tych obiektach miała pokazać, jak wyglądają i sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Komunalwood 2018

Zorganizowana drugiego dnia Forum dyskusja pokazała, jak wielu jest zwolenników takich rozwiązań. Rozmawiano o zaletach drewnianego budownictwa, ale także przedstawiano fakty i obalano krążące mity. Biorący udział w dyskusji przedstawiciele Växjö – szwedzkiego „Zielonego Miasta Europy” dzielili się poglądami, związanymi z ponad 20-letnim doświadczeniem w budownictwie drewnianym. Przedstawiciele władz miasta zgadzali się, że Polska zmierza w dobrym kierunku, gdyż to właśnie drewno jest przyszłością europejskiego budownictwa.

Komunalwood 2018

Komunalwood 2018

Honorowy patronat Ministerstwa Środowiska nad Komunalwood 2018

Honorowy patronat nad Forum objęło m.in. Ministerstwo Środowiska. Jego przedstawiciel przekonywał, iż przekonanie samorządów, by inwestowały w budownictwo drewniane jest priorytetem resortu. Jako zalety takiego budownictwa Daniel Kamiński wymieniał oddziaływanie na środowisko, działanie na rzecz klimatu, ale przede wszystkim oszczędność czasu, tak potrzebną władzom samorządowym. Zbigniew Fularczyk – Zastępca Wójta Sierakowic zwrócił uwagę, jak ważne jest zgromadzenie różnych grup związanych z budownictwem drewnianym. Ważna jest bowiem zmiana mentalności nadzoru budowlanego, konstruktorów i firm projektowych. Marek Beśka – przedstawiciel jednego ze współorganizatorów Forum – Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe – wskazał, jak wiele jest jeszcze do zrobienia i pokazania. Jak ważne jest edukowanie, informowanie samorządów i szerzenie wiedzy na temat budownictwa drewnianego.

Komunalwood 2018

Komunalwood 2018

Poza Ministerstwem Środowiska patronat honorowy miało także: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Lasy Państwowe, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Pomorska Izba Architektów RP.
Organizatorzy Forum zapowiadają zatem kolejne jego odsłony, by dzielić się tym, co na temat budynków z drewna im wiadomo.
Forum zgromadziło ponad 200 zainteresowanych osób. Byli to przedstawiciele lasów państwowych, instytucji publicznych, samorządów. Wzięli w nim udział architekci, projektanci i firmy związane z budownictwem drewnianym. W zorganizowanym salonie wystawców można było ujrzeć ścisłą czołówkę firm branżowych, m.in. ECOLOGIQ, EKO-INBUD SOPEXIM, FERMACELL, FUTURE HOME PRODUCTION, HASSLACHER, MUTLI SAIT GOBAIN, SINIAT, STEICO, STO, UNIHOUSE, Organizatorzy Forum: Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Miast Bałtyckich, Pracodawcy Pomorza, Związek Gmin Pomorskich, Instytut Produktów Regionalnych.

fot. Dawid Linkowski

5/5 - (26 votes)

Data publikacji: 19 lipca, 2018

Autor:

5/5 - (26 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły