Na rynku

Komunalwood 2019, konkretnie o drewnie

Szkoła, przedszkole, żłobek czy przychodnia zbudowana w pełni z drewna? Czy to tylko marzenie przyszłości, czy już rzeczywistość w polskim krajobrazie budownictwa?

Nowe technologie wkraczają coraz śmielej nie tylko do budownictwa indywidualnego, ale również do budynków wielkopowierzchniowych czy komunalnych. Coraz więcej takich obiektów jak szkoły, przedszkola, żłobki czy przychodnie powstają w systemie budownictwa prefabrykowanego – często również opartego na drewnie. O potencjale wykorzystania drewna w budownictwie będą rozmawiali na II edycji Forum Ekologicznego Budownictwa Komunalwood 2019, które odbędzie się w Gdańsku w dniach 20–21 maja. Pierwsza, zeszłoroczna edycja Forum podczas 13 paneli dyskusyjnych zgromadziła ponad 200 uczestników i 24 prelegentów, była szeroko komentowana w mediach oraz zakończyła się sukcesem. Forum Komunalwood 2019 kierowane jest przede wszystkim do samorządowców, projektantów, architektów i konstruktorów, którzy mogą realnie wpłynąć na decyzje podejmowane w miastach i gminach. Celem jest przede wszystkim edukacja na temat nowych technologii i możliwych rozwiązań, wymiana doświadczeń ze zrealizowanych obiektów oraz, oczywiście, szeroko rozumiany „networking”.

W pierwszym dniu Forum planowana jest wizyta studyjna w największej szkole zbudowanej w technologii drewnianej, która ma ponad 9000 m2. Drugi dzień Forum upłynie na wykładach, sesji plenarnej i dyskusjach.

Jakie są największe zalety budownictwa drewnianego dla obiektów komunalnych?

Można wymienić trzy podstawowe: szybki czas budowy, rozsądne koszty budowy oraz niskie koszty utrzymania ze względu na energooszczędność. Budownictwo drewniane, prefabrykowane minimalizuje problemy związane z dostępnością pracowników na placu budowy oraz z warunkami pogodowymi. Pozwala na realizację obiektów zgodnie z harmonogramami założonymi, np. w uzyskanych źródłach finansowania, takich jak środki budżetowe, samorządowe, unijne czy kredytowe.

Patronami Forum będą m.in. Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP. Patronem Forum jest również Magazyn „Dekarz i Cieśla”. Współorganizatorami wydarzenia są m.in. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Gmin Pomorskich, Związek Miast Bałtyckich. Forum zgromadzi również wielu przedstawicieli firm deweloperskich, firm produkujących domy oraz materiały dla budownictwa. Zapraszamy do odwiedzenia Forum i pozyskania „z pierwszej ręki” najnowszych informacji o budownictwie drewnianym i energooszczędnym od ekspertów z branży. Tam po prostu trzeba być!

Więcej informacji o Forum oraz rejestracja na www.komunalwood.pl

4.9/5 - (48 votes)

Data publikacji: 17 kwietnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (48 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Michał
    środa, 17 kwietnia, 2019

    Ciekawe wydarzenie promujące nowoczesne rozwiązania z drewna, przede wszystkim już wykonane energooszczędne projekty. Przedstawienie zastosowania drewna w budownictwie publicznym to ciągle coś nowego, ale zaczyna się to zmieniać. Takie wydarzenia przydałyby się też w innych województwach.

  2. drwal
    poniedziałek, 22 kwietnia, 2019

    Drewno w budownictwie od dawien dawna było cenionym materiałem. Zbliża nas do natury, jest dosyć trwałe, przytulne, a inwestycja drewniana jest tańsza i szybsza w budowie. Dobrze się dzieje, że zaczyna się realizować takie obiekty w budownictwie publicznym.

Podobne artykuły