Stopnie dachowe

Komunikacja dachowa WA-BIS – szeroki wybór rozwiązań w najwyższej jakości

Komunikacja dachowa to system elementów służących do stania lub przemieszczania się po dachu w trakcie kontroli, konserwacji i naprawy: poziomo (pomosty, ławy) i pionowo (stopnie szerokie i wąskie).


Urządzenia komunikacji dachowej mogą być stosowane na dachach pochyłych o nachyleniu od 18° do 55° i powinny być dostosowane do różnego rodzaju pokryć dachowych. Dobór odpowiednich elementów, miejsce i sposób ich mocowania oraz przenoszenia obciążeń na konstrukcję budowlaną obiektu ustala projektant w zależności od wymagań dla obiektu i zaprojektowanej konstrukcji dachu. Elementy należy stosować zgodnie z projektem technicznym obiektu. Montaż winien odbywać się zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta.

Zastosowanie systemu komunikacji dachowej ma zapewniać bezpieczeństwo osobom przebywającym na dachu. W związku z czym zaprojektowanie i późniejsza produkcja elementów systemu muszą sprostać najwyższym standardom surowcowym oraz spełniać normatywy Unii Europejskiej.

Takie wymagania i oczekiwania spełniają produkty firmy WA-BiS, które dzięki zastosowaniu najlepszych, wyselekcjonowanych surowców i nowoczesnej, zautomatyzowanej linii produkcyjnej, osiągają wysokie parametry wytrzymałościowe.
Komunikacja dachowa WA-BiS to dwie linie produktowe:
– RAPID – ławy i stopnie kominiarskie,
– TWIX – ławy i stopnie kominiarskie oraz bariery przeciwśnieżne.

Ława RAPID System (fot. 1) to rozwiązanie charakteryzujące się nie tylko bardzo wysoką stabilnością, ale również niezwykłą łatwością montażu. Dzięki konstrukcji wsporników opartej na nasuwanych zaczepach sprężynowych (fot. 2), nie jest wymagane trwałe mocowanie do konstrukcji drewnianej (należy jedynie uniemożliwić przesuw konstrukcji).

Fot. 1. Ława Rapid Compact.
Fot. 1. Ława Rapid Compact.

Wsporniki są uniwersalne do wszystkich rodzajów dachówek ceramicznych (w tym karpiówek) i cementowych. Konstrukcja i rozłożenie punktów oparcia znacząco wpływają na bezpieczeństwo eksploatacyjne urządzenia. Dlatego stopień kominiarski oparto na dwóch, a nie na jednym wsporniku (fot. 3). Nie bez znaczenia jest również ukształtowanie pomostów ław. Oprócz tradycyjnych bruzd antypoślizgowych zastosowano podłużne ranty uniemożliwiające zsunięcie się stopy. Równocześnie ranty te, jak swoiste belki, zwiększają wytrzymałość i zmniejszają ugięcie pomostu (fot. 4). Rapid System dostarczany jest w standardzie jako „Compact”, czyli kompletny zestaw przygotowany do montażu i częściowo skręcony.

Fot. 2. Wspornik Rapid.
Fot. 2. Wspornik Rapid.

TWiX System poprzez bogactwo modeli mocowań (wsporników) może być zastosowany do każdego rodzaju pokrycia: dachówki, blachodachówki, blachy na rąbek i panelowej, gontu, papy i innej (fot. 5).

Ważne jest, by w pełni wykorzystać te możliwości, a więc w sposób prawidłowy dobrać odpowiedni rodzaj wspornika (model, długość, kształt). W rozwiązaniu TWiX wprowadzono innowacje, takie jak np. przetłoczenia, które przy równoczesnym zwiększeniu przekrojów wsporników w znaczny sposób wpływają na wytrzymałość elementów, oraz pomosty ław typu Rapid w standardzie. Wszystkie wsporniki wyposażone są w odboje gumowe EPDM łagodzące nacisk w miejscu oparcia i chroniące pokrycie przed uszkodzeniem podczas montażu i eksploatacji. Do każdego kompletu dołączone są śruby do łączenia elementów: krótkie do mocowania bocznego i długie do mocowania od góry.

Fot. 3. Stopień Rapid Compact.
Fot. 3. Stopień Rapid Compact.

Elementy systemów RAPID i TWiX są wykonane z najwyższej jakości stali konstrukcyjnej zabezpieczonej warstwą ocynku ogniowego o grubości nie mniejszej niż 75 μm oraz, opcjonalnie, dodatkowo powłoką lakierniczą poliestrową naniesioną proszkowo na grubość nie mniejszą niż 45 μm (6 podstawowych kolorów, a na życzenie odbiorcy dowolny kolor wg palety RAL).

Fot. 4. Pomost ławy Rapid/Twix.
Fot. 4. Pomost ławy Rapid/Twix.

Kilka uwag na temat prawidłowego montażu

 1. Optymalny i właściwy wybór rodzaju i ilości elementów komunikacji dachowej winien opierać się na projekcie technicznym, instrukcjach i zaleceniach producenta oraz sztuce i wiedzy dekarskiej.
 2. Wsporniki powinny być montowane na końcach podestów i (w zależności od długości podestu) pośrednio w równych odległościach (nie rzadziej niż 0,60 m) w taki sposób, by po odpowiedniej regulacji na dachu, nachylenie do poziomu określone poprzecznie do ich szerokości i poprzecznie do ich długości nie przekraczało 3°, a listwy boczne podestów były równoległe do okapu.
 3. Jeśli zaistnieje taka konieczność należy zamontować odpowiednią łatę montażową.
 4. Montaż należy wykonać w odpowiednim okresie technologicznym, czyli w przypadku dachówek równolegle z kryciem głównym, a w pozostałych przypadkach – po ułożeniu pokrycia zasadniczego.
 5. Aby uzyskać stabilność elementu, w przypadku pokrycia z dachówek zakładkowych ceramicznych, należy wyciąć odpowiednio: górny zamek w dolnej dachówce i dolny w przykrywającej na szerokość wspornika (fot. 6). W pozostałych pokryciach dachówkowych konieczne jest wyszlifowanie dachówek przykrywających od spodu.
 6. Wsporniki należy mocować do konstrukcji drewnianej łaty za pomocą wkrętów do drewna wg normy PN-EN 14592+A1:2012 – nie mniejszych niż Ø 8.
 7. Po wstępnym założeniu stopnia lub pomostu, należy je wypoziomować i ostatecznie dokręcić śruby, a na zakończenie sprawdzić stabilność konstrukcji.
 8. Elementy komunikacji dachowej nie mogą być stosowane jako punkty mocowania wyposażenia osobistego zabezpieczającego przed upadkiem.
Fot. 6. Montaż wspornika TwiX.
Fot. 6. Montaż wspornika TwiX.

Najwyższa jakość systemów komunikacji dachowej WA-BiS jest potwierdzona certyfikatami zgodności z najnowszymi wymaganiami zunifikowanych norm europejskich (CE) i gwarantowana szczegółową kontrolą jakości zarówno produktów, jak i stosowanych surowców.
Systemy komunikacji dachowej RAPID i TWiX firmy WA-BiS to niezawodne rozwiązania dla każdej konstrukcji dachu.

WA-BiS akcesoria dachowe
Tarnawa 34a, 28-340 Sędziszów
tel.: +48 41 380 61 66
email: biuro@wa-bis.com.pl
wa-bis.pl

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 23 września, 2016

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Gaga
  piątek, 25 stycznia, 2019

  Zawsze trzeba stawiać na rozwiązania najwyższej jakości. Dzięki temu bez obaw posłużą one na dłuższy czas. Wybór mocowań jest naprawdę szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie, pasującego do każdego dachu.

 2. Maja
  środa, 27 marca, 2019

  Takie stopnie kominiarskie to dobry pomysł, ponieważ wyposażone są w elementy antypoślizgowe. Skoro teraz jest taki szeroki wachlarz kolorów to łatwo można dobrać kolor odpowiedni do swojego dachu, który nie będzie psuć estetyki.

Podobne artykuły