Membrana dachowa

Kondensacja na membranie – skąd się biorą skropliny

Kondensacja to naturalne zjawisko, nieodzowne prawo fizyki, o którym możemy przeczytać w niejednym czasopiśmie i publikacji branżowej. Próby wyjaśnienia zjawiska kondensacji można znaleźć również w poradnikach przeznaczonych zarówno dla osób montujących membrany jak i użytkujących je. Jednak zjawisko to bywa wciąż niezrozumiałe, budząc wiele obiekcji wśród inwestorów i dekarzy.

W naszej strefie klimatycznej porą jesienną, zimową i wiosenną zauważalne jest zjawisko skroplin na spodniej stronie membrany dachowej. Zjawisko to ma charakter naturalny i jest szczególnie widoczne na tym etapie budowy, kiedy to nie ma jeszcze zamontowanego ocieplenia i paroizolacji, a temperatura powietrza mieści się pomiędzy – 5 a 5°C przy dużej wilgotności powietrza. Bardzo często pojawiają się przy tym wątpliwości dekarza i inwestora, co do jakości zastosowanej membrany dachowej. Padają przy tym pytania, czy tak powinien zachowywać się produkt, który jest wysokoparoprzepuszczalny i wodoszczelny. Zachodzą obawy, że membrana nie spełnia swojej funkcji. Jest to oczywiście nieprawdziwe stwierdzenie.
Zarówno funkcja paroprzepuszczalności jak i wodoszczelności membrany jest spełniona. Skoro wilgoć nie przedostaje się przez membranę, to na pewno jest ona wodoszczelna. A jak wygląda kwestia paroprzepuszczalności? Przy kondensacji nie mamy do czynienia z paroprzepuszczalnością ze względu na to, że pary wodnej mogącej przedostać się przez membranę nie ma w tych warunkach.

Kondensacja na membranie - skąd się biorą skropliny

Co to jest kondensacja?

Kondensacja to nic innego jak zjawisko fizyczne, podczas którego para wodna transportowana jest do góry przez ciepłe powietrze. Tam napotyka na zimną powierzchnię membrany dachowej oraz zimne powietrze pod nią i wtedy przybiera postać wody. Do membrany nie dociera już zatem para wodna, mogąca wydostać się na zewnątrz, lecz woda. Wodoszczelna membrana zatrzymuje wodę, która gromadzi się na jej powierzchni i jako skropliny spływa po krokwiach sprawiając wrażenie przeciekania membrany.

Zwłaszcza w nowych budynkach

Zjawisko takie jest często spotykane w nowych budynkach, na których dach jest wykonywany późną jesienią, i gdzie wykonywane są tzw. „mokre prace” wymagające dużych ilości wody – tynku, wylewki itp., z których uwalniają się bardzo duże ilości pary wodnej.

Zalecenia NHBC

Zgodnie z zaleceniami organizacji NHBC, która jest niezależnym organem odpowiadającym za wyznaczanie standardów w zakresie budownictwa w Wielkiej Brytanii, dla zniwelowania lub uniknięcia zjawiska kondensacji konieczne jest możliwie najczęstsze przewietrzanie pomieszczeń. Wykorzystać przy tym najlepiej naturalne wietrzenie – otwarte okna i drzwi oraz wentylację z umożliwieniem stałego przepływu wiatru.

Kondensacja na membranie - skąd się biorą skropliny

Podsumowanie

Jak widać proces przechodzenia pary wodnej przez dach jest złożony i zależny od wielu warunków. Aby zatem uniknąć problematycznych sytuacji podczas budowy dachu i w dalszej perspektywie jego funkcjonowania, należy stosować się do zaleceń producenta akcesoriów dachowych i membran. WABIS, jako świadomy producent, rekomenduje użycie wysokoparoprzepuszczalnych i wodoodpornych membran z serii Climateq wraz z komplementarnymi akcesoriami dachowymi ze swojej oferty. Pełen system dachowy od jednego producenta pozwala na prawidłową wentylację dachu i gwarantuje nam, że wszystkie jego elementy będą bardzo skuteczne, ponieważ są opracowywane tak, aby optymalnie ze sobą współdziałały.

WABIS akcesoria dachowe
Tarnawa 34a, 28-340 Sędziszów
tel.: +48 41 380 61 66
email: biuro@wa-bis.com.pl wa-bis.pl

4.9/5 - (56 votes)

Data publikacji: 12 listopada, 2018

Autor:

4.9/5 - (56 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wojciech
    poniedziałek, 24 grudnia, 2018

    Nie wiedziałem, że można w tak łatwy sposób uniknąć tworzenia się pary i wody przez zastosowanie takiej membrany i akcesoriów dachowych. Na szczęście są takie firmy jak Wabis, gdzie specjaliści opracowali specjalne produkty.

  2. zaintresowany
    poniedziałek, 25 marca, 2019

    W moim domu nie zastosowano membran firmy Wabis i muszę przyznać,że mam w swym domu troszeczkę problemów z kondensacją.Z tym problemem planuję się rozprawić w tym roku przy modernizacji dachu mojego domu,z pewnością wykorzystam wysokoparoprzepuszczalne i wodoodporne membrany z serii Climateq.

Podobne artykuły