Izolacje dachowe

Kondensacja pary wodnej na membranie – przewaga membran dachowych nad innymi rozwiązaniami

Kondensacja jest naturalnym zjawiskiem fizycznym, jednakże jej pojawienie się w obszarze dachu może wywołać niemałą konsternację. Aby uniknąć problemów z późniejszymi skutkami tego zjawiska należy świadomie podejść do tematu wentylacji dachu i dokonać właściwego wyboru materiałów.


Mając na uwadze zjawisko kondensacji pary wodnej należy pamiętać o przewadze wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych nad innymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi w budowie dachów skośnych, m.in. deskowaniem z papą. Układ, w jakim stosuje się membrany wysokoparoprzepuszczalne (paroizolacja – termoizolacja – membrana wysokoparoprzepuszczalna), jest w perspektywie dłuższego czasu optymalny dla utrzymania prawidłowego mikroklimatu w budynku. Pozwala on na sprawne odprowadzanie wilgoci z budynku i utrzymanie więźby dachowej w stanie niezawilgoconym. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie membran o wysokiej paroprzepuszczalności np. FOCUS 210 z serii Climateq firmy WA-BiS oraz systemowych rozwiązań wentylacyjnych np. taśma kalenicowa Multivent, kratka okapowa Rolkap, które pozwalają optymalnie wykorzystać właściwości membrany.

Kondensacja pary wodnej na membranie – przewaga membran dachowych nad innymi rozwiązaniami

Dążenie do jak największej paroprzepuszczalności jest uzasadnione z wielu powodów, ale najważniejszy z nich to warunki klimatyczne. W naszym klimacie liczba dni w roku, sprzyjająca łatwemu przenikaniu pary wodnej (brak kondensacji, niska wilgotność powietrza, wiejące wiatry), jest mała. W związku z tym duża paroprzepuszczalność membrany np. sd – 0,015m w Climateq FOCUS 210 pozwala maksymalnie wykorzystać sprzyjające ku temu warunki do odprowadzenia pary wodnej z budynku tj. osuszyć termoizolację i więźbę dachową. Takie rozwiązanie umożliwi zmniejszenie strat ciepła, które mogą powstać, gdy termoizolacja straci swoje właściwości pod wpływem wilgoci.

W porę zauważone skropliny na membranie w nowo wybudowanym budynku dają inwestorowi bardzo komfortową sytuację, ponieważ już na tym etapie jest w stanie uniknąć przykrych skutków tego naturalnego zjawiska. Inwestor po zauważeniu kondensacji powinien poczynić następujące kroki:

  • zweryfikować poprawność wykonania szczeliny wentylacyjnej,
  • przewietrzyć i ogrzać pomieszczenie przed założeniem termoizolacji,
  • ewentualnie opóźnić dalsze prace do czasu wyschnięcia skropliny,
  • natychmiast po założeniu termoizolacji zamontować również paroizolację, aby zabezpieczyć przegrodę przed nadmierną wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku.

Świadomość zjawiska kondensacji przy zastosowaniu membran wysokoparoprzepuszczalnych to ogromna przewaga nad układem deski + papa. W takiej sytuacji skropliny nie zauważymy, co nie oznacza, że skropliny tam nie ma! Krople wody wnikają w deski i są niewidoczne, lecz stale zawilgacają drewno, które pod ciągłym naporem wilgoci gnije lub pleśnieje, co bardzo skraca „życie” dachu. Dodatkowo taki zawilgocony dach będzie generował ogromne straty energii, i to przez długie lata, w zasadzie bez wiedzy użytkowników budynku!
Reasumując – kondensacja pary wodnej na membranie wysokoparoprzepuszczalnej jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i przy zachowaniu pewnych zasad możemy się jej pozbyć, co pozwala uniknąć późniejszych problemów z zawilgoceniem więźby i termoizolacji, a tym samym funkcjonowaniem dachu.

WA-BiS akcesoria dachowe
Tarnawa 34a, 28-340 Sędziszów
tel.: +48 41 380 61 66
email: biuro@wa-bis.com.pl
wa-bis.pl

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 5 kwietnia, 2017

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Agnieszka
    środa, 21 lipca, 2021

    Sprawne odprowadzanie wilgoci z dachu jest niezwykle istotne. Zdecydowanie warto postawić na membrany paroprzepuszczalne i raczej je zastosować zamiast deskować i papować dach.

Podobne artykuły