Na rynku

Konkurs FAKRO rozstrzygnięty!

Co łączy architektów z Jamajki, Peru, RPA i Polski? Udział w konkursie zorganizowanym przez firmę FAKRO – producenta okien dachowych. Przed projektantami z całego świata postawiono ambitne zadanie polegające na stworzeniu kreatywnej koncepcji poddasza wypełnionego światłem przyjaznemu jego mieszkańcom. Warunek był tylko jeden: w projekcie trzeba było wykorzystać przynajmniej 10 okien dachowych FAKRO. Znamy już nazwiska laureatów.

Prace architektów oceniało międzynarodowe jury w składzie:

• Indira van ‘t Klooster – redaktor naczelna A10 (przewodnicząca jury )
• Emmett Scanlon, irlandzki dziennikarz, doradca przy Radzie Sztuki Irlandii i wykładowca University College w Dublinie
• Sabina Sujew – magister sztuki, menedżer eksportu FAKRO

Jury szukało oryginalnych a jednocześnie ponadczasowych rozwiązań, które w sposób niekonwencjonalny i twórczy rozwiązywałyby problem doświetlenia poddasza.

– Spośród 113 prac nadesłanych, między innymi, z tak egzotycznych zakątków świata jak Jamajka, Indie czy Australia, zakwalifikowano 106. Były to prace typowo industrialne i urbanistyczne wizualizacje, gotowe do realizacji realistyczne koncepcje, jak również kreacje artystyczne, w których marzenie senne miesza się z wizją poddasza idealnego. Jak zgodnie przyznali uczestnicy konkursu, okna dachowe FAKRO pozwalają na doskonałe doświetlenie pomieszczenia, ale także nadają się do zainstalowania w najbardziej innowacyjnych i zdawałoby się niemożliwych realizacjach. Duże wrażenie na Jury zrobiły projekty wykorzystujące okna FAKRO w sposób prowokacyjny i innowacyjny, czasami wykorzystując produkt poza granice jego przeznaczenia proponując w ten sposób być może nowe pomysły na okna przyszłości – wyjaśnia Sabina Sujew.

Choć wybór najlepszych prac był trudny, bo poziom uczestników był niezwykle wyrównany udało się wyłonić zwycięzców. Zostali nimi:

1 miejsce 5000€
Ole Robin Storjohann (DE, pracujący w DK)
Mateusz Mastalski (PL, pracujący w DK)

Konkurs FAKRO rozstrzygnięty!

2 miejsce 3000€
Katarzyna Penar (PL, pracujący w UK)
Wojciech Okrzesik (PL, pracujący w UK)

Konkurs FAKRO rozstrzygnięty!
Konkurs FAKRO rozstrzygnięty!
Konkurs FAKRO rozstrzygnięty!

3 miejsce 2000€
Piotr Skrzycki (PL)
Dawid Szczepański (PL)

Konkurs FAKRO rozstrzygnięty! Konkurs FAKRO rozstrzygnięty! Konkurs FAKRO rozstrzygnięty! Konkurs FAKRO rozstrzygnięty! Konkurs FAKRO rozstrzygnięty! Konkurs FAKRO rozstrzygnięty!

Przyznano także wyróżnienia pięciu zespołom:
Daniël Luecke i Christian Schunke z Danii,
Adam Tate ze Stanów Zjednoczonych,
Marcin Giemza i Monika Ryszka z Polski,
Davide Roth z Włoch (pracujący w UK)
Rafał Oleksik i Ewa Mikołajczak z Polski.

Firma FAKRO już po raz czwarty była organizatorem konkursu dla architektów. Niezwykle cieszy fakt, że wśród laureatów jest silna grupa projektantów z naszego kraju. To napawa dumą i optymizmem.

ASZ

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 11 lipca, 2013

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły