Na rynku

Konkurs na Dach Roku 2023 rozstrzygnięty

Konkurs Dach Roku, organizowany przez czasopismo Fachowy Dekarz i Cieśla we współpracy z firmą Blachy Pruszyński, zdobywa coraz większe uznanie w branży dekarskiej. W tegorocznej odsłonie zgłoszono ponad 100 prac, co pokazuje rosnące zainteresowanie i prestiż tego wydarzenia. Dla porównania, w pierwszej edycji liczba zgłoszeń wynosiła około 90.

Kunszt prostokąta

Spośród nadesłanych prac jury wybrało dziesięciu finalistów. Z tej grupy wyłoniono zwycięzcę konkursu Dach Roku. W tym roku tytuł ten zdobyła firma Alfa Dach Quality, prowadzona przez Artura Alfawickiego, za realizację budynku, którego dach i elewacja zostały wykonane z łupka firmy Rathscheck.
Pamiętam konkurs Dach Roku 2022, w którym wygrał mój przyjaciel z branży, Adrian Werner. Nie ukrywam, że zrobił kawał dobrego blacharskiego rzemiosła. Zadzwoniłem do niego i osobiście mu pogratulowałem. Ja natomiast, jak dotąd, startowałem jedynie w konkursie „Pochwal się dachem”, w którym dostałem wyróżnienie, co było dla mnie powodem do dumy, podobnie jak artykuł w jednej z niemieckich gazet o naszej realizacji, zatytułowany „Kunszt prostokąta”. Informacja o wygranej w konkursie Dach Roku 2023 bardzo mnie zatem zaskoczyła. Nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromy zaszczyt i że podnosi to prestiż firmy. Konkurencja była naprawdę spora a wykonane dachy były na bardzo wysokim poziomie, ciekawe i skomplikowane, nie liczyłem więc na wygraną – mówi Artur Alfawicki.

Zwycięski projekt to inwestycja od architektów z Inostudio.
Wykonaliśmy wiele ciekawych i skomplikowanych projektów, jednak ten jest dla mnie na swój sposób wyjątkowy. Dodam, że w projekcie były pokazane zdjęcia z naszych realizacji jako przykłady wykonania niektórych detali, o czym poinformowałem Inwestora na pierwszym spotkaniu i wspomniałem, że będzie nawet lepiej. Architekci połączyli naturalne materiały, czyli łupek i drewno, a ja uważam, że biorąc pod uwagę zmiany, jakie nadejdą w budownictwie, nie ma lepszych materiałów niż te, które stworzyła dla nas matka natura – ocenia zwycięzca.
Na inwestycji wykorzystany został łupek Rathscheck, bowiem z dostawcą tego szlachetnego pokrycia Alfa Dach Quality współpracuje od dłuższego czasu. Do obróbek blacharskich zastosowana została blacha aluminiowa od firmy Prefa. Okna dachowe wraz z roletami i system solarnym pochodzą od firmy Roto. Jak w większości realizacji Alfa Dach Quality, nie ma tutaj tradycyjnej rynny w okapie. Znajduję się ona w części okapowej elewacji, tylko w miejscach, gdzie są wysunięte stropy. Rynna przechodzi potem w obróbki attyk na garażu. Na dachu ułożono płytę Steico, natomiast elewacja wykonana została na ruszcie drewnianym w układzie krzyżowym, dwa razy po 10 cm i uzupełniona wełną do elewacji wentylowanych marki Rockwool.
Chciałbym bardzo podziękować sponsorowi, firmie Blachy Pruszyński oraz redaktorowi czasopisma Fachowy Dekarz i Cieśla za wspaniałe nagrody i docenienie mojej wieloletniej pracy – mówi Alfawicki. – Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Gratuluję też drugiego miejsca Michałowi Szarkowi, który w piękny sposób podsumował wygraną mówiąc, że to zasługa jego ekipy. Ja tego nie zrobiłem, gdyż tak naprawdę na tej inwestycji większość prac wykonałem sam. Były jednak osoby, które mnie wsparły, za co bardzo dziękuję. Dziękuję również moim Inwestorom za zaufanie, jakim mnie obdarzają, oddając mi do realizacji domy swoich marzeń. Finalnie każdy jest zadowolony z efektów naszej pracy, ja osobiście też – podsumowuje Artur Alfwicki.

Nagrody i wyróżnienia

Drugą nagrodę, przyznawaną przez firmę Blachy Pruszyński, otrzymał dach wykonany przez firmę Spad-Dach z blachy w karo. Przypomnijmy, że Firma Pruszyński wybiera zwycięzcę spośród wszystkich zgłoszonych prac, wykonanych z ich materiałów, i sama przyznaje swoje wyróżnienie.
To było dla mnie duże zaskoczenie – nie ukrywa Michał Szarek, właściciel Spad-Dach. – Dach wykonany w karo w Książenicach, w gminie Grodzisk Mazowiecki nie jest pierwszą moją realizacją tego typu. Wcześniej wykonałem cały budynek w karo, mam więc w tej technologii pewne doświadczenie. Miło mi, że efekty mojej pracy zostały docenione – dodaje zwycięzca.

Wysoki poziom zgłoszonych prac

Konkurs Dach Roku jest nie tylko okazją do wyłonienia najlepszych dachów, ale także do zaprezentowania wysokiego poziomu wykonawstwa. W tegorocznej edycji jury miało trudne zadanie, ponieważ poziom zgłoszonych prac był wyjątkowo wysoki. O ile w poprzednich latach tylko kilka prac wyróżniało się na tle pozostałych, o tyle w tym roku aż 50 prac zasługiwało na szczególne uznanie.
Wybór najlepszego dachu nie był zatem łatwy. Prace reprezentowały różnorodne techniki, takie jak rąbek rzemieślniczy, łupek czy dachówka, co dodatkowo utrudniało zadanie jury. Każdy członek jury miał swojego faworyta, co prowadziło do intensywnych dyskusji i sporów.

Konkurs na Dach Roku 2023 rozstrzygnięty

Plany na przyszłość

Chcemy podziękować sponsorom, w tym firmom B.Pro i Budman, dystrybutorowi firmy Stubai, za ich wsparcie. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Małgosi Lubczyńskiej z firmy Blachy Pruszyński za jej wiarę i zaangażowanie w projekt – mówi Marcin Sikora, redaktor naczelny Fachowego Dekarza i Cieśli i organizator konkursu. Jak dodaje, rozpoczęły się już prace nad przygotowaniem kolejnej edycji konkursu. Konkurs Dach Roku to wyjątkowe wydarzenie, które promuje najwyższe standardy w branży dekarskiej i daje możliwość wyróżnienia najlepszych realizacji. Czekamy z niecierpliwością na Wasze zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu.


Data publikacji: 8 września, 2024

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły