Chemia budowlana

Konserwacja drewnianej elewacji

Drewniana elewacja może zachwycać nieskazitelnym kolorem i nienagannym wyglądem przez całe lata. Oczywiście, o ile odpowiednio o nią zadbasz. Niezbędna jest prawidłowa impregnacja, a następnie kilka prostych prac pielęgnacyjnych.

Podstawowym zabiegiem, dzięki któremu na dłużej zachowasz drewnianą elewację w dobrym stanie, jest impregnacja. Należy o niej pamiętać przede wszystkim podczas montowania nowych desek (jeśli nie zostały zabezpieczone na etapie produkcji).

Jaki produkt do konserwacji drewna będzie najlepszy?

Jeśli chcesz zabezpieczyć surową powierzchnię drewna, potrzebujesz dwóch rodzajów wyrobów. W pierwszej kolejności należy zaimpregnować elewację. Dobry impregnat wzmocni drewno od wewnątrz i zapewni mu długoletnią ochronę biologiczną oraz pozwoli na zmniejszenie zużycia wyrobów nawierzchniowych. Następnie pomaluj deski wybranym produktem nawierzchniowym, który jednocześnie chroni drewno oraz nadaje mu pożądany wygląd i odcień.

Oczywiście sprawdzi się tu wyłącznie wyrób tworzący powłoki odporne na oddziaływanie różnorodnych czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Szczególnie polecane są lakierobejce, których powłoki są na tyle elastyczne, że rozszerzają się i kurczą wraz z drewnem w zależności od temperatury, zupełnie przy tym nie pękając (jak np. Sadolin Lakierobejca Extra).

konserwacja drewnianej elewacji sadolin

Jak konserwować drewnianą elewację?

Jeśli odnawiasz starą, zniszczoną elewację, zacznij od usunięcia starych, łuszczących się powłok (farb, lakierów czy lakierobejc) aż do warstwy surowego drewna – najlepiej za pomocą elektrycznej szlifierki. Podczas szlifowania usuniesz też większość zabrudzeń i jednocześnie wyrównasz mniejsze rysy. Następnie wygładź drewno drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl je.

Jeżeli zależy Ci na podobnym efekcie, co obecnie, ponadto zamierzasz użyć tego samego produktu do malowania drewna, a powłoki malarskie są w dobrym stanie – wystarczy, że zmatowisz powierzchnię i ją odpylisz.

Dokładnie umyj elewację, pozostaw ją do wyschnięcia. Teraz pora na naprawy uszkodzeń i rys. Wypełnij je specjalną szpachlówką do drewna w dobranym kolorze – postępuj zgodnie z wytycznymi jej producenta.

Teraz pora na impregnację i malowanie. Na przeprowadzenie prac wybierz ciepły, ale nie upalny, dodatkowo bezwietrzny dzień. Sprawdź, czy nie zapowiadano deszczu. Nie maluj w pełnym słońcu.

Jeśli wykańczasz surowe drewno (w przypadku nowej elewacji z surowych desek lub usunięcia poprzednich powłok malarskich), w pierwszej kolejności zaimpregnuj powierzchnię. Kiedy wyrób całkowicie wyschnie, rozpocznij malowanie. Ilość nakładanego wyrobu, liczba warstw oraz czas ich schnięcia – to kwestie indywidualne. Wiążących informacji i zaleceń szukaj w karcie technicznej wybranego produktu.

Pod określeniem „konserwacja drewnianej elewacji” kryje się kilka podstawowych zabiegów, m.in. impregnacja i malowanie. Oczywiście nie zapominaj też o systematycznym myciu ścian budynku, dzięki czemu utrzymasz je w dobrym stanie i szybko zauważysz nowo powstałe rysy i uszkodzenia.

4.9/5 - (34 votes)

Data publikacji: 2 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Tomek
    środa, 2 października, 2019

    Zabezpieczanie powierzchni drewnianych to szalenie ważny aspekt konserwacji domu. Ideałem byłoby takie postępowanie jak w Skandynawii gdzie domu dziadków często ponad 100 letnie nadal wyglądają świetnie i wewnątrz i na zewnątrz. Tak więc odpowiednio dobrana chemia i porządna wcześniejsza impregnacja to podstawa. Potem dbanie na bieżąco powinno nas przybliżyć do tego ideału. Produkty Sadolin są całkiem niezłe i warto je stosować byle tylko dbać o systematyczną i prawidłową konserwację a dom drewniany będzie wieczny.

  2. kosa
    czwartek, 3 października, 2019

    Drewniana elewacja jest piękna oo zarazem ekologiczna i co za tym idzie wymaga szczególnie dokładnej konserwacj aby mogła cieszyć oko i być trwala.Do konserwacji warto odpowiednio się przygotować i przed pracami konserwacyjnymi trzeba dowiedzieć się czym i jak należy konserwować drewno na elewacji .Jeśli posiadamy niezbędną wiedzę iaterialy,to możemy przystąpić do konserwacj,

Podobne artykuły