Budownictwo drewniane

Konstrukcje drewniane a komfort akustyczny

Kiedy mowa o projektowaniu akustycznym budynków drewnianych, należy pamiętać o możliwości bezpośredniego wpływu na ich konstrukcję. Propagacja dźwięków uderzeniowych może zostać znacznie ograniczona już na poziomie strukturalnym dzięki zastosowaniu wysokowydajnych, wytrzymałych profili dźwiękoszczelnych.

Jest to najbardziej efektywne rozwiązanie w zakresie izolacji dźwiękowej budynków drewnianych, mające na celu ograniczenie przenoszenia drgań strukturalnych. Xylofon, nowy profil dźwiękoszczelny marki Rotho Blaas, jest wykonany z elastycznej i stabilnej mieszanki poliuretanowej, która w znacznym stopniu ogranicza przenoszenie hałasu strukturalnego od 5 dB do ponad 15 dB. Ta monolityczna kompozycja zapewnia stabilność, wodoszczelność i brak plastyczności w czasie przy grubości samego profilu zaledwie 6 mm. „Zintegrowana konstrukcja” pozwala nam działać bezpośrednio u podstawy problemu poprzez „rozłączenie” wszystkich punktów kontaktowych wzdłuż ścian i podłóg. Wiemy, że drewno jest jednym z najlżejszych materiałów, a zatem jednym z materiałów najbardziej wrażliwych na drgania akustyczne o niskiej częstotliwości. ALE: „suchy system warstwowy” zbudowany w „fazach sekwencyjnych” i „nakładających się na siebie” jest jednocześnie technologią konstrukcyjną, która daje nam największe szanse na wyciszenie dźwięków uderzeniowych – mówi Michele Dal Rì, kierownik ds. produktu odpowiedzialny za produkty dźwiękochłonne w Rotho Blaas.

Konstrukcje drewniane a komfort akustyczny

Boczne przenoszenie hałasu uderzeniowego przez różne ścieżki konstrukcyjne jest kluczowe dla określenia rzeczywistego zachowania budynku z akustycznego punktu widzenia. Wskaźnik redukcji drgań (Ki, j) można określić metodą obliczeń zgodnie z normą EN 12354-1 lub za pomocą testów eksperymentalnych rzeczywistej konfiguracji paneli i połączenia. Odpowiednia konstrukcja akustyczna musi odnosić się do wartości obliczalnych z wyprzedzeniem, nie zaś do testów wykonywanych z perspektywy czasu w odniesieniu do pojedynczych i wyjątkowych przypadków.

Współpraca pomiędzy Rotho Blaas i Uniwersytetem Bolońskim stanowi punkt zwrotny w tej dziedzinie: system obliczania standardowego połączenia stanowi potężne narzędzie pomagające projektantom w określaniu parametrów wymaganej izolacji akustycznej.

Szczelność budynków drewnianych jest ściśle związana z izolacją akustyczną: hałas przenoszony przez powietrze jest propagacją energii akustycznej w powietrzu poprzez fale dźwiękowe. Z tego powodu dbałość o szczegóły, zwracanie uwagi na szczelność, prawidłowe oklejanie oraz stosowanie pianek i taśm ekspandujących to idealne rozwiązania dla zapewnienia dźwiękoszczelności w konstrukcjach drewnianych.

Polska Pólnocno-Zachodnia – Kacper Fąkowicz
kacper.fakowicz@rothoblaas.com
+48 517313406Polska Południowo-Zachodnia – Bartosz Romelczyk
bartosz.romelczyk@rothoblaas.com
+48 882654222

Polska Pólnocno-Wschodnia – Grzegorz Wojtan
wojtan@rothoblaas.com
+48 511366478

Polska Południowo-Wschodnia – Łukasz Fojcik
Lukasz.Fojcik@rothoblaas.com
+48 729 993 141

Aby uzyskać więcej informacji:
www.rothoblaas.com

4.9/5 - (51 votes)

Data publikacji: 15 maja, 2019

Autor:

4.9/5 - (51 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. akustyk
    sobota, 18 maja, 2019

    Wszyscy doskonale sobie dają sprawę ze świszczącego, uciążliwego przeciągu w drewnianych domkach. Dlatego tak istotną sprawą jest zagwarantowanie w konstrukcjach drewnianych idealnej szczelności połączeń. Przedstawiony w artykule profil dźwiękoszczelny zapewne ułatwi nam uzyskanie tego efektu.

  2. Jan
    sobota, 20 czerwca, 2020

    Domy drewniane są znane od lat i są nadal chętnie budowane w zmodyfikowanych formach. Każde rozwiązanie poprawiające komfort jest godne uwagi zatem izolacja akustyczna i poprawa szczelności to ważny aspekt dla każdego inwestora. Zatem f-ma Rothblaas ma pole do działania.

Podobne artykuły