Na rynku

Konstrukcje z profili aluminiowych – gdzie znajdą zastosowanie?

Nowoczesne budownictwo już bez oporów sięga po aluminiowe profile. Powoli do tego rozwiązania przekonują się również prywatni inwestorzy. Do najważniejszych zalet aluminium zalicza się trwałość i estetyczny wygląd, ale plusów jest znacznie więcej. W jakich projektach warto uwzględnić wykorzystanie tego materiału?

Na dużą skalę

Aluminium jest znacznie lżejsze od stali, mniej niż ona kłopotliwe w obróbce, odporne na niskie temperatury i korozję (http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i5/i2/i6/r526/GwozdzM_ProblemyProjektowe.pdf). Architekci doceniają też możliwość dowolnego kształtowania profili i nanoszenia przeróżnych powłok dekoracyjnych. Te cechy sprawiły, że konstrukcje aluminiowe zastąpiły stalowe szkielety. Nie ma przy tym znaczenia, jakiej wielkości jest budowany obiekt. Aluminiowe profile są częścią takich konstrukcji jak hale wystawowe, biurowce, hotele, stadiony, centra handlowe czy budynki użyteczności publicznej.

Systemy aluminiowe spełniają wszelkie wymagania w zakresie izolacji termicznej i akustycznej, dobrze też znoszą obciążenia atmosferyczne (wiatr, opady deszczu, śnieg). Aby zapobiec zjawisku wykraplania się pary wodnej na metalowych elementach, mocuje się na nich specjalnie profilowane uszczelki przyszybowe. Fasady, które można zamówić na przykład na stronie alumex.pl, budowane są w oparciu o system słupowo-ryglowy, wypełnienie metalowych ram stanowi szkło, panele aluminiowe albo lexan. Ścianki osłonowe mogą być też wykorzystane jako wykończenie dachów i świetlików.

Systemy okienno-drzwiowe

Systemy tego typu mogą służyć jako przegrody wewnętrzne, na przykład boksy kasowe, witryny, ścianki działowe. To wygodne i praktyczne rozwiązanie dla banków, urzędów, galerii handlowych, biurowców, czyli miejsc, w których konieczne jest wydzielenie mniejszych, zamkniętych powierzchni, ale przy zachowaniu pełnej widoczności tego, co w nich się dzieje. Jeśli chodzi o wygląd, to aluminiowe profile bez trudu da się dostosować do aranżacji całego wnętrza. Konstrukcja nie wymaga częstych modernizacji, jest też łatwa w utrzymaniu czystości. Drzwi wewnętrzne mogą być wahadłowe, harmonijkowe, otwierane tradycyjnie, z ręcznym mechanizmem lub automatycznym.

Również w miejscach wymagających podwyższonego standardu bezpieczeństwa stolarka aluminiowa znajdzie swoje zastosowanie. W ofercie producentów konstrukcji aluminiowych są dostępne przegrody przeciwpożarowe i dymoszczelne – klasa odporności ogniowej to EI60. Aluminiowe konstrukcje spotkamy też w miejscach przeznaczonych do relaksu. Mogą to być oranżerie albo letnie ogródki przy restauracjach – zarówno te montowane na stałe, jak i przenośne, rozstawiane tylko na kilka miesięcy w roku.

4/5 - (4 votes)

Data publikacji: 14 listopada, 2014

Autor:

4/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Pan Ceownik
    niedziela, 29 września, 2019

    Mam podwieszany sufit w łazience i cały ruszt opiera się na się profilach aluminiowych. Bardzo dobre rozwiązanie. Ekonomiczne, niska waga własna. Tylko polecać!

Podobne artykuły