Realizacje

Kościół w Knarvik – gwiazda północy

Imponująca bryła kościoła w Norwegii znalazła się wśród zwycięzców prestiżowego rankingu obiektów architektonicznych A+ Awards 2015, organizowanego przez portal Architizer.

Kościół w Knarvik – gwiazda północy

Drewniany kościół, kształtem przypominający strzelistą gwiazdę, znajduje się na szczycie wzgórza w norweskiej miejscowości Knarvik. Należy do najciekawszych współczesnych obiektów sakralnych. Zaprojektowany został przez architektów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter. Nowoczesna architektura urzeka subtelnością, a imponująca forma geometryczna nawiązuje do górskiego otoczenia.

Kościół w KnarvikNorweski styl podkreśla elewacja, której drewnianą monotonię przełamują pionowe przeszklenia w pełnej wysokości. Przeszklenia te wykonano w jednym z zakładów Pilkington IGP w Polsce. Rytmicznie rozmieszczone szklane pasy, a także mniejsze okna ożywiające ściany dzwonnicy musiały pokonać niemal 2000 km, by ze Skierniewic trafić do Knarvik.

 

Położony wśród gór budynek zaprojektowany został w oparciu o założenie, by służyć lokalnej społeczności w ciągu całego tygodnia. Jednym z kluczowych aspektów było w związku z tym utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach i maksymalne ograniczenie strat ciepła przez okna. Aby uzyskać jak najlepszą izolacyjność przeszklonych powierzchni zastosowano dwukomorowe szyby zespolone z wykorzystaniem energooszczędnych szyb Pilkington Optitherm™ S3. Powłoka niskoemisyjna zatrzymuje w budynku energię długofalową generowaną przez systemy grzewcze czy oświetlenie, jednocześnie przepuszczając do wnętrz energię cieplną słońca. Odpowiedni układ szyb umożliwia obniżenie współczynnika przenikania ciepła nawet do poziomu Ug = 0,7 W/m2K. W celu maksymalnego zwiększenia izolacyjności, szyby wykonano z zastosowaniem ciepłych ramek dystansowych TGI®-Spacer o grubościach od 10 do 16 mm, które redukują straty ciepła na krawędziach i poprawiają wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla całego okna. Wysoka izolacyjność cieplna w przeszkleniach tak dużego formatu pozwoliła projektantom uzyskać zamierzony efekt wizualny, a jednocześnie sprawić, by położony pośród fiordów obiekt utrzymywał komfortową temperaturę również zimą.

Kościół w Knarvik

Pionowe przeszklenia elewacji i duża ilość sosnowego drewna nadają współczesny charakter także wnętrzom. Naturalne doświetlenie zapewnia efekt jasnych i przestronnych wnętrz, które oprócz funkcji sakralnej są miejscem spotkań lokalnej społeczności, rozwoju muzycznego i artystycznego. Nocą oświetlony od wewnątrz kościół rozświetla otoczenie.

 

Ze względu na wysokość, sięgającą nawet do 5 m, szyby musiały być bezpieczne dla użytkowników. W pełnej wysokości przeszkleniach, od podłogi do sufitu, zastosowano więc szkło laminowane Pilkington Optilam™ Clear, o grubości 10,4 lub 8,8 mm w połączeniu z laminowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington Optilam™ Therm S3 o grubości 8,4 mm. Łączna grubość niektórych pakietów wynosi nawet 47 mm. Zastosowanie szkła laminowanego o takiej grubości wynika nie tylko z kształtu szyb, wysokich i wąskich u podstawy, ale także z górskiej lokalizacji obiektu.

Wyprodukowane przez nas szyby, z których największa miała długość 4709 mm, a najmniejsza 280 mm przy szerokości 482 mm stanowiły również wyzwanie produkcyjne i instalacyjne, a transport przeszkleń do Knarvik wymagał zastosowania specjalnych stojaków i zabezpieczeń – wyjaśnia Michał Wąsowicz, Project and Export Manager w Pilkington IGP.

Norweski kościół jest przykładem współczesnych obiektów sakralnych, które zdecydowanie różnią się od budowli sprzed kilkuset lat. Architektura budynku i zastosowane materiały są hołdem dla otaczającej przyrody i czerpią z niej inspirację. Docenili to uczestnicy tegorocznej edycji prestiżowego, organizowanego przez portal Architizer, rankingu A+ Awards, który wyróżnia najciekawsze realizacje architektoniczne na świecie. W tegorocznej edycji kościół w Knarvik – wybrany głosami publiczności – znalazł się w gronie zwycięzców w kategorii Religious Buildigns and Memorials.

 

Źródło: inzynierbudownictwa.pl
Zdjęcia: Hundven Clements Photography

 

 

 


Data publikacji: 12 stycznia, 2016

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Emil
    czwartek, 7 listopada, 2019

    Bardzo ciekawy przykład budownictwa sakralnego. Jest on zupełnie odmienny od tego w naszym kraju, gdzie powstają betonowe giganty o dziwnych kształtach. Tutaj widać pewną spójność z otoczeniem, wkomponowanie się w otaczający krajobraz a jednocześnie użycie naturalnego materiału oraz nowoczesnych technologii w celu zapewnienia komfortu pobytu wiernych. U nas jest betonowy gmach trudny do ogrzania, przytłaczający swoim ciężarem, a tutaj lekkość i swoboda, naturalne światło. Chętnie bym zwiedził w przyszłości.

Podobne artykuły