Na rynku

Kredyt na otwarcie firmy – co oferują banki?

Założenie własnej firmy to duże wyzwanie. Nie tylko logistyczne, ale i finansowe. Wie o tym doskonale ten, kto marzy o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Nie każdy przyszły przedsiębiorca dysponuje kapitałem, który umożliwi mu realizację swoich celów. Czy to oznacza, że powinien zrezygnować z własnych marzeń i chęci rozwoju? Oczywiście, że nie. Działalność gospodarcza daje bowiem wiele możliwości. Pozwala zyskać poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a także uniezależnienia się od innych. Bycie swoim własnym szefem i decydowanie o sobie w wielu przypadkach stwarza niesamowitą szansę na rozwój, której próżno szukać w pracy „na etacie”. Zamiast rezygnować ze swoich planów, lepiej poszukać źródła dodatkowej gotówki. A tym niewątpliwie jest kredyt. Co zrobić, by móc się o niego ubiegać i dla kogo kredyt na rozpoczęcie działalności będzie dobrym wyborem?

Weź kredyt i działaj!

Kredyt na rozpoczęcie działalności wybiera bardzo wielu przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie. Nie każdy bowiem dysponuje odpowiednim kapitałem, aby móc rozwijać swoją firmę. Tymczasem jej prowadzenie i stwarzanie możliwości dalszego rozwoju najczęściej wymagają nakładów finansowych i to w znaczącej wysokości. Kredyt dla firmy wydaje się najlepszym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków na ten cel i sprawdza się dużo lepiej niż pożyczanie pieniędzy od znajomych lub rodziny, czy też szukanie współudziałowca. Tutaj jednak zazwyczaj pojawia się pierwszy problem, z jakim musi się zmierzyć przyszły przedsiębiorca. Zdecydowana większość banków proponuje bowiem kredyty dla firm już działających – i to zazwyczaj przez określony czas, sięgający najczęściej co najmniej kilkunastu miesięcy.

Choć ofert kredytów na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest zdecydowanie mniej, nie oznacza to jednak, że nie można wśród nich znaleźć atrakcyjnej oferty na start. Istnieją bowiem banki, które udzielają kredytów przedsiębiorcom dopiero rozkręcającym swój biznes. Pozyskane za ich pośrednictwem środki można przeznaczyć na podstawowe działania związane z prowadzeniem firmy, takie jak m.in. wynajęcie lokalu na siedzibę przedsiębiorstwa, zakup towaru, maszyn, sprzętów oraz innych elementów wyposażenia. Śmiało można więc powiedzieć, że kredyt na rozwój firmy okazuje się nieocenionym wsparciem na start.

Szukając najkorzystniejszej oferty, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak m.in. wysokość odsetek i ubezpieczenia kredytu, wysokość prowizji za jego udzielenie, a także ewentualne opłaty dodatkowe, które wpływają na ostateczny koszt kredytu.

Rodzaje kredytów na rozpoczęcie działalności

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna prowadzenie swojej działalności, ma do wyboru kilka opcji kredytu: kredyt gotówkowy, inwestycyjny oraz obrotowy, a także mniej popularny limit odnawialny na koncie.

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzaniem biznesu. Kredyt inwestycyjny musi być przeznaczony na konkretny cel, np. zakup towaru. Kredyt obrotowy umożliwia pokrycie tzw. wydatków bieżących. Zaś odnawialny limit na koncie umożliwia w ramach posiadanego rachunku pokrywanie wydatków firmowych przez cały czas.

Każda z owych form wsparcia przedsiębiorców jest określana przez banki jako kredyt i może zostać udzielona na rozpoczęcie prowadzenia działalności. Sam proces ubiegania się o przyznanie takiego kredytu jest bardzo podobny do tradycyjnych kredytów gotówkowych. Różnica dotyczy wyłącznie konieczności przedstawienia przez potencjalnego kredytobiorcę rzetelnie opracowanego biznesplanu. To, jak będzie przebiegała cała procedura, uzależnione jest od zasad funkcjonowania wybranej placówki udzielającej kredytu. Podobnie jak to, ile przedsiębiorca będzie mógł w ten sposób pożyczyć.

Źródło: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-otwarcie-firmy/


Data publikacji: 8 marca, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły