Fotowoltaika

Które panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne?

Panele fotowoltaiczne występują w najróżniejszych konfiguracjach mocy i sprawności, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dobrze zastanowić się nad konkretnym rozwiązaniem. Warto mieć na uwadze, że jednym z ważniejszych parametrów technicznych ogniw PV jest ich wydajność. Jakie są najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne dostępne na rynku w 2023 roku? Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie modele znacząco wyróżniają się na tle dziesiątek innych.

Wydajność paneli fotowoltaicznych – czym właściwie jest?

Wydajność modułów fotowoltaicznych określa, ile energii są w stanie wyprodukować wybrane panele z określonej ilości promieniowania słonecznego, w wybranym przedziale czasowym i z uwzględnieniem konkretnych warunków pracy. A mówiąc jeszcze prościej, jaki procent pozyskanej energii słonecznej, będzie przekształcony w energię elektryczną. Co jednak ważne, współczynnik ten często podawany jest po analizie sprawności paneli w warunkach testowych, tzw. STC (Standard Test Conditions) – a więc przy temperaturze otoczenia równej 25°C, zerowym wietrze i promieniowaniu wynoszącym 1000 w/m2.

Warto więc pamiętać, że rzeczywiste uzyski mocy w warunkach testowych będą się nieco różnić w porównaniu z wykorzystaniem paneli w “terenie” – w umiarkowanej strefie klimatycznej, w której położona jest Polska. Na finalną wydajność paneli fotowoltaicznych ma także wpływ wiele różnych czynników, jak ogólna moc instalacji PV, pora roku (stopień nasłonecznienia), zacienienie paneli czy odpowiedni montaż systemu. Omówimy je w dalszej części tekstu.

Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

Przy omawianiu najbardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych nie sposób nie wspomnieć o 2 głównych rodzajach ogniw: monokrystalicznych oraz polikrystalicznych. Nie będziemy szczegółowo omawiać różnic między nimi – miej na uwadze, że w kontekście wydajności (sprawności) ogniw zdecydowanie przodują moduły monokrystaliczne. Ich efektywność szacowana jest na ok. 16 do 22% (i więcej), są jednak rozwiązaniem droższym. Niska cena w przypadku paneli polikrystalicznych kusi część użytkowników, choć w ich przypadku wydajność jest zauważalnie mniejsza (ok. 14 do 16%).

Wydajne panele fotowoltaiczne czarne czy niebieskie?

Inną kwestią, którą rozważają klienci wybierający najwydajniejsze panele fotowoltaiczne, jest kolor modułów. Tutaj warto pamiętać, że panele monokrystaliczne występują w jednolitej czarnej barwie w odróżnieniu od ogniw polikrystalicznych, które łatwo można rozpoznać po kolorze niebieskim. Sugerując się informacjami podanym powyżej, bardziej efektywnie będą pracować moduły czarne, które ponadto charakteryzują się niższym współczynnikiem temperaturowym.

Które panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne

Najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne – wybrane propozycje

Zastanawiasz się, jakie są najwydajniejsze panele fotowoltaiczne dostępne na rynku? Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje:

  • Longi Hi-MO 6, moc 590 W, sprawność 22,8% – uważany za najbardziej wydajny panel fotowoltaiczny na rynku (stan na maj 2023). Szeroką ofertę ogniw chińskiej marki Longi znajdziesz w hurtowni fotowoltaiki Sunprofi.
  • SunPower Maxeon 5, moc 440 W, sprawność 22,8%.
  • Jinko Solar JKM585N-72HL4-V, moc 585 W, sprawność 22,65%.
  • Akcome HC-Chaser SK9611M, moc 500 W, sprawność 21,6%.

Wydajność fotowoltaiki w ciągu roku – co warto wiedzieć?

Parametry techniczne paneli fotowoltaicznych (jak moc czy sprawność) to jedna rzecz. Warto też mieć świadomość, jakie czynniki wpływają na ich efektywną pracę. Należą do nich m.in.:

  • Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce a stopień nasłonecznienia – przez nasłonecznienie rozumiemy ilość promieniowania słonecznego docierającego na określony teren w konkretnym przedziale czasu. W Polsce wartość ta nie jest taka sama dla każdego regionu, jednak różnice są stosunkowo nieduże (nasłonecznienie waha się w granicach 950-1160 kWh/m2/rok).
  • Kąt nachylenia paneli – olbrzymie znaczenie pod kątem wydajności fotowoltaiki w ciągu roku ma również kąt nachylenia samych paneli oraz ich rozmieszczenie. Przyjmuje się, że w idealnej konfiguracji ogniwa powinny być nachylone pod kątem ok. 35-38° i ustawione idealnie w kierunku południa.
  • Stopień zacienienia – zacienienie paneli jest bardzo niewskazane i na dłuższą metę szkodliwe dla pracy instalacji. Nawet chwilowe przysłonienie ogniw obniża ich efektywność, a przy dłuższym zacienieniu może dojść do zaniku mocy w module. Przysłonięte panele zaczynają się nagrzewać i pobierać energię z pobliskich ogniw (działają na zasadzie odbiornika mocy). W efekcie pojawiają się tzw. hot-spoty, a moduł może ulec uszkodzeniu.
  • Stopień zabrudzenia – podobnie jak w opisywanym wyżej przypadku, także wszelkiego rodzaju brud (a więc warstwa pyłu, ptasie odchody, liście i gałęzie opadające z drzew) znacząco obniżają potencjał produkcyjny i wydajność paneli fotowoltaicznych.

Podsumowanie

Polecanym wyborem pod kątem wydajności są monokrystaliczne (czarne) panele fotowoltaiczne, które gwarantują większy uzysk energii, zaś ich montaż można przeprowadzić na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Zachęcamy do skontaktowania się z ekspertami od fotowoltaiki z hurtowni Sunprofi, którzy pomogli w przygotowaniu tego tekstu. Odpowiedzą oni na wszystkie Twoje pytania przed zakupem konkretnych paneli słonecznych. 


Data publikacji: 4 czerwca, 2023

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły