Dachówka betonowa

Kupno dachówek cementowych – koszt i reklamacje

Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek cementowych nie są droższe od pokryć z blachodachówki. Sam materiał jest wprawdzie nieco droższy, ale podczas montażu powstaje znacznie mniej odpadów przy docinaniu.

Cena 1 m2 pokrycia z dachówki betonowej to około 30 złotych. Podobnie jak w przypadku innych materiałów do krycia dachu, dokładny koszt zakupu dachówek cementowych obliczany jest indywidualnie dla każdego projektu.

Pokrycie z dachówek cementowych będzie funkcjonalne i bezpieczne dzięki rozwiązaniom systemowym. I choć akcesoria – takie jak folie dachowe, obróbki czy uszczelnienia – można zastąpić tańszymi odpowiednikami, nie warto na nich oszczędzać. Dzięki temu ograniczymy ryzyko błędów wykonawczych, które mogą sporo kosztować w przyszłości.

Pamiętajmy, że aby oszacować całkowitą cenę dachu, do ceny dachówek podstawowych należy doliczyć takie elementy, jak dachówki kształtowe, które służą do łatwego i estetycznego wykończenia kalenic (zdjęcie), grzbietów, koszy, szczytów oraz załamań połaci. Do dopasowania szerokości pokrycia bez docinania stosowane są dachówki połówkowe (zdjęcie). Pamiętać należy także o systemowych elementach komunikacji na dachu i zabezpieczeniach przeciwśniegowych czy choćby klamrach do mocowania dachówek.

Reklamacje

Dachówki cementowe – jak wszystkie towary – podlegają reklamacji. Zasady reklamacji każdy producent ustala indywidualnie i najlepiej zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem materiału na dach. Jedno jest pewne – wybierając dachówki renomowanego producenta nie tylko minimalizujemy ryzyko, że ulegną one zniszczeniu na dachu, ale zyskujemy także pewność, że gdy dojdzie do takiej sytuacji, będziemy mogli je bez większego problemu wymienić.

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest gwarancja na mrozoodporność. Jeśli producent jej nie udziela, lepiej nie kupować jego dachówek, bo może to oznaczać, że nie są wystarczająco odporne na niską temperaturę i już przy pierwszych mrozach będą się rozpadać, łuszczyć i kruszyć.

Dachówkę możemy reklamować także w sytuacji, gdy jej krzywizna przekracza dopuszczalne normy. Należy jednak pamiętać, że jeśli na całym dachu znajduje się dwadzieścia czy trzydzieści krzywych dachówek, to nie są one miarą dla całego dachu. Podczas rozpatrywania reklamacji na całe pokrycie do badań pobierana jest losowo pewna liczba dachówek. Może się zatem okazać, że będą to tylko proste dachówki i reklamacja zostanie odrzucona. W takiej sytuacji warto poprosić dostawcę o wymianę tylko tych krzywych, bądź wykorzystać je na docinki w koszach, czy grzbietach.

Reklamować możemy również “stłuczki” transportowe, pod warunkiem, że reklamacja zgłoszona zostanie przed rozpakowaniem dachówek z palet, a nie po zakończeniu układania dachu. Często niestety zdarza się, że usterki na dachu wynikają nie tyle z wadliwego produktu, lecz ze złego wykonawstwa. Dlatego ekipę dekarską należy wybierać ze szczególną starannością, by mieć pewność, że zakupione materiały zostaną dobrze wykorzystane.

4.6/5 - (5 votes)

Data publikacji: 19 października, 2014

Autor:

4.6/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły