Szkolenia

Kurs operatorów żurawi dekarskich

Firma Lift Polska zajmuje się nie tylko sprzedażą i wynajmem żurawi dekarskich. Warto bowiem wspomnieć, że cyklicznie organizowany jest kurs operatorów żurawi dekarskich, który kończy się egzaminem przed komisją z ramienia Urzędu Dozoru Technicznego.


Kurs operatorów żurawi dekarskich jest wymagany przez przepisy prawa w odniesieniu do osób, które obsługują maszyny tego typu. Chodzi tutaj o obsługę zarówno dźwigów własnych jak i wynajętych. W świetle przepisów prawa żuraw dekarski to żuraw samojezdny, stąd też kurs zapewnia kwalifikacje właśnie do obsługi maszyn tego typu.
Żuraw samojezdny (samochodowy, samobieżny) jest urządzeniem dźwigowym zabudowanym na podwoziu samochodu ciężarowego lub na specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Typowy żuraw składa się z wciągarek i wychylnego wysięgnika osadzonego na obrotowym pomoście, co zapewnia podnoszenie i opuszczanie ładunku oraz jego przemieszczanie przez obrót pomostu i zmianę wysięgu. Maszyna jest przystosowana do pracy w dwóch trybach – transportowym i dźwigowym. W trybie pracy dźwigowej podwozie dla zapewnienia stabilności wykorzystuje podnoszenie za pomocą wysuwnych podpór (łapach), które stanowią część urządzenia.
Kurs operatorów żurawi dekarskich

Kurs operatorów żurawi dekarskich – cel

Kurs operatorów żurawi dekarskich organizowany przez firmę Lift Polska ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do uzyskania kwalifikacji do obsługi żurawi samojezdnych.
Cykl kształcenia składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i jest zakończony egzaminem państwowym przed komisją UDT. Należy podkreślić, że kurs trwa tylko dwa dni, a trzeciego dnia odbywa się egzamin. Kursy są organizowane cykliczne w ciągu roku.

Warunki stawiane kandydatom

Osoby chcące odbyć kurs operatorów żurawi dekarskich muszą mieć ukończone 18 lat oraz stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy potwierdzone orzeczeniem lekarza uprawnionego do wykonywania badań profilaktycznych.

Program kursu

Kurs operatorów żurawi dekarskich bazuje na programie szkoleniowym, którego ramy tematyczne wynikają z przepisów prawa. Program kursu obejmuje zatem zagadnienia związane z budową żurawi samojezdnych, a także z urządzeniami zabezpieczającymi w żurawiu, wyposażeniem elektrycznym, obsługą żurawi samojezdnych oraz z pracą w specyficznych warunkach. Oprócz tego poruszana jest tematyka zawiesi i sprzętu przeładunkowego, dozoru technicznego nad urządzeniami oraz BHP i pierwszej pomocy.

O kurs operatorów żurawi dekarskich warto zadbać nawet wtedy, gdy nie mamy własnej maszyny. Mając bowiem takie uprawnienia można wynająć i samodzielnie obsługiwać żuraw bez wcześniejszego dodatkowego przygotowania.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

4.6/5 - (12 votes)

Data publikacji: 21 sierpnia, 2017

Autor:

4.6/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Henryk
    czwartek, 27 września, 2018

    Grunt to zdobyć dobry fach. Ja pracuję w budowlance. Zrobiłem kilka kursów z obsługi maszyn budowlanych w tym koparki oraz ładowarki w Kursal. I teraz mam większe perspektywy.

  2. Szymon
    wtorek, 17 grudnia, 2019

    żuraw dekarski to maszyna podobnie jak wózek widłowy która jeździ, trzeba mieć uprawienia do obsługi. szkolenie teoretyczne, praktyczne i egzamin musi być. może wydawać się, że chodzi tylko o podnoszenie i przemieszczanie materiałów ale to też wymaga logicznego myślenia. przy nieumiejętnej obsłudze łatwo o wypadek. fajnie, że szkolenia prowadzą nawet firmy dystrybucyjne te urządzenia.

Podobne artykuły