Drewno konstrukcyjne

Konstrukcyjne drewno lite – KVH

Konstrukcyjne drewno lite – KVH ( niem. KVH – Konstruktionsvollholz) – to nowoczesny, certyfikowany materiał drzewny wysokich technologii, który spełnia wymogi zdefiniowane przez normy DIN 4074/S10, zaliczany do grupy Engineered Wood Products. Produkcja KVH jest kontrolowana przez certyfikujące instytucje nadrzędne.

Charakterystyka drewna KVH:

Jego elementy są suszone do wilgotności 15% +/- 3%. Dzięki zapewnionej tak niskiej wilgotności drewna  zachowuje masę oraz stabilność kształtów i wymiarów ±1mm. To drewno  czterostronnie strugane, o cięciu co najmniej rozdzielającym rdzeń drzewa. Nie posiada żadnych uszkodzeń – nie ma na nim śladów grzybów czy insektów. Klasa wytrzymałości S10 / C24.

Konstrukcyjne drewno lite – KVH  ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie oraz przemyśle.  Drewno w budownictwie szkieletowym doskonale nadaje się  do konstrukcji ścian. Można je stosować do konstrukcji stropów. Belki stropowe są dekoracyjne. Drewno suche i strugane używane jest do konstrukcji więźby dachowej.

Inne zastosowania: belki do prac konstrukcyjnych  – altanki,  zadaszenia, garaże pergole itd., belki do suchej zabudowy jako konstrukcje pod płyty GK, OSB itp., a także legary pod deski podłogowe.

Występują dwa rodzaje KVH: Si dla konstrukcji widocznych, a także NSi dla konstrukcji niewidocznych  – najbardziej powszechne.

KVH – drewno do zadań specjalnych

Jego niewątpliwym atutem jest to, nie tracąc wytrzymałości, może osiągać długość do 13m. Tak duże wymiary osiągane są dzięki  łączeniu na mikrowczep ( złącze klinowe ), a także  klej wolny od formaldehydów. Jest certyfikowane i produkowane zgodnie z normą PN-EN 15497:2014-06

Tabela standardowych wymiarów KVH

KVH Nsi C24   grubość (mm)
wysokość ( mm )    40    60   80   100   120   140 
60 X
80 X
100 X
120 X X X
140 X X
160 X X X
180 X X
200 X X X X X
220 X
240 X X X X
280 X

 

 

4.1/5 - (9 votes)

Data publikacji: 21 marca, 2014

Autor:

4.1/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Michal
  środa, 6 czerwca, 2018

  Witam.
  Redaktor pomylił drewno kvh z bsh.
  Drewno dostępne pod nazwa kvh nie jest stosowane do konstrukcji lukowych ( stosowane jest tam drewno klejone warstwowo). Nie spotkałem się jeszcze z kvh które zostało poddaje impregnacji. Drewno kvh nie jest odporne na korozję ani grzyby, one zostały zniszczone w momencie suszenia komorowego (wysoka temperatura). I najważniejsze drewno kvh jest fabrycznie produkowane do znacznych rozmiarów (poprZez klejenie, jednak nie zapewnia to zwiększonej wytrzymałości), jest wręcz przeciwnie osiąga ono ok 80% wytrzymałości litego drewna certyfikowanego.
  Pozdrawiam

Podobne artykuły