Izolacje dachowe

L-Ments firmy Recticel – samonośny izolacyjny panel dachowy

L-Ments stanowi samonośny izolacyjny panel dachowy przeznaczony do izolacji termicznej dachów skośnych o kącie nachylenia między 15 a 60°. Płyty L-Ments od strony zewnętrznej możemy wykończyć w dowolny sposób układając dachówki, blachę na rąbek stojący, gonty lub łupek.

L-Mnets – budowa

Izolacyjny panel dachowy L-Ments składa się z następujących elementów: termoizolacyjnego rdzenia z pianki typu PIR pokrytego obustronnie paroizolacyjną okładziną, zintegrowanych w rdzeniu drewnianych wzmocnieniach krokwiowych o szerokości 45 mm i wysokości 120 mm, membrany dachowej i kontrłat. Rozstaw zintegrowanych w rdzeniu krokwi wynosi 600 mm. Zastosowane w panelach drewno ma atest p-poż i klasę wytrzymałości C24 (cf. EN 338). Zastosowane kontralty mają szerokość 45 mm i wysokość 30 mm.

L-Ments firmy Recticel - samonośny izolacyjny panel dachowy
L-Ments firmy Recticel – samonośny izolacyjny panel dachowy

Membrana dachowa
Nałożona fabrycznie metodą klejenia paroprzepuszczalna membrana Rectivent® zapewnia szybszy montaż, oraz optymalną odporność na deszcz. Zakłady membrany pokryte klejem umożliwiają zaklejenie sąsiadujących ze sobą pasów i osiągnięcie lepszego efektu wiatroizolacyjności.

Drewniane kontrłaty
Kontrłaty zamontowane są fabrycznie do panelu. Oznacza to bezpośrednią oszczędność czasu na etapie montażu elementów dachowych.

Wielowarstwowa okładzina z kraft aluminium
Obydwie wielowarstwowe okładziny z kraft aluminium chronią piankę PIR i optymalizują współczynniki izolacyjności. Po wewnętrznej stronie pełnią rolę paroizolacyjną. Po wewnętrznej stronie na okładzinie znajduje się dodatkowo oznaczenie ułatwiające montaż wykończenia poddasza.

Materiał izolacyjny z pianki PIR
Pianka izolacyjna typu PIR stanowiąca rdzeń elementu dachowego jest niezmiernie stabilna, odporna na nacisk, oraz posiada wysoki parametr izolacyjny (λd = 0,023 W/mK). PIR gwarantuje ponad to wyższe od innych podobnych materiałów bezpieczeństwo pożarowe.

Zintegrowane drewniane wzmocnienia
Niniejsze zintegrowane wzmocnienia drewniane powodują że element dachowy staje się samonośny. Dzięki ich wkomponowaniu w strukturę pianki PIR cały element staje się niezmiernie kompaktowy. Ponad to zintegrowane elementy powodują nadzwyczajne wzmocnienie struktury elementu dachowego L-Ments®.

Izolacyjny panel dachowy L-Ments – montaż

Izolacyjny panel dachowy jest montowany bezpośrednio na płatwiach lub belkach stanowiących konstrukcję dachu skośnego. Ilość płatwi/belek zależna jest od kąta nachylenia dachu i obciążeń jakie ma przenosić połać dachowa. Dla zapewnienia stabilnej struktury dachu wszystkie elementy konstrukcji budowlanej (konstrukcja drewniana, łączniki, podpory i znajdujące się pod nimi mury) powinny zostać poprawnie dobrane i zwymiarowane. Panele nie poprawiają i nie odpowiadają za stabilność pozostałych elementów konstrukcji.

Do mocowania paneli L-Ments z murłatą, belkami kalenicowymi lub płatwiami stosowane są wkręty Rectifix. Łączniki te wkręca się przez zintegrowaną kontrłatę oraz krokwiowe wzmocnienia stanowiące integralną część panelu L-Mnets. W przypadku mocowania paneli do belek pośrednich od wewnątrz należy je wykonać na wzmocnieniach. Zastosowanie znajduje wtedy profil kątowy lub łata drewniana co zapewnia odpowiednie pionowe rozłożenie sił na powierzchni dachu. Odpowiedni dobór ilości łączników jest ważny z punktu widzenia zabezpieczenia powierzchni dachu przed siłami ssącymi wiatru oraz obciążeniami.

Podsumowanie

Panele L-Ments to szybki i wygodny sposób na połać dachową. Izolacja tego typu znajduje zastosowanie w obiektach budowlanych znajdujących się w III klasie klimatycznej. W przypadku zastosowania na budynkach klasy IV, takich jak basen, należy uprzednio przeprowadzić niezależne badania w celu określenia i doboru właściwego rozwiązania. Dzięki redukcji więźby dachowej, płyty L-Ments pozwalają oszczędzić czas i pieniądze. W przypadku zastosowania paneli L-Ments w 1 dzień można zamknąć dach o powierzchni 200 m2. L-Ments jest na chwilę obecną jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań dających możliwość skutecznego, bezpiecznego i gwarantującego stałość parametrów technicznych dachu w czasie jego użytkowania.

5/5 - (42 votes)

Data publikacji: 25 maja, 2018

Autor:

5/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Grażyna
    środa, 22 stycznia, 2020

    Fajne rozwiązanie. A jaka oszczędność czasu! Mamy dobrej jakości półprodukt, który wystarczy zamontować na dachu.

  2. obywatel
    środa, 29 stycznia, 2020

    Dobrze,że postało coś takiego jak tu przedstawiony izolacyjny panel dachowy ,jest to o wiele lepsze rozwiązanie od dych izolacji stosowanych obecnie.Łatwość montażu jest tutaj dodatkowym atutem przemawiającym za stosowaniem tego innowacyjnego rozwiązania jakim jest izolacyjny panel dachowy L-Ments.

Podobne artykuły