Na rynku

Laureaci konkursu Dach w Wielkim Mieście

Wyniki XVI edycji konkursu studenckiego Architektury-Murator zostały ogłoszone: nagrodę główną otrzymali Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak z Politechniki Warszawskiej za projekt zagospodarowania dachów dolnej części Pałacu Kultury i Nauki. Zdaniem jury pod przewodnictwem architekta Tomasza Koniora zwycięski projekt może być ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością Placu Defilad i centrum Warszawy.

Tegoroczna edycja konkursu studenckiego Architektury-Murator ma na celu ukazanie możliwości wykorzystania dachu, czyli piątej elewacji budynku. W Polsce zazwyczaj zagospodarowywane są dachy nowo powstających obiektów lub instytucji. A co się dzieje na dachach osiedlowych bloków lub śródmiejskich kamienic? W jaki sposób można zaadaptować dach bądź poddasze, aby służyły mieszkańcom jako przestrzeń wspólna lub dodatkowe źródło dochodów? Jak je zaprojektować, aby dodatkowa kubatura nie obciążała konstrukcji i zapewniała podstawowe normy bezpieczeństwa? Na te pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu Dach w Wielkim Mieście.

Zadanie konkursowe polegało na zaadaptowaniu poddasza budynku lub zaprojektowaniu nowej kubatury na dachu istniejącego obiektu w dowolnie wybranym miejscu w Polsce – mógł on mieć charakter obiektu prywatnego (na przykład mieszkanie, dom), usługowego (na przykład sklep, biuro, restauracja) lub publicznego (na przykład dom kultury, biblioteka, szkoła). Na konkurs nadesłano 95 prac, z których trzy nie spełniły wymogów formalnych konkursu. Projekty oceniło jury w składzie: Tomasz Konior, przewodniczący jury Hugon Kowalski, sędzia Ewa Rudnicka, sędzia referent Wojciech Subalski, sędzia Ewa Porębska, sędzia, stały członek jury.

Nagrodę główną przyznano pracy, której autorami są Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak z Politechniki Warszawskiej, Wydział Architektury, rok VI. Nagrodę przyznano za trafny wybór wyjątkowego miejsca jakim jest niezagospodarowana i dotychczas niewykorzystana, a niezwykle atrakcyjna przestrzeń dachów dolnej części Pałacu Kultury i Nauki – czytamy w uzasadnieniu. Wybranie tak trudnego tematu jakim jest centrum Warszawy i jego dwuznaczna ikona, jest świadectwem świadomości projektowej autorów, a uwagę jury zwrócił również fakt, że projekt może być ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością Placu Defilad i centrum Warszawy.

Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia równorzędne:
– pracy, której autorkami są Kaja Borowska, Anna Kociszewska, Dorota Kwiatkowska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Architektury Wnętrz, rok II za całościowe potraktowanie tematu, świeżość i odwagę przyjęcia konwencji komiksowej
– pracy Katarzyny Krawczyk i Joanny Woźniak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydział Architektury i Wzornictwa, rok III za wprowadzenie miastotwórczej i atrakcyjnej funkcji na poziom dachów i za zaproszenie na wyjątkowy spacer – opowieść o mieście
– pracy, której autorami są Hanna Podladowska z Politechniki Łódzkiej, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, rok IV oraz Michał Starzyński z Politechniki Warszawskiej, Wydział Architektury, rok III za poetyckie odkrywanie nowych przestrzeni w mieście bez narzucania gotowych rozwiązań.

Honorową wzmianką wyróżniono pracę Adama Kosika ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Architektury Krajobrazu, rok III oraz Konrada Kunca, Politechnika Warszawska, Wydział Architektury, rok IV za podjęcie uniwersalnego tematu dachów blokowisk. Wyróżniona koncepcja jest próbą zmierzenia się z problemem usamodzielnienia się młodych ludzi.

Nagrodę przyznał również sponsor konkursu, firma FAKRO, a otrzymali ją laureaci nagrody głównej, Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak. Wyróżnienia przyznano także Joannie Wieczorek i Marice Dąbrowskiej z Politechniki Śląskiej, Wydział Architektury, rok II/II stopień oraz pracy Marty Płończak z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, rok III.

Konkurs studencki organizowany przez miesięcznik Architektura-Murator ma charakter ogólnopolski i jest otwarty dla studentów wydziałów architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego i innych, pokrewnych kierunków na państwowych i prywatnych uczelniach. W sumie, w ciągu 20 lat nadesłano około 2800 prac, a udział w konkursach wzięło ponad 7000 studentów.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 10 marca 2017 na Wydziale Rzeźby ASP, Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 w Warszawie. Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną na łamach miesięcznika Architektura-Murator oraz na stronie internetowej magazynu.

Źródło: Architektura-Murator

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 27 maja, 2017

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły