Chemia budowlana

Lazura Remmers HSL-30 – zastosowanie

W ofercie Remmers Polska Sp. z o.o. pojawiła się wyjątkowa lazura oznaczona symbolem HSL-30 przeznaczona do profesjonalnych zastosowań. Ten środek ochronny o podwyższonej skuteczności jest produktem klasy premium z rodzaju „3 w 1”, ponieważ będąc cienkowarstwową lazurą stanowi zarazem impregnat i powłokę gruntującą.

Drewno można chronić różnymi preparatami, wśród których prym wiodą różnego rodzaju impregnaty i lakiery lub lakierobejce oraz oleje, emalie i lazury. Te ostatnie zyskują ostatnio na popularności, gdyż nie tylko zabezpieczają surowiec przed czynnikami zewnętrznymi i wszelkimi zabrudzeniami. Chronią go również przed wnikaniem wody i rozwojem pleśni, jednocześnie pozostawiając na drewnie ochronna powłokę w różnych kolorach, które można wybrać z oferty producenta preparatu. Ich dodatkową zaletą jest zdolność do efektownego uwidaczniania rysunku drewna przy jednoczesnym działaniu – w przypadku lazur z rodzaju „3 w 1” – jak impregnat dzięki zdolności do wnikania w materiał. Lazury można stosować na każdym rodzaju drewna, które użytkowane jest wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz, gdzie narażone jest na działanie warunków atmosferycznych.

Lazura Remmers HSL-30

Wśród wielu dostępnych na rynku lazur szczególną uwagę zwraca lazura oznaczona symbolem HSL-30, oferowana przez spółkę Remmers Polska w opakowaniach o objętościach od 2,5 litra, poprzez 5 i 10 litrów, aż do pojemnika blaszanego z 20 litrami lazury.

Największą zaletą tej lazury typu „3 w 1” jest to, że stanowi ona połączenie impregnatu, powłoki gruntującej i lazury w jednym preparacie. W efekcie ten produkt, to optymalne zabezpieczenie drewna przed wilgocią, sinizną, pleśnią i glonami, a także promieniowaniem UV czy żerowaniem os. Co więcej, drewno pokryte lazurą HSL-30 jest naturalnie matowe i skutecznie oddycha, ale przede wszystkim z reguły nie wymaga mozolnego szlifowania, gdy przychodzi czas na odświeżenie powłoki po upływie dłuższego czasu. Jest to zatem oszczędność, zarówno odczuwalna w portfelu, jak i oszczędność czasu, który przy konkurencyjnych wyrobach trzeba by poświęcić na szlifowanie drewna, gdy stara powłoka uległa już zwietrzeniu.

Lazura Remmers HSL-30
Lazura Remmers HSL-30

Zastosowanie tego niełuszczącego się produktu jest bardzo szerokie, lecz z podstawowym zastrzeżeniem: nie nadaje się do pokrywania podłóg, tarasów czy drewnianych podestów. Przy takich zastosowaniach należy sięgnąć po inne produkty z oferty spółki Remmers, gdyż seria HSL-30, to 13 standardowych kolorów oraz wersja bezbarwna. Wszystkie do zabezpieczenia drewna stosowanego na zewnątrz. Producent ma tu na myśli drewno bez kontaktu z gruntem (według normy PN-EN 335-1: druga i trzecia klasa użytkowa), co oznacza m.in. drewniane elementy budowlane niezachowujące wymiaru, takie jak choćby płoty czy wiaty, deskowania bądź konstrukcje szachulcowe. Zastosowanie lazury HSL-30 obejmuje również drewniane konstrukcje budowlane, które częściowo zachowują wymiar, takie jak okiennice, altany ogrodowe czy wszelkie profile z drewna oraz konstrukcje w pełni zachowujące wymiar, czyli na przykład okna i drzwi, z tym że tutaj lazura musi stanowić podkład.

Kolejnym istotnym zastosowaniem lazur z serii HSL-30 jest wykorzystywanie produktu jako powłoki gruntującej, międzywarstwę i powłokę końcową. Warto przy tym pamiętać, że oprócz wersji bezbarwnej i 13 standardowych wybarwień, producent oferuje również szereg kolorów niestandardowych, pozwalając równocześnie użytkownikom na dowolne mieszanie, czy raczej wzajemne łączenie poszczególnych kolorów celem uzyskania wymarzonego i całkowicie indywidualnego wybarwienia. Ważne by wiedzieć, że optymalne stosowanie lazury, to praca zgodna z układem włókien drewna i konieczne jest nałożenie dwóch warstw, z których ta ostatnia powinna zostać naniesiona po wyschnięciu pierwszej, co następuje z reguły w ciągu 12 godzin przy temperaturze otoczenia ~20 st. C.

Prawidłowe stosowanie lazur HSL-30 wymaga od profesjonalistów przestrzegania kilku dodatkowych warunków i zasad, z których najważniejsza jest ta, która mówi o temperaturze surowca, otoczenia i podłoża, mieszczącej się w przedziale od +5oC do maksymalnie +30oC, jeśli chce się uzyskać optymalny efekt. Nakładanie lazury to proces, który można realizować na różne sposoby, a więc poprzez malowanie pędzlem, jak i poprzez zanurzanie, flutację czy natrysk, jednak istotne jest, by za każdym razem lazura najpierw została starannie rozmieszana, ale nie rozcieńczona, ponieważ produkt jest dostarczany standardowo w stanie gotowym do użycia.

Remmers Polska

4.8/5 - (52 votes)

Data publikacji: 13 sierpnia, 2019

Autor:

4.8/5 - (52 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    wtorek, 13 sierpnia, 2019

    Od dawna szukałem produktu do drewna,który byłby jednocześnie impregnatem i powłoką gruntującą.Lazura Remmers HSE-30 jako produkt 3 w 1 jest wyjątkowa i pozwoli mi zaoszczędzić czasu oraz pieniędzy ponieważ dobrze uwydatnia słoje drewna i jest według mnie uniwersalna.Z pewnością jeszcze w tym roku wypróbuję ten innowacyjny niełuszczący się produkt.

  2. Damian
    wtorek, 13 sierpnia, 2019

    Lazura to środek który skraca proces proces nakładania. Pracę możemy wykonać raz lub dwa razy jak słabo pokryje i drewno jest zabezpieczone i dobrze wygląda. Wersja z kolorem skraca Remmers HSL-30 wydaje się najbardziej odpowiednia. Takie malowanie powinno przetrwać kilka lat.

  3. rafal8647
    środa, 14 sierpnia, 2019

    interesujacy artykuł

  4. Konrad
    sobota, 6 maja, 2023

    Użyłem hsl 30m kolor ochech na konstrukcji zadaszonego tarssu. To już trzeci rok i nie widać żadnej różnicy od położenia do teraz.
    Przedemną wiata garażowa dwustanowiskowa oczywiście Remers.
    Polecam produkt dla profesjonalistów i na lata.

Podobne artykuły