Dachy płaskie

Lekki dach

Jednym z najważniejszych aspektów dla rozwiązań konstrukcyjnych dachu jest ciężar pokrycia. Jego odpowiedni wybór wiąże się też z ceną i estetyką całego budynku, gdyż poza wszelkim czynnikami technicznymi, istotnie wpływa na wygląd elewacji. W budownictwie jednorodzinnym wyróżnia się pokrycia ciężkie (dachówki cementowe lub ceramiczne) i pokrycia lekkie (blachy dachowe, papy, gonty bitumiczne). Kiedy stosować te ostatnie?

waga-ciezka-czy-lekka-czyli-kiedy-stosowac-lekkie-pokrycia-dachowe

Przede wszystkim odpowiednio dobrane pokrycie dachowe musi pasować do zaprojektowanej konstrukcji. Ten wybór decyduje o późniejszej trwałości oraz wyglądzie dachu.

Zasada nr 1: Wybór pokrycia do zaprojektowanego kształtu oraz kąta nachylenia połaci.

Ciężkie dachówki ceramiczne lub cementowe są mniej szczelne, dlatego powinno stosować się je na dachach o nachyleniu powyżej 20°. Jeśli jednak dach jest mniej spadzisty dobrze jest zdecydować się na pokrycie typu lekkiego, a tradycyjne dachówki zastąpić dachówką blaszaną, która na całej płaszczyźnie tworzy szczelną konstrukcję. Dzięki temu sprawdza się ona doskonale na dachach o mniejszym kącie nachylenia, również tych poniżej 15°. Zaś blachy płaskie można kłaść nawet przy 3° nachylenia połaci.

Zasada nr 2: Na wybór pokrycia ma wpływ budowa więźby dachowej.

Lekkie pokrycia takie jak blacha dachówkowa nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci np. większego zagęszczenia krokwi . Ponieważ jest wyjątkowo lekka można ją kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach, uzupełniając dodatkowo folią paroizolacyjną.

Ciężkie materiały, jak dachówki ceramiczne, cementowe czy łupek naturalny z uwagi na ciężar sięgający ponad 70 kg/m2 wymagają silniejszej konstrukcji np. w postaci krokwi o większym przekroju. Dlatego tak istotne jest dokonanie wyboru rodzaju pokrycia już podczas procesu projektowaniu domu. Pozwoli to uniknąć późniejszych kosztownych przeróbek i zminimalizować ilość napraw.

Zasada nr 3: Montaż poszczególnych materiałów na dachu wpływa na wybór pokrycia

Ze względu na lekką wagę a także wielkość arkuszy zdecydowaną przewagę mają dachówki blaszane. Wykonanie dachu z tych materiałów nie jest skomplikowane i nie wymaga pracochłonnych zabiegów. Arkusze składające się z kilku modułów umożliwiają szybki montaż, bez potrzeby mocowania każdej dachówki z osobna. To znacznie ułatwia i przyspiesza prowadzone prace.

Od odpowiednio dobranego pokrycia dachowego zależy funkcjonalność dachu, ale warto też wziąć pod uwagę jego wygląd. Musi on korespondować z elewacją i otoczeniem domu, pasować do jego stylistyki, tak aby razem tworzyło nierozerwalną całość, dobraną harmonijnie co do najmniejszego detalu.

ASZ

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 3 kwietnia, 2012

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Nicola
    sobota, 23 listopada, 2019

    Najchętniej wybierane w moim otoczeniu są pokrycia z blachy i jest to chyba całkiem niezły wybór. Są to pokrycia lekkie, można je szybko układać. Czasem tak lekkość może być jednak wadą, np. w trakcie wichur czy trąb powietrznych.

Podobne artykuły