Realizacje

Lokalny charakter szkoły

Piramidalny dach gospodarstwa “stolpboerderij” to charakterystyczny element architektoniczny krajobrazu północnej Holandii. Zdaniem architekta Kees Willems z firmy architektów i doradców Teeuwisse & Willems w Hadze, te specyficzne, lokalne kształty były inspiracją w opracowaniu projektu szkoły podstawowej De Zevensprong w Heerhugowaard.

Jednopiętrowe piramidy

Aktualnie sytuacja demografi czna wielu dzielnic mieszkaniowych z lat 60-tych ustabilizowała się. Prowizoryczne obiekty, które wówczas powstawały na nowych osiedlach i mogły pomieścić dzieci z wyżu demografi cznego, po spełnieniu swojej funkcji, powoli stają się niepotrzebne. W obecnej, bardziej stabilnej, sytuacji powstają trwalsze konstrukcje. Szkoła podstawowa De Zevensprong w Heerhugowaard została ostatnio całkowicie przebudowana. Teeuwisse & Willems zaprojektował w trzech narożnikach prostokątnego placu jednopiętrowe piramidy, mieszczące 6 sal dla starszych klas. Największa, czwarta piramida, przeznaczona do wspólnego użytkowania, wykracza poza granice prostokąta. Dla młodszych dzieci budowane są dwie sale z płaskim dachem. Piramidy, zainspirowane miejscowymi farmami “stolpboerderij”, zostały wyłożone szarą dachówką ceramiczną. Płaskiej dachówki Migeon Actua użyto również do wyłożenia ścian na przyległych elewacjach.

Figlarny styl

Lokalny charakter szkoły

Struktura nośna wyróżniających się dachów składa się z czterech podpór kratownicy, przechodzących z góry na dół przez żebra. Ocynkowane stalowe stopy łączą drewniane podpory i zakotwiczają je w betonowych cokołach. Ściany u dołu tej piramidalnej struktury są pionowe, a ona sama nie jest zabudowana do wierzchołka ze względu na limit wysokości, określony w planie zagospodarowania przestrzennego. Nad budynkiem rozciągają się, więc laminowane dźwigary. Akcentem ożywiającym tak wnętrze, jak i cześć zewnętrzną piramidy jest jej dwuspadowy dach. Podłoga pierwszego piętra przechodzi na zewnątrz ścian, tworząc gzyms. Światło dzienne wpada do sal, znajdujących się na niższym piętrze, przez dolną część szyb. Nad parterem, w ścianach, zamontowane są świetliki. W schowanych w dachach piramid ocynkowanych częściach, mieszczą się toalety i magazynki.

Kompleksowy projekt

Lokalny charakter szkoły

Połączenie rozmaitych kształtów i materiałów sprawia, że konstrukcja De Zevensprong jest dość skomplikowana. Każdy, kto ma pojęcie o bezwzględnych zasadach budżetowych będzie zdziwiony takim rezultatem. Teeuwisse & Willems mają jednak duże doświadczenie w projektowaniu wystroju wnętrz dla szkół. Na początku chodzi o przygotowanie optymalnego wykorzystania dostępnego budżetu. Architekt realizacji Christian Janssen mówi: „Jesteśmy w równym stopniu doradcami jak i architektami, mamy znaczne doświadczenie w projektowaniu wnętrz. Po zaakceptowaniu wstępnych pomysłów wykonuje się obliczenia, aby wykorzystać jak największą część dostępnego budżetu”.

Projekt: Szkoła podstawowa De Zevensprong, Heerhugowaard (Holandia)
Klient: Stichting Valete, Alkmaar
Architekt: Architekci i doradcy Teeuwisse & Willems, Haga
Architekci projektu: Kees Willems i Christian Janssen
Wykonawca generalny: De Geus Bouw, Broek op Langedijk
Firma dekarska: Pannendekkersbedrijf D. Pool, Winkel
Dachówka ceramiczna: Koramic Migeon Actua, łupkowa angoba

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 6 maja, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Teresa
    czwartek, 26 listopada, 2020

    Ciekawy sposób na ominięcie limitu wysokości z planu zagospodarowania przestrzennego. Fajnie chyba chodzić do takiej nietypowej szkoły.

Podobne artykuły