Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Ludwig Hook zdalnie sterowany elektrohak

Firma Lift Polska, znana była dotychczas głównie z wyłącznej na polskim rynku autoryzowanej działalności dystrybucyjnej popularnych maszyn marki Klaas. Jednak właśnie wprowadziła do swojej oferty unikalne rozwiązanie, jakim jest zdalnie sterowany hak do podnoszenia ładunków w sposób bezpośredni i pośredni. Za tym niezwykle ciekawym i innowacyjnym produktem stoi niemieckie przedsiębiorstwo Ludwigsystem GmbH & Co KG z siedzibą ulokowaną blisko austriackiego Salzburga.

Ludwig Hook zdalnie sterowany elektrohak

Czym jest elektrohak firmy Ludwighook?

Ludwighook i jego większy brat Ludwighook XL to potocznie nazywane przez branżę „elektrohakami” haki dźwigowe wyposażone we wbudowane zasilanie akumulatorowe i układ sterujący ich funkcją otwierania – zwalniania w oparciu o sygnał radiowy wysyłany przy pomocy pilota zdalnego sterowania, w który wyposażony jest operator dźwigu. Ich podstawowe parametry techniczne prezentują się w tabeli.

Tab. 1. Dopuszczalne sposoby montażu.
Wersja elektrohakaLudwighookLudwighook XL
Maks. udźwig2 T5.3 T
Waga produktu2.8 kg6.8 kg
Wymiary120 x 199 x 102 mm249 x 154 x 179 mm
Zasięg pilota50 m50 m
Częstotliwość sygnału868 MHz868 MHz
Napięcie akumulatora (V)4.8 Volt4.8 Volt
Typ akumulatoraNiMHNiMH
Zakres temperatur pracy-15° do + 60°-15° do + 60°
SzczelnośćIP 54IP 54
Zakres dostawy zestawuPilot i 2 elektrohaki z wbudowanymi akumulatorami, antena do pilota, ładowarka z okablowaniem, szeklePilot i 2 elektrohaki z wbudowanymi akumulatorami, antena do pilota, ładowarka z okablowaniem, szekle

Unikalność tego rozwiązania wynika z jego niezaprzeczalnej innowacyjności polegającej na częściowej automatyzacji pracy haka, która to automatyzacja nie tylko znacząco skraca czas cyklu pracy, ale też zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo operacyjne. Tylko poprzez wykluczenie konieczności manualnego zwalniania ładunku z elektrohaków przez operatora dźwigu bądź pomocnika operatora dźwigu skracamy czas cyklu pracy, w zależności od typu wykonywanego zadania, od kliku do kilkudziesięciu procent. Dodatkowo przez brak konieczności podchodzenia do świeżo osadzonego ładunku lub zaczepu elektrohaka, który znajduje się na znacznej wysokości, zmniejszamy prawdopodobieństwo wypadku w wyniku nieplanowanego przemieszczenia się nieprawidłowo osadzonego ładunku, lub zwyczajnie wypadku wynikającego z pracy wykonywanej na wysokości. Mając również na uwadze względy bezpieczeństwa, producent zadbał, by zwolnienie elektrohaków było możliwe wyłącznie przy ładunku opuszczonym na docelowe miejsce, co oznacza, że nie jest możliwe przypadkowe zwolnienie ładunku, gdy siła naprężenia uciągu na haku jest większa niż 25 kg. Bateria elektrohaka jest z kolei dobrana tak, aby wystarczała na 5-dniowy okres pracy (od poniedziałku do piątku) z ładowaniem przewidzianym na weekend. Zadziwiającą energoefektywność elektrohaki zawdzięczają sprytnemu rozwiązaniu polegającemu na tym, że pobierają one energię elektryczną z akumulatorów wyłącznie, gdy są zamknięte, a przestają pobierać w momencie ich otwarcia. Czas ładowania w pełni wyczerpanej baterii jednego elektrohaka wynosi około 4-5 godzin.

Nowość w ofercie LIFT POLSKA! Ludwig Hook zdalnie sterowany elektrohak

Elektrohak automatyczny służy oczywiście do pracy z ładunkami o masie mieszczącej się w granicach jego udźwigu i nie może być stosowany do podnoszenia i przenoszenia zwierząt (np. hodowlanych) czy ludzi. Korzystanie z niego oznacza również konieczność używania kompatybilnych akcesoriów (szekle, łańcuchy, pasy), ale te są standardowe i powinny być w pakiecie wyposażeniowym każdego szanującego się operatora dźwigu.

Nowość w ofercie LIFT POLSKA! Ludwig Hook zdalnie sterowany elektrohak

Stosowanie elektrohaka w praktyce

Haki Ludwighook można wykorzystywać na trzy podstawowe sposoby, przewidziane przez producenta i dokładnie opisane w instrukcji obsługi.
Są to: „„

 • Ciągnięcie bezpośrednie, w którym ładunek jest mocowany bezpośrednio na elektrohaku. Polega to na przymocowaniu szekli do otworu w nasadce haka, która z kolei może być włożona do haka ładunkowego. „„
 • Ciągnięcie pośrednie, w którym do haka ładunkowego, oprócz elektrohaka, zaczepiana jest druga lina (taśma lub łańcuch). To właśnie ona jest układana wokół ładunku lub przewlekana przez jego oczko, a następnie zawieszana na powrót w elektrohaku. „
 • Ciągnięcie w zaciśnięciu przez taśmę podnoszącą przewleczoną przez boczne oczka elektrohaka.

Zobacz jak w praktyce używać elektrohaków na naszym Youtubie:

Zgodnie z instrukcją producenta elektrohaki pracują zarówno z obciążeniem jednolinowym (0° odchyłu od pionu), jak też parami w trybie dwulinowego obciążenia (0° do 15° odchyłu od pionu) przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu podanym przez producenta. Dla mniejszych obciążeń na każdym z elektrohaków producent dopuszcza pracę dwulinową z odchyłem 15° – 45° lub nawet 45° – 60° (obciążenia na każdy elektrohak według instrukcji obsługi). Powyższe zasady dotyczą pracy zarówno z łańcuchami, jak i taśmami do pracy w oplocie.

Nowość w ofercie LIFT POLSKA! Ludwig Hook zdalnie sterowany elektrohak

Bezpieczna obsługa elektrohaka

Sterowanie elektrohakami odbywa się z poziomu zdalnego pilota radiowego, umożliwiającego jednocześnie kontrolę pracy czterech elektrohaków, które operator rozróżnia po kolorze ich malowania, a które to kolory mają swoje odpowiedniki nad właściwymi sobie przyciskami na pilocie. Nie jest konieczne, by sterowanie nimi było w jakiś sposób zabezpieczone przed niezamierzonymi ruchami. Dodatkowo, aby zapobiec uciążliwemu lub nawet niekiedy niebezpiecznemu przypadkowemu zwolnieniu elektrohaka przez operatora, producent przewidział konieczność wciśnięcia w odpowiedniej sekwencji dwóch przycisków tj. przycisku roboczego oraz przycisku odpowiedzialnego za zwalnianie danego elektrohaka lub przycisku grupowego, który to zwalnia wszystkie elektrohaki jednocześnie. Kto będzie miał największą korzyść z użytku elektrohaka.
Elektrohak może być stosowany w konfiguracji z dowolnym sprzętem dźwigająco-transportującym, jednak z racji ograniczenia w udźwigu tego urządzenia, tylko do prac, które nie przekraczają tego krytycznego parametru. Z krótkiego doświadczenia dystrybucyjnego firmy Lift Polska na polskim rynku wynika, że sprzęt ten jest szczególnie dobrze odbierany przez firmy specjalizujące się w pracy z wiązarami, budowie domów z bali oraz domów z elementów prefabrykowanych, a zainteresowanie tym rozwiązaniem jest bardzo duże.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

5/5 - (30 votes)

Data publikacji: 15 grudnia, 2020

Autor:

5/5 - (30 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jacek
  wtorek, 15 grudnia, 2020

  Całkiem przydatny gadżet taki hak zdalnie sterowany.Elektro hak jeśli okaże się tak dobry i niezawodny jak w opisie,to z pewnością znajdzie wielu chętnych do jego zakupu.

 2. Franek
  wtorek, 15 grudnia, 2020

  Urządzenia transportu pionowego są niezwykle cenne przy wszelkich pracach budowlanych. Dlatego też elektrohak z zasilaniem akumulatorowym będzie pomocny w sytuacjach gdzie transport ręczny staje się uciążliwy. Dodatkowym walorem jest zdalne sterowanie.

Podobne artykuły