Łupek

Łupek

W ostatnich dziesięcioleciach dachy kryte łupkiem święcą bezsprzeczny renesans. Ten niebieskoszary materiał naturalny o jedwabistym połysku jest dostępny na pokrycia różnych rodzajów.

Dachy kryte łupkiem mają długą tradycję w Europie Środkowej i Zachodniej. Kościoły, zamki, pałace, wille i reprezentacyjne rezydencje rodzinne były tradycyjnie kryte łupkiem. Już w Średniowieczu, w czasach Hanzy, łupek jako materiał do krycia dachów był ważnym towarem handlowym w pasie nadbałtyckim. Świadectwami tej długiej tradycji są imponujące dachy w Lubece, Gdańsku, Królewcu, Tallinie, Rydze i w Sankt Petersburgu.

Dzięki znacznemu polepszeniu warunków transportu ten estetyczny i trwały materiał dachowy może być oferowany na rynkach całego świata po przystępnych cenach. Ulepszenie technik wydobycia łupka doprowadziło do decydującego zmniejszenia ceny materiału. Nowe rodzaje pokryć dachowych oferowane w przystępnych cenach pomagają umocnić tendencje do stosowania łupka na pokrycia dachowe.

ŁUPEK

Łupek jest wydobywany przede wszystkim w regionach górskich i w tych regionach jest także najczęściej stosowany. Aby zapewnić ochronę przed często ekstremalnymi wypływami pogodowymi w tych regionach, dekarze rozwinęli w przeciągu ostatnich dwóch tysięcy lat specjalne techniki układania łupka. Tradycyjnie więc główną funkcją dachów krytych łupkiem była maksymalna ochrona przed wpływami pogodowymi. Na pierwszym planie stoją trwałość i bezpieczeństwo. Ponieważ nasi przodkowie nie dysponowali materiałami uszczelniającymi i blachami na obróbki dachowe byli zmuszeni przekrywać wszystkie przejścia, naroża i kosze dachowe całkowicie przy pomocy łupka. W wyniku tej konieczności rozwinięto z czasem wiele rzemieślniczo wymagających i estetycznych detali wykonania dachu. Należą one dzisiaj do architektury dachów łupkowych tak samo, jak wielkopowierzchniowe przekrycia łupkowe dachów i elewacji.

ŁUPEK

W wyniku renesansu łupka jako materiału budowlanego ten kamień naturalny rozprzestrzenił się poza swoje pierwotne obszary zastosowania udając się w wędrówkę po Europie. Trafiając do krajów o łagodnym klimacie łupek jako kamień naturalny umożliwia poza klasycznymi funkcjami dachu łupkowego realizację nowych stylowych idei architektonicznych. Na pierwszy plan wysuwa się wówczas piękno kamienia naturalnego i kompleksowa estetyka dachu.

Tendencje do realizacji stylizowanych dachów łupkowych wspiera jeszcze dodatkowo nowa oferta łupków barwnych. Poza niebieskoszarym łupkiem, paletę barw uzupełnia kilka naturalnych tonów zieleni i czerwieni. Tym samym łupek prezentuje się dzisiaj jako materiał pokryciowy na dachy i elewacje umożliwiający realizację indywidualnych idei architektonicznych.

Łupek – materiał ekologiczny

Szlachetny ciemny niebieskoszary kolor oraz jedwabisty połysk na dziesięciolecia – oto cechy charakterystyczne dachów łupkowych.
Czas pracuje nieustannie na koŁupek – materiał ekologiczny rzyść wytrzymałego kamienia naturalnego. Stworzony przed milionami lat przez matkę naturę łupek wykazuje doskonałe właściwości ekologiczne. Ponadto wprowadzone niedawno nowoczesne technologie produkcji umożliwiły powstanie interesujących ofert cenowych.

Nadaje się do tosowania przy wznoszeniu nowoczesnych domów o prostych liniach: podwójne krycie prostokątne wykonane z łupka firmy RathscheckNadaje się do stosowania przy wznoszeniu nowoczesnych domów o prostych liniach: podwójne krycie prostokątne wykonane z łupka firmy Rathscheck

Oprócz tradycyjnych pokryć z łupka mozelskiego firma Rathscheck opracowała w minionych dziesięcioleciach wiele nowych pokryć łupkowych. W ten sposób zainteresowani inwestorzy otrzymali nowe możliwości w dziedzinie dachu łupkowego.

Łupek – niepowstrzymany trend

Łupek cieszy się obecnie w Polsce coraz większą popularnością. Przyczynia się do tego coraz szersza oferta ekonomicznych pokryć dachowych. Pokrycia te są tańsze, gdyż są przede wszystkim łatwiejsze w ułożeniu. Jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań jest krycie uniwersalne. Jego cechami charakterystycznymi jest trwałość i estetyka, a ponadto posiada ono wszystkie cechy szlachetnego dachu łupkowego.

Nadaje się do stosowania przy wznoszeniu nowoczesnych domów o prostych liniach: podwójne krycie prostokątne wykonane z łupka firmy RathscheckNadaje się do stosowania przy wznoszeniu nowoczesnych domów o prostych liniach: podwójne krycie prostokątne wykonane z łupka firmy Rathscheck

Prostolinijne podwójne pokrycie jest odwieczną tradycją w Anglii i Francji. Dzięki podwójnemu kryciu system ten jest szczególnie szczelny i jest wyrazistym akcentem na nowoczesnych budynkach. Również w tym przypadku stosunek ceny do jakości jest bardzo atrakcyjny.

Dlaczego łupek ma jedwabisty połysk

Łupek jest minerałem osadowym powstałym przed milionami lat i w przypadku płytki o grubości 5 mm składa się m.in. z około 450 warstw. Te błyszczące warstwy minerału ulegają zanieczyszczeniu, podobnie jak wszystkie inne materiały budowlane wystawione na działanie warunków atmosferycznych. W tym przypadku warunki te (wiatr i czynniki pogodowe) sprawiają, że nowe jedwabiście błyszczące warstwy miki wydostają się na powierzchnię. W ten sposób płytka łupka traci w ciągu 100 lat około 0,3 mm swojej grubości. Dla trwałości dachu ta niewielka utrata materiału nie ma żadnego znaczenia, tłumaczy jednakże, dlaczego dach łupkowy zachowuje tak elegancki połysk nawet po wielu latach.

Pokrycie uniwersalne z łupka firmy Rathscheck prezentuje klasyczną elegancję.Pokrycie uniwersalne z łupka firmy Rathscheck prezentuje klasyczną elegancję.

Fot. Rathscheck
www.rathscheck.pl

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 26 marca, 2013

Autor:

4.9/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły