Na rynku

Magazyn EUROTEC GmbH na terenie Polski – maksymalne skrócenie dostaw

Niemiecka firma Eurotec GmbH, rozwijana sukcesywnie już od 24 lat, jest cenionym dostawcą zróżnicowanych technologii mocowań m.in. w segmencie budownictwa drewnianego, budowy tarasów czy zamocowań betonowych. Polski rynek dekarsko-ciesielski od samego początku dobrze zna wyroby marki Eurotec, a dziś korzysta z jeszcze krótszych łańcuchów dostaw dzięki niedawno uruchomionemu magazynowi w Piasecznie pod Warszawą.

Magazynowanie i logistyka w modelu biznesowym Eurotec GmbH

Eurotec GmbH jest średniej wielkości przedsiębiorstwem, które zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją specjalistycznych produktów na rynki krajowe w całej Europie, docierając do profesjonalnych sprzedawców, którzy następnie przejmują dystrybucję na lokalnym rynku branżowym. Jest to sprawdzony model prowadzenia biznesu, gwarantujący zdrowe relacje z rynkiem, w którym czas dostawy towaru jest jednym z czynników o kluczowym znaczeniu. W ramach tego modelu, jeszcze niedawno dystrybucja produktów Eurotec na rynku polskim oparta była na schemacie, w którym zamówienia lokalnych sprzedawców z terenu całej Polski lądowały w niemieckiej centrali, która następnie zlecała realizację dostaw swojemu magazynowi głównemu zlokalizowanemu pod Hagen. Dziś jest jednak inaczej dzięki uruchomionemu w 2023 roku nowemu magazynowi lokalnemu pod Warszawą. Nadal oczywiście jest tak, że przedsiębiorstwo może bazować na dostawach bezpośrednio z magazynu zlokalizowanego w Niemczech, realizując dostawy w ciągu kilkudziesięciu godzin dzięki sieci autostrad. Pojawiło się jednak zbyt wiele argumentów przemawiających za tym, by przy aktualnej wielkości obrotów pomyśleć o lokalnym magazynie obsługującym rynek polski.

Podstawy teorii optymalizacji kosztów prowadzenia biznesu wskazują na wiele czynników wymagających rozważenia przy poziomie rozwoju dystrybucji, jaki zanotowała firma Eurotec GmbH, jednak najbardziej kluczowymi okazały się następujące:

  • Koszty logistyki: koszty wysyłki towarów z Niemiec do Polski z czasem okazały się zbyt wysokie w porównaniu z kosztami utrzymania dodatkowego lokalnego magazynu,
  • Czas dostawy: szybkość dostawy ma znaczenie dla klientów, zwłaszcza na rynku profesjonalistów, dlatego posiadanie lokalnego magazynu było optymalną drogą do skrócenia tego czasu i osiągania co raz większej przewagi strategicznej nad konkurencją,
  • Przepisy celne i podatkowe: aktualne przepisy dotyczące przepływu towarów między Niemcami i Polską regulują odpowiednie postanowienia Unii Europejskiej o wspólnym rynku. Dzięki temu zbiorcze zaopatrywanie lokalnego magazynu w asortyment przez magazyn główny przy centrali jest niezwykle łatwe i tanie.
Magazyn EUROTEC GmbH na terenie Polski – maksymalne skrócenie dostaw

Nowoczesna produkcja warunkiem rozwoju i ekspansji na rynkach Europy

Zanim jednak produkty trafią do magazynu – głównego czy lokalnego – muszą zostać wytworzone w taki sposób, by mogły – w dłuższej perspektywie – być maksymalnie konkurencyjne. Dlatego przedsiębiorstwo Eurotec GmbH postawiło ponad dekadę temu na produkcję w oparciu o nowoczesne systemy sterowania poszczególnymi procesami, przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technik przemysłowych. Niezależnie więc, która halę produkcyjną weźmie się pod lupę, za każdym razem spotka się tam wysoki poziom automatyzacji i rozwiązania z pogranicza Internetu Rzeczy (komunikacja M2M według założeń Industry 4.0).
Z punktu widzenia produkcyjnych procesów technologicznych, najistotniejsze dla Eurotec GmbH są cztery:

  • wykrawanie z gięciem i tłoczeniem: przy wykorzystaniu pras mimośrodowych o nacisku 40-400 ton i maksymalnej liczbie suwów 400 na minutę; obróbka taśm o szerokości do 500 mm i grubości 0,15–8 mm, gdzie produkcja odbywa się przede wszystkim z kręgu za pomocą specjalnie skonstruowanych wykrojników wielotaktowych bądź narzędzi wielozabiegowych – w ten sposób powstają m.in. klipsy rombowe, klipsy elewacyjne i narożniki ścinane,
  • formowanie na zimno elementów z długim członem – wytwarzanie wkrętów w jednym zautomatyzowanym toku produkcyjnym obejmującym 8 kroków obróbki: tak powstają m.in. wkręty specjalne KonstruX z gwintem na całej długości oraz śruby dachowe Topduo,
  • formowanie natryskowe z tworzywa sztucznego: nowoczesny park maszynowy w nowej hali obejmuje łącznie osiem wtryskarek umożliwiających przetwarzanie najróżniejszych termoplastów odpowiednio do zapotrzebowania i zastosowania (m.in. stopy regulowane Profi-Line),
  • technika wytłaczania extrusion: surowiec (głównie EN AW 6063) jest podgrzewany i prasowany pod ciśnieniem przez narzędzie kształtujące, przez co powstaje proste pasmo metalu ze stałym profilem, które można przycinać na wybraną długość (1 do 6 metrów); w ten sposób wytwarzane są wszystkie aluminiowe profile systemowe, takie jak EVO lub Eveco.

Tak wytworzone wyroby przechodziły jeszcze niedawno tylko do magazynu głównego, z którego do Polski wyjeżdżało codziennie mnóstwo przesyłek dla polskich nabywców. To się jednak zmieniło w 2023 roku, co rynek polski przyjął z dużym uznaniem.

Powstanie magazynu w Polsce i skutki tej przełomowej decyzji

Zanim doszło do podjęcia tej istotnej dla polskich odbiorców decyzji, decydenci przedsiębiorstwa Eurotec przeprowadzili nie tylko analizę ekonomiczną, ale też konsultacje z ekspertami ds. logistyki oraz prawnikami zajmującymi się kwestiami celno-podatkowymi. Wnioski okazały się jednoznaczne i zaraz po uspokojeniu się sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS Cov 2, czyli na wiosnę 2023 roku, firma uruchomiła w Polsce duży magazyn. Znajduje się on w Piasecznie, około 10 km na południe od Warszawy, w nowoczesnym kompleksie biurowo-magazynowym Logicor. Taka lokalizacja jest nieprzypadkowa, gdyż bardzo blisko przebiega obwodnica Warszawy oraz autostrada A2 z kilkoma kluczowymi węzłami, co dodatkowo owocuje efektem synergii. Magazyn został przygotowany na 500 miejsc paletowych, jest w dużej mierze zautomatyzowany i dwa razy w tygodniu zasilają go dostawy z magazynu głównego w Niemczech. Dzięki temu magazyn zapewnia polskim dystrybutorom nie tylko stały dostęp do standardowego i najbardziej popularnego asortymentu, ale też oferuje stałą dostępność pozycji uznawanych za raczej specjalistyczne i zamawianych o wiele rzadziej. Taka polityka magazynowa buduje jeszcze większe zaufanie pośredników jak też i końcowych odbiorców do marki, która od lat cieszy się coraz mocniej ugruntowaną pozycją rynkową.

Zatem pierwszym skutkiem, odczuwalnym zaraz po uruchomieniu magazynu, było wyraźnie skrócenie czasu dostaw oraz zagwarantowanie szerszego spektrum towarów dostępnych od ręki, co rynek błyskawicznie docenił. Drugim szybko odczuwalnym przez firmę skutkiem, były istotnie zmniejszone koszty ponoszone na logistykę. Dotychczasowe dziesiątki pojedynczych wysyłek z niemieckiego magazynu zastąpiły dwie w ciągu tygodnia większe dostawy do magazynu w Piasecznie, który dalszą dystrybucję przejął już na siebie, realizując ją według polskich, a więc niższych stawek. Trzecim i najtrudniej mierzalnym, ale jakże wyraźnie odczuwalnym skutkiem uruchomienia magazynu pod Warszawą, stał się wzrost znaczenia marki i zaufania do niej polskiego rynku. Dlatego w tym miejscu przedsiębiorstwo Eurotec GmbH pragnie przekazać swoim Klientom najserdeczniejsze podziękowania za dotychczasową owocną współpracę, życząc im stabilnego wzrostu generowanych wspólnie obrotów i zysków, w czym nowo otwarty magazyn na pewno odegra istotną rolę.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331-6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team


Data publikacji: 14 marca, 2024

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły