Elektronarzędzia

Makita dla dekarzy, cieśli i blacharzy.

Istnieje już od 103 lat. Jest światowym liderem. Lista branży, gałęzi, dziedzin czy segmentów rynku w których stosowane są jej wyroby, jest niezwykle długa długa. Funkcjonuje na każdym kontynencie i praktycznie w każdym kraju świata. Jej nazwa to marka sama w sobie, synonim jakości, innowacyjności i dopracowania technologicznego w każdym szczególe, przy jednoczesnym mistrzostwie w dziedzinie wzornictwa. Od kilku dekad taka jest: szalenie profesjonalna. MAKITA.

Właśnie dlatego Makita!

Historia marki w Polsce sięga zaledwie 1995 roku, kiedy to zarejestrowana została spółka Makita Sp. z o.o. z centralą w Bielsku-Białej. To, że marka, a właściwie jej wyroby odniosły spektakularny sukces na naszym rynku wynika w dużej mierze z dokonań Makita Corporation osiągniętych na przestrzeni ostatniego półwiecza, czyli poczynając od wczesnych lat 70-tych i mocnego wejścia na rynek USA. Sukces odniesiony na tym wymagającym rynku przyspieszył ekspansję – kolejne podbijane rynki to m.in. państwa Europy Zachodniej (Francja, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy), Kanada, Australia, następnie Ameryka Południowa i Azja (Indie i Chiny) oraz Rosja i pozostałe rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Za tymi sukcesami stoi nie tylko szerokie portfolio złożone z ponad 1000 wysokiej jakości wyrobów  adresowanych do dziesiątek grup odbiorców branżowych – kilka z nich zostanie opisanych poniżej – ale przede wszystkim szalenie wysoka jakość przy jednocześnie jej doskonałej relacji do ceny dowolnie wybranego z katalogu produktu. Dodawszy do tego świetne wzornictwo, ergonomię i innowacyjność, uzyskuje się narzędzia po prostu najlepsze w każdej kategorii. Właśnie dlatego Makita!

 

Przegląd najważniejszych grup narzędzi.

W ofercie marki Makita wyróżnić można mnóstwo grup produktowych, adresowanych do specjalistów w określonych działach ogólnie pojętej branży budowlanej, obejmującej wszelkiego rodzaju budownictwo, konstrukcje i instalacje. Dla specjalistów pracujących na dachach marka przygotowała cały wachlarz nożyc do blachy, zarówno tych tnących w linii prostej blachy ze stali nierdzewnej czy walcowanej na zimno, jak też radzących sobie z cięciem po łuku, przy czym można wybrać modele zasilane z sieci, jak też akumulatorowo.

nożyce skokowe Makita JN1601

Najpopularniejszą grupą nożyc są nożyce skokowe z modelem JN1601 na czele. Model ten, zasilany prądem 230 V / 50 Hz, tnie blachę płaską, falistą i trapezową przy prędkości skokowej 2200 / min. oraz długości skoku wynoszącej 7 mm. Rękojeść narzędzia jest smukła i ergonomiczna, pomaga też niewielka waga – zaledwie 1.6 kg przy mocy znamionowej silnika 550 W. Matryca ustawiana jest bezstopniowo i obraca się o 360º z blokadą co 90º. Maksymalne zdolności cięcia blach aluminiowych i stalowych to odpowiednio 2.5 mm i 1.6 mm przy ich wytrzymałości 200 i 400 N/mm2.

nożyce skokowe makita JN1601

nożyce skokowe Makita JN1601

nożyce skokowe Makita DJS161RFJ

Inną ciekawą pozycją jest grupa akumulatorowych nożyc, a wśród nich model DJS161RFJ, który zasila 18-woltowy akumulator Li-Ion. Przy częstotliwości skoków 4300 / min. na biegu jałowym i wadze 2.2 kg, narzędzie pozwala ciąć blachy: stalową o grubości do 1,6 mm a ALU do 2.5 mm – wszystko to bez konieczności podciągania prądu, bez przeszkadzającego kabla zasilającego.

nożyce skokowe Makita DJS161RFJ

nożyce skokowe Makita DJS161RFJ

Makita oferuje dekarzom również akcesoria usprawniające pracę na wysokości i w dużej mierze eliminujące konieczność notorycznego schodzenia na dół po kolejne narzędzie. Chodzi tu o pasy dekarskie, które oprócz oczywistej kieszeni na młotek i kilku kieszonek na wkręty, kołki, gwoździe oraz ręczne nożyce do cięcia blachy, wyposażone są też w mocne zapięcie na wiertarkę lub wkrętarkę akumulatorową.

wiertarko-wkrętarka Makita ddf459z

Wspomniane właśnie wkrętarki, zasilane energią z wydajnych baterii Li-Ion, stały się w ostatnich dwóch dekadach narzędziami niezbędnymi podczas wykonywania pokryć dachowych i chodzi tu zarówno o typowe wiertarko-wkrętarki, jak też i o wkrętarki udarowe. Myśląc o tej pierwszej kategorii warto skierować swoją uwagę w stronę modelu DDF459RFJ, który dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego osiągnął wagę zaledwie 1.7 kg przy pojemności baterii 3.0 Ah i który oferuje maksymalny moment obrotowy twardy na poziomie 45 Nm (miękki 25 Nm). Maksymalne średnice wiercenia tym narzędziem w stali i drewnie to odpowiednio 13 i 38 mm. Szybkomocujący uchwyt wiertarski 13 mm, walizka z dwoma akumulatorami i szybką ładowarką, to w tym przypadku oczywistość, ale nie jest oczywistością to, że model ten obsługuje również akumulatory o pojemności do 6.0 Ah, co pozwala często na całodzienna pracę bez potrzeby wymiany baterii.

wiertarko-wkrętarka makita ddf459z

wiertarko-wkrętarka makita ddf459z

wkrętarka Makita DTD170RTJ

Myśląc o wkrętarkach udarowych marki Makita warto przyjrzeć się bardzo lekkiemu modelowi o symbolu DTD170RTJ. To zasilane bezszczotkowym silnikiem narzędzie z uchwytem 6-kątnym ¼”, oferuje moment obrotowy na poziomie 175 Nm i cztery biegi wkręcania udarowego przy częstotliwości udarów sięgającej 3800/min. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem są w nim tryby „T” i „A”, gdzie pierwszy służy do szybkiego wkręcania śrub samowiercących, zaś drugi polega na tym, że wkrętarka zaczyna wkręcać wpierw z małą prędkością obrotową, by po chwili włączyć udar i błyskawicznie zwiększyć w sposób płynny prędkość aż do osiągnięcia maksimum. Przydatnymi dodatkami są wskaźnik poziomu naładowania baterii i dioda LED podświetlająca obszar roboczy i wyłączająca się z opóźnieniem po zaprzestaniu obrotów wrzeciona narzędzia.

wkrętarka makita DTD170RTJ

wkrętarka makita DTD170RTJ

pneumatyczna gwoździarka Makita AN902

Montaż łat i deskowanie to prace wymagające użycia gwoździarek, których oferta ze strony marki Makita obejmuje zarówno wersje pneumatyczne, jak i gazowe oraz akumulatorowe – te dwie ostatnie grupy to oczywiście narzędzia mobilne (bezprzewodowe). Ciekawą propozycją dla dekarzy jest pneumatyczna gwoździarka AN902, wbijająca pojedynczo lub sekwencyjnie płaskie gwoździe o długości 45-90 mm przy ciśnieniu roboczym od 5 do 8 bar. Narzędzie obsługuje gwoździe łączone drutem, waży 3.5 kilograma, dysponuje magazynkiem na 150 do 300 gwoździ i oferuje regulację głębokości wbijania gwoździ.

pneumatyczna gwoździarka Makita AN902

pneumatyczna gwoździarka Makita AN902

Piła tarczowa Makita 5008MG

Budowa lub naprawa dachu wymaga nieraz od fachowca użycia szlifierki kątowej celem oszlifowania twardego materiału. Ich wybór w ofercie marki Makita jest bardzo szeroki, obejmujący praktycznie wszystkie standardy wielkości tarczy, jak i sposoby zasilania narzędzia. Inne powszechnie stosowane w dekarstwie narzędzia to ręczne pilarki tarczowe, lekkie ale mocne narzędzia umożliwiające cięcie pod kątem 90º lub skośnie z pochyleniem do 45º. Świetnym reprezentantem tej grupy narzędzi jest model 5008MG o mocy znamionowej 1800 W, ważący 5.1 kg i wyposażony w tarczę o średnicy 210 mm. Pilarka ta pozwala zagłębić tarczę w materiale na 75 mm przy cięciu pod katem prostym i 57 mm przy cięciu skośnym 45º, zapewniając obroty na poziomie 5200 / min. bez obciążenia.

Piła tarczowa Makita 5008MG

Piła tarczowa Makita 5008MG

Warto pamiętać o dodatkowej korzyści wynikającej z faktu korzystania z elektronarzędzi marki Makita – o gwarancji. Dla całej oferty oraz wszystkich opisanych powyżej modeli wynosi ona 3 lata, przy czym dla samych akumulatorów jest to dodatkowa gwarancja 2-letnia. Na to nakłada się szybka i sprawna praca serwisu, który statystyki dotyczące czasu „załatwienia” pojedynczego narzędzia sprowadził do niezwykle krótkiego okresu.

 

Podsumowanie.

Dekarze, cieśle, blacharze – wszyscy oni korzystają z elektronarzędzi i wszyscy oni są częścią ogólnie pojętego rynku budowlanego, dla którego co roku przygotowywane są rankingi porównujące poszczególne marki produktowe na nim obecne. Jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Polsce jest  tytuł Złotej Budowlanej Marki Roku, który przyznawany jest w oparciu o badania rynku przeprowadzane corocznie przez ASM Centrum Badań i Analiz Sp. z o.o. Ostatnia edycja konkursu w kategorii Elektronarzędzia to wielkie i niekwestionowane zwycięstwo marki Makita. Jest to nagroda przyznana przez użytkowników profesjonalnych, wykonawców i fachowców, którzy w tegorocznej anonimowej ankiecie wskazali na Makitę jako markę o najwyższej jakości, najlepszej relacji jakości do ceny i przede wszystkim jako markę najczęściej używaną podczas pracy. Trudno o lepsze potwierdzenie pozycji Makity na rynku polskim – pozycji lidera.

4.9/5 - (46 votes)

Data publikacji: 2 października, 2018

Autor:

4.9/5 - (46 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Michał
    środa, 23 stycznia, 2019

    Elektronarzędzia marki Makita dobrze mi się kojarzą, ich sprzęt działa bez zarzutu. Korzystam z wiertarko-wkrętarki która działa spokojnie cały dzień. Potwierdzam, Makita to profesjonalny sprzęt dla fachowców.

  2. Jan
    sobota, 28 sierpnia, 2021

    Makita to jedna z wiodących marek na rynku będą pewnego rodzaju wzorcem. Profesjonaliście często korzystają z ich narzędzi budząc podziw innych, gdyż jakość i szybkość pracy jest dużo lepsza. Obserwując ekipy pracujące na okolicznych budowach widzę, iż te z górnej półki często posiadają coś z Makity. Inne ekipy starają się pozyskać sprzęt podobnej klasy ale do dziś Makita to ekstraklasa narzędziowa i jednocześnie lider rozwoju. Wkrętarki, wiertarki piły tarczowe zawsze widać ale jest też coraz częściej coś z innej grupy urządzeń.

Podobne artykuły