Chemia budowlana

Malowanie dachów z użyciem agregatu natryskowego

Jeśli jesteś właścicielem domu, to z całą pewnością zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zadbać o swój dach i przedłużyć jego żywotność, aby ustrzec się przed sporym wydatkiem związanym z wymianą zniszczonego dachu. Dachy z biegiem czasu tracą nie tylko kolor, ale ulegają również powolnemu niszczeniu, które objawia się wapiennymi wykwitami na blasze, mchem i porostami coraz bardziej pokrywającymi powierzchnię dachu, czy też uszkodzeniami mechanicznymi, czyli pęknięciami, dziurami i rdzą.

Co wpływa na żywotność dachu z blachy?

malowanie dachu z blachy

Każda powierzchnia dachu jest narażona na oddziaływanie różnorodnych, szkodliwych czynników, które zależne są od strefy klimatycznej, terenu, na jakim znajduje się dom, oraz stopnia zanieczyszczenia powietrza – inne warunki panują w terenach górskich, inne w nadmorskich a jeszcze inne w dużych, zatłoczonych i zanieczyszczonych aglomeracjach.

Sprawdźmy zatem, jakie czynniki wpływają na żywotność dachu.

Warunki atmosferyczne

Głównym czynnikiem wpływającym na stan pokrycia dachowego są warunki atmosferyczne, czyli:

  • opady deszczu i śniegu – woda opadowa (niebezpieczna szczególnie podczas przymrozków), zalegający śnieg czy padający grad, to czynniki, które powodują uszkodzenia blachy: dziury, wgniecenia i pęknięcia. Woda, przenikając przez takie uszkodzenia, powoduje z jednej strony pojawienie się rdzy, z drugiej jeszcze większe uszczerbki – rozmarzanie, przenikanie wilgoci pod pokrycie oraz gnicie i pleśnienie drewna konstrukcyjnego. Może to powodować osłabienie konstrukcji dachu oraz wpływać na zdrowie mieszkańców, wywołując alergie na powstałe w ten sposób grzyby. Wilgoć sprzyja również osiadaniu na powierzchni dachu mchów i porostów, a na płaskich dachach nawet niewielkich roślin, które zagnieżdżają się
    w mikropęknięciach i szczelinach, powiększając je wraz ze wzrostem i jeszcze bardziej uszkadzają dach;
  • temperatura powietrza – temperatura powietrza znacząco wpływa na kondycję pokrycia dachowego. Dobowe i roczne wahania temperatur bywają wręcz ekstremalne i powodują kurczenie i rozprężanie blachy. Pomijając w tym momencie jakość blachy, która powinna być odpowiednia i dobrej jakości, nawet drobne mikropęknięcia spowodowane temperaturą pogłębiają się, powodując dalsze uszkodzenia i coraz to większe ogniska korozji;
  • promieniowanie UV – promienie słoneczne i promieniowanie UV rozbijają wiązania chemiczne polimerów, z których wykonane jest pokrycie dachowe i powodują nie tylko wyblaknięcie koloru, ale też z czasem uszkodzenia powłoki ochronnej na powierzchni blachy.

Uszkodzenia mechaniczne

Uszkodzenia takie powstają na skutek działania przyrody lub człowieka:

  • uszkodzenia mechaniczne – spowodowane są głównie przez ekstremalne warunki atmosferyczne jak grad czy porywisty wiatr i wynikające ze  spadających gałęzi, części roślin lub kulek lodu. Poza tym uszkodzenia pokrycia dachu spowodowane są przez nieumiejętnie przeprowadzane prace konserwacyjne, np. odśnieżanie dachu, naprawy komina i okuć – bez wprawy łatwo przy nich uszkodzić blachę;
  • zanieczyszczenia otoczenia – duże aglomeracje, przemysł oraz związane z nimi kwaśne deszcze i opad wraz z deszczem zanieczyszczeń przemysłowych i pyłów, które osiadają na dachu, mogą powodować mikrouszkodzenia, przekształcające się z czasem w duże ubytki.

Malowanie dachu sposobem na konserwację

malowanie dachow

Malowanie jest jednym z podstawowych zabiegów konserwacyjnych dla pokryć dachowych z blachy. Nie tylko nadaje ono głębi koloru, wzmacnia go, czy nawet całkowicie zmienia barwę poszycia, ale przede wszystkim zabezpiecza blachę przed korozją, utratą powłoki ochronnej, jej degradacją oraz przedłuża tym samym jej żywotność. A wszystko to dzięki zawartym w dobrych farbach związkom ochronnym.

Natryskowe malowanie dachów

Natryskowe malowanie dachu to skuteczna i szybka metoda odnawiania ich powierzchni.

Malowanie dachu z blachy tą metodą daje największe korzyści – minimalizuje zużycie farby, zapewnia równe krycie i pozwala pokryć nawet bardzo dużą powierzchnię w krótkim czasie.

W przypadku malowania natryskowego, prócz farby, potrzebujemy urządzenia do natrysku, czyli agregatu malarskiego, który równomiernie rozpyli farbę na powierzchni malowanego dachu, nadając jej idealną gładkość.

Zależnie od parametrów, agregat natryskowy to urządzenie mogące służyć do nanoszenia farby, szpachli, mas bitumicznych i impregnatów nie tylko na blachę, ale też inne materiały dachowe i elewacyjne (m.in. na powierzchnie z dachówki ceramicznej, drewna, metalu, czy różnych tynków).

Farba sprężona pompą malarską do określonego ciśnienia zostaje przepchnięta przez wąż malarski do pistoletu, którym nanosi się farbę na malowaną powierzchnię. Pistolet pozwala na regulowanie szerokości strumienia rozpylanej farby, co ma wpływ na szybkość, grubość warstwy i jakość pokrycia.

Agregaty pozwalają uzyskać gładką powierzchnię, a rozpylana pistoletem farba nie tworzy smug, łączeń ani grudek, które często powstają przy malowaniu pędzlem czy wałkiem.

Agregaty natryskowe to świetne rozwiązanie zarówno dla majsterkowiczów, jak i fachowców, gdyż są łatwe i intuicyjne w obsłudze. Zastosowanie agregatu umożliwia szybsze i dokładniejsze pokrycie malowanej powierzchni bez większych strat materiału, co wpływa na koszty całego przedsięwzięcia.

Malowanie tą metodą można wykonać samodzielnie, wypożyczając lub kupując natryskowy agregat malarski, który służyć nam będzie latami, wystarczy jedynie dbać o jego żywotność, czyli o szczelność przewodów i końcówek, stan filtra w pistolecie oraz o olej smarujący.

W ofercie dystrybutora specjalistycznego sprzętu BMB Technologie znajdziesz wszystkie preparaty, farby, maszyny, agregaty natryskowe i urządzenia niezbędne do malowania dachu, elewacji i innych prac remontowych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup agregatu do malowania dachu w tym sklepie, uzyskasz fachową poradę na temat prawidłowego użytkowania agregatów. Możesz także wypożyczyć taki sprzęt i wykonać samodzielnie malowanie przy zachowaniu przepisów BHP. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby podjąć się tego przedsięwzięcia, możesz skorzystać z usług doświadczonych fachowców. Oszczędzisz tym samym sporo czasu, a praca będzie wykonana z należytą starannością.

Ręczne malowanie dachów

Jeśli decydujemy się na ręczne malowanie dachu, możemy je wykonać samodzielnie lub z pomocą firmy profesjonalnie zajmującej się konserwacją dachów.

Farba nakładana jest wtedy przy pomocy pędzla lub wałka na oczyszczoną wcześniej powierzchnię – o przygotowaniu dachu z blachy pod malowanie przeczytasz poniżej.

Malowanie ręczne jest bardzo pracochłonne i wymaga wiele czasu, gdyż wspinanie się po dachu i malowanie go pędzlem czy nawet wałkiem jest mozolne i trudne do wykonania. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dachem spadzistym, skomplikowanym, pełnym wypustów i załamań.

Jak przygotować powierzchnię dachu do malowania?

malowanie dachu

Przed właściwym malowaniem dachu powinniśmy dobrze przygotować jego powierzchnię.

Oto lista czynności, które należy wykonać przed malowaniem:

  • inwentaryzacja powierzchni dachu – zanim zaczniemy prace konserwacyjne, sprawdźmy dokładnie, w jakim stanie jest pokrycie dachu – czy nie ma ubytków, pęknięć, czy wszystkie wkręty są dobrze dokręcone, sprawdźmy okucia dachu przy rynnach, kominie i przy włazie. W razie potrzeby uzupełnijmy wszelkie braki – podokręcajmy obluzowane wkręty i zaczepy, uzupełnijmy uszkodzone części okuć, wymieńmy popękane elementy blachy na nowe, a mikroubytki uzupełnijmy i uszczelnijmy silikonem lub innym preparatem;
  • czyszczenie i mycie dachu – zanim nałożymy farbę, należy dokładnie oczyścić powierzchnię dachu i ją umyć. Służą do tego szczotki, myjki, papiery ścierne, skrobaki, gąbki i odpowiednie preparaty, w które powinniśmy wcześniej się zaopatrzyć. Zróbmy to bardzo solidnie, gdyż farba położona na mchu, oleistych zaciekach czy kurzu nie będzie się dobrze trzymać i zniweczymy tym samym efekt końcowy;
  • zabezpieczenie budynku – zabezpieczenie wszystkich elementów budynku jest niezbędne – folią należy dokładnie okleić otwory okienne i drzwiowe, kominy, elementy elewacji, rynny, barierki i balkony. Naklejajmy ją szczelnie, tak, aby nie pokryć farbą niepotrzebnych elementów – czyszczenie pochlapanej farbą elewacji czy barierek po skończonych pracach może być kłopotliwe;
  • podkład – umytą i wyczyszczoną powierzchnię dobrze jest dokładnie, najlepiej agregatem natryskowym, pokryć odpowiednim preparatem: antykorozyjnym, przeciwgrzybiczym lub gruntem poprawiającym przyleganie farby do podłoża. Wybór preparatu zależny jest od przeprowadzonej wcześniej inwentaryzacji i dokładnych oględzin stanu dachu;
  • malowanie – ostatni etap, czyli malowanie, to najprzyjemniejsza część renowacji dachu, gdyż już w trakcie pracy widać, jak zmienia się jego wygląd. Pamiętać należy o nakładaniu jednakowej warstwy i zachowaniu jednego kierunku malowania – dzięki temu unikniemy zacieków oraz grudek. Przy spadach powinniśmy zaczynać od góry, aby farba nie spływała na już pomalowaną powierzchnię. Agregat natryskowy jest w tej kwestii lepszym rozwiązaniem niż wałek czy pędzel – pozwala uzyskać najlepszą jakość i efektowny wygląd dachu.

Podsumowanie

Od stanu naszych dachów zależy nasze bezpieczeństwo, ochrona budynku, jak i elegancki wygląd, stąd od naszej troski i zapobiegliwości zależy, czy dach nad głową będzie służył przez długie lata i czy będzie dobrze spełniał swoją funkcję.

Jeśli chcesz cieszyć się solidnym dachem bez konieczności wymiany go po kilku, kilkunastu latach na nowy, zainteresuj się sposobami na jego odpowiednią konserwację – na rynku znajdziesz wiele preparatów, narzędzi oraz firm, które świadczą usługi w tym zakresie i wspomogą Cię w tym przedsięwzięciu.

Wyspecjalizowani, doświadczeni fachowcy zaopatrzeni w narzędzia jak agregat natryskowy, sprzęt zabezpieczający, wiedzę i doświadczenie są najlepszym wyborem, który zabezpieczy nas przed stratą pieniędzy na źle wykonane malowanie i czasu na jego samodzielne przeprowadzenie.

4.9/5 - (29 votes)

Data publikacji: 3 sierpnia, 2021

Autor:

4.9/5 - (29 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Andrzej
    wtorek, 3 sierpnia, 2021

    blacha na dachu z czasem starzeje się, zmienia kolor, zwłaszcza starsze modele blachy i takie wymagają często wymagają konserwacji co pewien czas. można malować ręcznie lub ułatwić się pracę przy użyciu różnych urządzeń. malowanie to dobra opcja na odświeżenie, a nawet na zmianę koloru dachu bez wymiany całej blachy.

  2. kosa
    środa, 4 sierpnia, 2021

    Pomalowany dach,to nie tylko elegancki wygląd ale i ochrona budynku.Malowanie dachu powinniśmy zlecić fachowcom jeśli chcemy to zrobić agregatem.Takie malowane agregatem jest dokładniejsze i szybsze jednak stanowi spore wyzwanie i należy przy tych pracach zachować ostrożność i przestrzegać BHP.

  3. Franek z Jaworzna
    piątek, 17 listopada, 2023

    U mnie malowała firma biotop farbą na gorąco. Znalazłem ich na targach dekarskich. Dach jak nowy. Polecam

Podobne artykuły