Chemia budowlana

Mały, drewniany domek

Elewacja jest wizytówką naszego domu, która niczym płaszcz otula konstrukcję budynku chroniąc ją przed negatywnymi skutkami zmieniających się zjawisk atmosferycznych. Jest też jego ozdobą. Stosując odpowiednią kolorystykę i dodatkowe elementy możemy nadać jej oryginalny styl. Materiałem, który ostatnio często jest używany do zdobień elewacji, jest drewno. Dotyczy to zarówno domów o tradycyjnej architekturze jak i nowoczesnej. Ale o domy z drewnianą elewacją należy szczególnie dbać. Dzięki Benjaminowi Moore’owi, który w 2010 roku stworzył linię wodorozcieńczalnych produktów do drewna najnowocześniejszej generacji- ARBORCOAT® – możemy roztoczyć troskliwą i profesjonalną opiekę.

To produkty które nie tylko chronią drewno, ale też mogą zmienić jego barwę z zachowaniem naturalnej faktury. Najnowszy propozycja tej marki to w pełni kryjąca, akrylowa lakierobejca ARBORCOAT® Exterior Waterborne Solid Deck & Siding Stain 640. Możemy dzięki niej zmienić kolor drewna na każdy inny z palety marki Benjamin Moore, bez utraty charakterystycznej i urokliwej struktury słojów.

ARBORCOAT® 640 – chroni drewno i… środowisko!

Produkty z tej linii to mariaż innowacyjnej receptury opracowanej ze szczególną troską o ekologię z wyjątkowymi parametrami technicznymi, uzyskanymi w wyniku testowania produktu w szczególnie trudnych warunkach.

Mały, drewniany domek

Zalety

– wodorozcieńczalna technologia i najwyższej jakości żywice tworzą trwałą ochronną powłokę, która zabezpiecza drewno przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych oraz wzrostem mikroorganizmów,
– odporna na uszkodzenia mechaniczne,
– idealna do zabezpieczenia zarówno surowego, jak i wcześniej malowanego drewna czy też renowacji płyt i paneli imitujących naturalny materiał,
– tworzy matowe wykończenie, które doskonale podkreśla głębię koloru,
– uniwersalna – można stosować również do zmiany koloru sidingu, ogrodzenia wokół domu, balustrady, altany, podbitki dachowej, belek, werandy, czy tarasu.

A co najważniejsze jest dedykowana wszystkim gatunkom drewna – miękkim i twardym. ARBORCOAT® 640 tworzy matowe wykończenie, świetnie podkreślające głębię koloru.

Drewniana elewacja: naturalna czy barwiona?

Barwa elewacji ma kolosalne znaczenie dla wyglądu domu. Odpowiednio dobrana może dom optycznie zmniejszyć, podwyższyć, podkreślić jego architektoniczne detale, uwypuklić zalety, czy ukryć niedoskonałości. Zaś naturalny odcień drewna, choć jest uniwersalny i praktyczny nie daje tylu możliwości, co indywidualnie dobrany kolor uwzględniający styl budynku i jego otoczenie.

Mały, drewniany domek

Elewacja w kolorze

Jeśli chcemy zmienić kolor elewacji musimy pamiętać o kilku regułach.
– kolor dominujący budynku powinien pasować do elementów, które pozostaną niezmienione, jak np. dach, ogrodzenie, czy odcień kostki lub kamienia na podjeździe.
– wielkość działki ma znaczenie – jeśli jest niewielka, powinniśmy unikać kolorów, które optycznie powiększą dom, należy zatem postawić na ciemniejsze barwy.

 

Ważną rolę w zewnętrznej aranżacji odgrywają drzwi. Jeśli chcemy nadać elewacji charakter i sprawić, żeby nasz dom wyróżniał się spośród innych warto nadać im odważną barwę. Drewniane elementy są o tyle wygodne, że gdy znudzi nam się ich kolor można je przemalować. Lakierobejca ARBORCOAT® Exterior Waterborne Solid Deck & Siding Stain 640 marki Benjamin Moore pozwoli nam uzyskać nie tylko nowy look, ale zabezpieczy drewno na długie lata.

Mały, drewniany domek

Drewno jest materiałem budowlanym znanym od zarania dziejów, ale żeby cieszyło nasze oczy i służyło nam długie lata musimy o nie dbać. Niemniej jednak warto wybrać ten materiał, ponieważ jest naturalny, ekologiczny i urokliwy. Stwarza przytulny i ciepły klimat, w którym można doznać prawdziwego relaksu.

ASZ

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 21 września, 2013

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jerzy
    poniedziałek, 19 sierpnia, 2019

    Drewno na elewacji wygląda efektownie. Niestety wymaga cyklicznego odświeżenia i zabezpieczenia. Warunki atmosferyczne swoje robią. Teraz na rynku dostępne są wielozadaniowe preparaty do drewna takie jak Arborcoat które poradzą sobie z naturą.

  2. Kania
    środa, 28 sierpnia, 2019

    Z opisu wynika, że produkt ten jest świetnym wyborem. Jest uniwersalny, można go stosować do wielu gatunków drewna, świetnie podkreśla kolor. Warto zastosować taką powłokę, aby zabezpieczyć drewniane elementy.

Podobne artykuły